Odevzdáváme méně starých spotřebičů

17. 3. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Asekol)
Občané České republiky v roce 2013 vytřídili méně vysloužilých elektrozařízení. Po dramatických více než 30% nárůstech před rokem 2009 a stagnaci v minulých dvou letech tak došlo poprvé k výraznějšímu poklesu množství sebraných elektrospotřebičů.

Prostřednictvím kolektivního systému Asekol každý Čech odevzdal 1,49 kg starého elektra, tedy o 0,14 kg méně než v roce 2012. I přes negativní trend se však opět podařilo splnit limity, které České republice ukládá Evropská unie.

Asekol v roce 2013 vybral v České republice téměř 15 685 tun vysloužilých spotřebičů. To je o 1 454 tun méně než v roce 2012. Za historicky prvním výraznějším poklesem stojí stále dozvuky ekonomické krize. „V době, kdy klesají prodeje nových spotřebičů, lidé důkladněji zvažují, zda vyhodí ty staré. Zatímco dříve elektrozařízení často končila ve sběru z důvodu zastaralého designu či nedostačujících funkcí, nyní lidé využívají skutečnou životnost svých přístrojů,“ vysvětlila Kristina Mikulová, manažerka komunikace neziskové organizace Asekol.

Pozitivní zprávou je, že se opět podařilo naplnit limity Evropské unie. „Zde je však varování do budoucna, jelikož novela směrnice EU o odpadních elektrozařízeních se v příštích letech zpřísní a Česká republika bude muset plnit vyšší kvóty. Bude-li pokračovat klesající trend, mohou přijít sankce,“ upozornila Mikulová.

Cestou k lepším výsledkům tak může být intenzivní osvěta. Zejména pro drobné spotřebiče, jako jsou například mobilní telefony, totiž platí, že se jich do zpětného odběru dostane sotva 25 %. Za pokles ale nemůže jen ekonomická situace, avšak i fakt, že mnoho lidí skladuje ve sklepích, na půdách a chatách či chalupách velké množství spotřebičů, které již vůbec nevyužívají. „Je potřeba apelovat na veřejnost, aby lidé skutečně vytřídili všechna zařízení, která již nefungují a jen leží ladem. Každý má pár takových doma,“ řekla Mikulová.

Možnosti odevzdávání starých spotřebičů jsou přitom v České republice nadstandardní. Jen kolektivní systém Asekol provozuje hustou sběrnou síť čítajících více než 15 000 míst, kde mohou lidé lektrospotřebiče bezplatně odevzdávat.

 

Výsledky sběru KS ASEKOL v roce 2013 v jednotlivých krajích

 

Kraje

ASEKOL

 

celkem v t

Hlavní město Praha

2 165

Středočeský kraj

1 874

Jihomoravský kraj

1 794

Moravskoslezský kraj

1 782

Zlínský kraj

1 059

Jihočeský kraj

955

Plzeňský kraj

930

Olomoucký kraj

918

Kraj Vysočina

903

Ústecký kraj

823

Pardubický kraj

786

Královéhradecký kraj

746

Liberecký kraj

630

Karlovarský kraj

320

CELKEM

15 685

 

Štítky: 

Podobné články

Češi recyklují elektroodpad, pokud sběrné místo není příliš daleko

31. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: EKOLAMP)
Když elektrospotřebič doslouží, patří do sběru. To dnes ví snad každý, přesto zhruba pětina elektroodpadu skončí v komunálním odpadu namísto sběrného dvora. Jak je to možné? O ekologickém chování lidí rozhoduje mimo jiné vzdálenost sběrného místa a velikost spotřebiče. Čtěte více

Electro World v centru Prahy otevřel novou prodejnu typu „CITY koncept“

8. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Electro World)
Electro World otevřel svoji 39. prodejnu. Tentokrát přímo v historickém centru Prahy, kde představil nový CITY koncept své prodejny v přízemí obchodního domu Bílá Labuť v ulici Na Poříčí. Zákazníci zde mohou nakupovat od 23. listopadu. Čtěte více

REMA Systém vloni vysbíral přes 23 tisíc tun odpadního elektra

1. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rema systém)
Společnost REMA Systém si za loňský rok připsala nejen 4% meziroční nárůst v celkové hmotnosti vysbíraných vysloužilých elektrozařízení, ale i o bezmála dva procentní body vyšší dosaženou míru materiálového využití vysbíraného odpadního elektra. Čtěte více

Češi vloni odevzdali prostřednictvím sběrné sítě REMA přes 22 tisíc tun elektroodpadu

6. 4. 2021. (redaktor: František Doupal)
Prostřednictvím sběrné sítě kolektivního systému REMA provozovaného společností REMA Systém, která čítá více než 20 tisíc míst zpětného odběru, odevzdali během loňského roku obyvatelé ČR 22,1 tisíc tun odpadního elektrozařízení. Oproti roku 2019 jde o 6% nárůst (o více než tisíc tun). Čtěte více