Používání VPN v ČR a ve světě

10. 8. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: vpnMentor)
Ačkoli je VPN na první pohled nenápadná technologie pro bezpečné připojení k internetu, může mít celou řadu praktických (a často dokonce zcela nezbytných) využití. Jak si její využívání stojí v ČR a ve světě?
Foto: Pixabay.com

Dle údajů společnosti vpnMentor nejčastěji využívají připojení k internetu prostřednictvím VPN v Thajsku, Indonésii, Číně, Brazílii, Saudské Arábii, Turecku, Indii, Mexiku, Malajsii a Spojených arabských emirátech. Oproti tomu např. v Německu, USA, Velké Británii nebo Austrálii je obliba VPN podstatně nižší, za čímž samozřejmě stojí podstatně liberálnější přístup k internetu a dostupnosti služeb.

Frekvence používání VPN

Z grafu můžeme vidět, že většina uživatelů VPN tuto službu využívá každý (nebo téměř ) den, řada z nich pak několikrát týdně.

Důvody pro používání VPN

Anonymní prohlížení je hlavním důvodem pro použití VPN zejména v Saúdské Arábii, Indii a Vietnamu.

Další hlavní hnací silou použití VPN je přístup ke streamovanému obsahu. Ve sledovaném období například téměř 30 % všech uživatelů VPN přistupovalo ke službě Netflix.

VPN v České republice
Využívání VPN v České republice (v grafu společně se Slovenskem) vzrostlo za poslední rok přibližně pětkrát. K největšímu nárůstu dochází od ledna letošního roku, za kterým je nutné vidět zejména zákaz přístupu k zahraničním hazardním webům.

VPN a čeští uživatelé

Čeští uživatelé VPN nejčastěji využívají pro přístup k hazardním webům, stahování prostřednictvím torrent a Netflix (přestože je zde služba již oficiálně dostupná, nenabízí obsah k veškerému svému obsahu).  Často se můžeme setkat také s lidmi, kteří využívají VPN při cestování (např. v Turecku a Číně je zablokován přístup k řadě webů včetně Facebooku nebo Gmailu). Toto chování je srovnatelné se zbytkem světa.

Zajímavé také je, že Češi pouze ve velmi málo dbají na ochranu svých osobních údajů. Zatímco například v Německu nebo USA vidíme řadu uživatelů, kteří VPN využívají pravidelně, právě kvůli ochraně údajů, v ČR je používání VPN mnohem častěji jen nárazové v případech potřeby připojení k nepřístupným webům a službám.

Nejpoužívanější VPN řešení v ČR

NordVPN: 22%
ExpressVPN: 18 %
Windscribe: 13 %
Ostatní: 47 %

Ačkoli u prvních dvou služeb nejde o žádné velké překvapení (jsou nejpoužívanějšími I v globálním měřítku), třetí řešení, Windscribe, pochází od malé kanadské firmy a v ČR je velmi populární. Svou popularitu si vydobylo zejména díky své bezplatné verzi, která řadě uživatelů svými schopnostmi zcela vyhovuje.

Štítky: 
Fotogalerie: