Počty DDoS útoků ve čtvrtém čtvrtletí 2019 výrazně rostly

18. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Množství útoků zablokovaných produkty Kaspersky DDoS Protection v průběhu posledních tří měsíců minulého roku výrazně vzrostlo v porovnání se stejným obdobím v roce 2018 – tehdy bylo detekováno množství odpovídající 56 % útoků provedených ve čtvrtém kvartále 2019. Analýza aktivity botnetů ukázala, že k 28 % všech útoků došlo během víkendu.

Podíl nedělních útoků stoupl o dva a půl procentního bodu na celkových 13 %. Tyto a další zjištění přináší report společnosti Kaspersky – DDoS útoky ve čtvrtém čtvrtletí 2019.

Říjen, listopad a prosinec loňského roku zaznamenaly několik velkých DDoS útoků, z nichž nejvýraznější zasáhly finanční instituce v Jihoafrické republice, Singapuru a skandinávských zemích. S DDoS útoky se potýkali také britští labouristé, jimž chtěli útočníci narušit jejich digitální systémy, nebo servery oblíbené hry Minecraft umístěné ve Vatikánu. Tyto případy dokládají, že jsou DDoS útoky stále oblíbeným nástrojem mezi kyberzločinci, kteří díky nim získávají finanční prostředky nebo způsobují nehmotnou škodu. Organizace by proto měly být na tento druh útoků připravené a mít o nich aktuální informace.

Report poukazuje především na zvýšenou aktivitu botnetů v neděli. I když se nárůst útoků v tento konkrétní den může zdát malý (dva a půl procentního bodu), podíl nedělních DDoS útoků po zbytek roku byl konzistentně nižší (v prvním a třetím čtvrtletí okolo 11 % a ve druhém kvartále 10 %). Nejméně náročnými dny z pohledu DDoS útoků se ve čtvrtém kvartále ukázaly být čtvrtky. Celkově se dá říct, že se množství útoků rovnoměrně rozprostřelo na všechny dny týdne. Rozdíl mezi nejaktivnějším dnem a nejklidnějším byl jen asi dva a půl procentního bodu (v předešlém čtvrtletí tento rozdíl dělal sedm procentních bodů).

Ačkoliv DDoS útoků detekovaných Kaspersky DDoS Protection v porovnání se stejným obdobím za rok 2018 výrazně přibylo, oproti třetímu kvartálu je již nárůst mizivý. Velký mezikvartální nárůst (o 27 %) lze ale pozorovat v oblasti chytrých DDoS útoků, které se zaměřují na aplikační vrstvu a jejichž provedení mají na svědomí zkušení útočníci. Odborníci tento nárůst nicméně očekávali vzhledem k tradičně zvýšené online aktivitě obchodníků v listopadu a prosinci.

„I když bylo poslední čtvrtletí 2019 poměrně náročné z hlediska DDoS útoků, očekávali jsme daleko větší problémy. Máme za to, že za rovnoměrné rozložení útoků na všechny dny v týdnu mohou sami online obchodníci, kteří své aktivity naplánovali na celé předvánoční období. Kyberzločinci tak neměli zvláštní důvod cílit své útoky v konkrétní dny či na specifické události,“ uvedl Alexej Kiselev, odborník z týmu DDoS Protection společnosti Kaspersky.

Další statistiky DDoS útoků v posledním čtvrtletí 2019:

  • Čína zůstala na prvním místě mezi státy, na něž se zaměřilo nejvíce DDoS útoků – 53,07 %. Na druhém místě byly Spojené státy (22,01 %) následované Japonskem (6,14 %).
  • Nejvíce botnetových C&C serverů bylo umístěno v USA (58,33 %).
  • Poslední čtvrtletí minulého roku zaznamenalo celkově nízký počet útoků – v nejrušnější dny produkty Kaspersky zaznamenaly okolo 250 útoků, zatímco v nejklidnější dny pouze osm.
  • SYN flooding byl odpovědný za 84,6 %, TCP traffic 5,9 %, UDP za 5,8 %, a HTTP za 2,2 %.
  • Nejdelší útok trval více než 20 dní – 494 hodin, což je téměř jednou tolik než nejdelší útok předešlého kvartálu.

Více informací o DDoS útocích ve čtvrtém kvartálu loňského roku se dozvíte na blogu Securelist.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

Chráníte svá data i na home officu? Otestujte se online!

27. 3. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
Informační bezpečnost je jedno z nejaktuálnějších témat současnosti. Denně dochází k závažným bezpečnostním incidentům, které mají dopad na fungování organizací. Na těch nejzávažnějších mají často svůj podíl také nedostatečně informovaní zaměstnanci, kteří se nevědomky dopouštějí zásadních pochybení. Čtěte více

Na aktivní kybernetickou obranu rezignovalo 42 % firem

2. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Podle studie společnosti Cisco dnes průměrná firma užívá přes 20 bezpečnostních technologií. Ačkoli neustále pokračuje konsolidace dodavatelů, kdy 86 % oslovených subjektů využívá řešení od 1 až 20 různých výrobců, přes 20 % dotázaných (o 8 % více než v roce 2017) se domnívá, že správa multidodavatelského prostředí je velmi náročná. Čtěte více

Kaspersky přidává zabezpečení SharePoint Online a Microsoft Teams

1. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Nová verze bezpečnostního produktu Kaspersky Security for Microsoft Office 365 rozšiřuje ochranu na aplikace pro spolupráci zaměstnanců. Již stávající ochranu nástrojů Exchange Online a OneDrive tak doplňuje zabezpečení SharePoint Online a bezpečné sdílení souborů přes Microsoft Teams. Čtěte více

HP posílilo (možnosti) zabezpečení osobních počítačů

31. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Nová bezpečnostní řešení společnosti HP poskytují podnikům a jejich zaměstnancům pracujícím z domova kompletní ochranu před hrozbami. Mezi nově nabízené produkty patří HP Pro Security Edition, HP Proactive Security a HP Sure Click Enterprise, které se liší množstvím zahrnutých funkcí. Čtěte více