Otisk prstu namísto PIN kódu

22. 10. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Master Card)
Společnost MasterCard uvedla na trh bezkontaktní platební kartu Zwipe, která platby autorizuje pomocí otisku prstu. Díky snadnému použití jde o rychlé a pohodlné platební řešení, které však z hlediska zabezpečení nedělá žádné kompromisy.

Karta Zwipe je první zařízení svého druhu, které spojuje bezpečnost biometrické autentizace s rychlostí a pohodlím bezkontaktních plateb. Údaje o otiscích prstů držitele jsou uloženy přímo na kartě, nikoli v externí databázi. Kartu Zwipe lze používat k bezkontaktním platbám po aktivaci prostým načtením otisku prstu. Biometrické ověření nahrazuje zadávání PIN kódu, díky čemuž mohou držitelé na rozdíl od ostatních bezkontaktních plateb na trhu platit jakékoli částky.

V současné době se připravuje nová generace, která bude mít stejný formát jako standardní karta a bude fungovat se všemi platebními terminály. Na trh by měla být uvedena v roce 2015. Nová karta bude čerpat energii z platebních terminálů, a nebude tedy vyžadovat baterii.

Již brzy MasterCard plánuje uvéstbiometrické bezkontaktní platební karty v Polsku, kde nyní probíhají jednání s bankou,“ řekl Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe ČR, SR a Rakousko.

Ajay Bhalla, ředitel divize zabezpečovacích řešení MasterCard, k nové kartě uvedl: „Měli bychom mít možnost identifikovat se i bez pomoci hesel nebo PIN kódů. K tomu nám může pomoci právě biometrická autentizace. Výzvou pro nás však je zajistit, aby tato technologie byla dostatečně bezpečná a přitom jednoduchá a pohodlná pro uživatele. První zkoušky provedené společností Zwipe jsou v tomto ohledu velkým pokrokem a výsledky jsou velmi slibné. Bezpečnost a zabezpečení každodenních plateb je jádrem podnikání společnosti MasterCard. I nadále budeme spolupracovat s novátorskými společnostmi jako Zwipe, abychom si udrželi náskok před podvodníky a dokázali poskytovat bezproblémově fungující platební řešení, protože v konečném důsledku o způsobu platby rozhodují vždy spotřebitelé.“