Podniky přecházející na cloud a nové technologie mají problém s kyberbezpečností

22. 1. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
Průzkum „Global Application & Network Security Report 2019-2020“ společnosti Radware ukazuje, že se mnoho firem marně snaží zvládnout rizika spojená se zavedením cloudu a technologickými změnami.

Z reportu vyplývá, že společnosti, které přecházejí na veřejné cloudové prostředí, architekturu mikroslužeb a 5G sítě, nevědomky vytvářejí nová slabá místa, jejichž zneužití může být pro kyberzločince velmi snadné.

Radware, globální lídr v oblasti řešení kybernetického zabezpečení, nedávno provedl celosvětový průzkum ve více než 560 společnostech, od malých až po ty velké. Cílem bylo zjistit, jak jsou připravené na kybernetické útoky a jak se s nimi vyrovnávají. Odpovědi odhalily, že značné procento organizací si neví s otázkou kybernetické bezpečnosti a případného rizika rady.

Hned 22 % respondentů netušilo, zda došlo v poslední době k napadení jejich společností, 27 % dotazovaných organizací, které byly napadeny, nemělo ponětí, co bylo cílem útoku. Téměř polovina (46 %) respondentů nedovedla odpovědět na otázku, jestli mají zkušenost s SSL DDoS útokem (Distributed Denial of Service attack) a 30 % společností nemonitoruje přenos z datových paketů ze serveru na servery datového centra (tzv. East-West traffic), z čehož vyplývá, že by nebyly schopné detekovat laterální pohyby.

Není překvapením, že je stále více organizací vystaveno častějšímu ohrožení. Téměř třetina účastníků průzkumu uvedla, že se musí s útoky vypořádávat denně nebo minimálně jednou týdně. Strategickými transformacemi – v oblasti technologií, prostředí i procesů – společnosti nevyhnutelně vytváří mnoho slepých míst a trhlin ve svém systému.

Do nedávné doby ještě nebylo přijetí architektur mikroslužeb, veřejného cloudu a technologií, jako je 5G, samozřejmostí. Tyto technologie nyní začalo využívat více podniků a v jejich obranných strategiích se pochopitelně začaly objevovat nové trhliny. Zatímco jsou podniky připravené lépe reagovat na hrozby, které znají a kterým rozumí, nedávné změny přináší a otevírají mnohé způsoby, jak se k nim mohou hackeři dostat.

Z aktuální zprávy Radware dále vyplynulo, že firmy poskytující finanční služby již nepatří k oblíbeným cílům kyberútočníků. Vyšší procento denních útoků hlásily organizace ze sektoru školství a obchodu. Přesněji školství – 45 %, obchod – 39 % a společnosti zaměřené na finanční služby – 37 %. Mezi další cíle často patří vláda a zdravotnictví (36 % organizací zažívá každodenní útoky), poté poskytovatelé služeb (35 %) či výroba (32 %).

Kyberútoky podporované státem

Procento kybernetických útoků, které se přičítají skupinám či jednotlivcům podporovaným státem, vykazuje 42% nárůst ve srovnání s předchozím rokem. Podle Radware však toto číslo neznačí skutečné navýšení těchto útoků, ale spíše naznačuje, že je společnosti dokáží lépe identifikovat. Povědomí a potřebné informace rozšiřují agentury jako CERT (Computer Emergency Response Team), které pomáhají zejména ohroženým organizacím ve zranitelných infrastrukturách.

Většina kyberútoků v USA i jinde byla finančně motivována. Sedm z deseti amerických organizací, které byly napadeny, v dotazníku sdělilo, že útočníci požadovali výkupné nebo jinou formu finančního zisku. Více než tři z deseti organizací popisovaly útoky namířené proti nim jako politicky motivované, „hacktivistické“, nebo že souvisely s kybernetickou válkou či geopolitikou. Společnost Radware očekává, že v roce 2020 budou botnety IoT masivně využívané například k potlačení volebních aktivit.

Pouze 6 % respondentů tvrdilo, že v loňském roce neprodělalo jediné napadení. Kybernetické útoky jsou součástí každodenního života ve společnosti a až 72 % vedoucích pracovníků s nimi přichází do kontaktu na týdenní bázi.

Reakce firem na měnící se situaci v oblasti kyberbezpečnosti jsou nadále smíšené. Někteří nebezpečí ignorují a popírají. Věří, že hromadění různých řešení přinese očekávané výsledky a lepší ochranu. Jiní jednoduše dělají to, co dělali dosud. Nadále navrhují a spravují svá zabezpečení pomocí starých metod, které bohužel neodpovídají současným požadavkům.

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více