Obětí útoku byl celý holding eD group

17. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: eD system)
Tuzemský holding eD group, podnikající v oblasti IT distribuce, vývoji vlastních softwarových řešení a služeb, komunikace, e-commerce a inovačních technologií, se stal v noci z úterý na středu 10. června obětí sofistikovaného kybernetického útoku, který způsobil rozsáhlé výpadky ve fungování služeb. Společnost nevylučuje, že šlo o cílený útok.

Jednotlivé firmy ve skupině eD group informovaly své zákazníky již v minulém týdnu o kybernetickém útoku a s ním souvisejícím výpadku služeb. Dnes se k útoku vyjádřilo také vedení holdingu, které celou situaci označilo za bezprecedentní.

„Mluvíme zde o velmi sofistikovaném kybernetickém útoku, v rámci kterého došlo k rozsáhlému napadení technické infrastruktury všech našich společností. Přestože bezpečnostní protokoly útok včas zachytily a přerušily jej, i tak výrazně ovlivnil fungování jednotlivých firem. Aktuálně nedokážeme vyloučit, že jde o cílený útok na skupinu eD group“, vyjádřil se k útoku Martin Štrupl, managing partner eD group. Zároveň ujistil, že nedošlo k úniku či ztrátě dat ani nebyla ohrožena bezpečnost partnerů.

Na vyřešení situace pracují nejen interní IT specialisté ze skupiny, ale také řada externích IT odborníků na kybernetickou bezpečnost, které holding k řešení přizval. Společně pracují na rozsáhlém recovery plánu, při kterém se rozhodli pouze neobnovovat stávající systém, ale z důvodu bezpečnosti a plné funkčnosti rovnou vybudovat systém na nové úrovni.

Zprovoznění služeb a obchodování bude dle slov pověřených specialistů probíhat postupně po krocích. Zástupci holdingu zároveň zdůrazňují, že považují za svou zodpovědnost zaručit naprostou bezpečnost a stoprocentní garanci služeb vůči klientům a partnerům. Při zprovoznění služeb proto chtějí mít jistotu, že vše bude fungovat tak, jak jsou zákazníci zvyklí. Dokud si nebudou jisti, že mohou garantovat stoprocentní kvalitu služeb, nebudou je spouštět.

Holding v tuto chvíli žádá své zákazníky a partnery o trpělivost a loajalitu. Kybernetický útok na IT distribuční řetězec, kterého je součástí, je na trhu České republiky bezprecedentní. Vedení společnosti věří, že celou situaci společně s podporou svých klientů a partnerů vyřeší co nejdříve.

Profilová karta firmy

eD system a.s.

eD system a.s.

eD system a.s. patří mezi největší distributory IT a výpočetní techniky v České republice. Společnost se nyní výrazně uplatňuje v celém regionu Česko – Slovensko – Polsko. V současné době úspěšně expanduje i do dalších zemí EU. Portfolio nabízených produktů zahrnuje úplný sortiment IT trhu, tedy více než 500 značek nejvýznamnějších světových výrobců, přes 135 000 produktů a umožňuje odběratelům nakoupit vše potřebné "pod jednou střechou“. Společnost disponuje skladem o rozloze 20 000 m2 a špičkovým logistickým zázemím s více než 16 000 druhy produktů k okamžitému dodání.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Podvodné e-maily opět útočily na české uživatele

21. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Eset)
České uživatele ohrožují trojské koně, jejichž cílem je získat přihlašovací údaje. Šíří se e-maily, které imitují nákupní nebo logistické dokumenty. Čeští uživatelé se v červnu museli potýkat především se spywarem. Čtěte více

Počet kyberútoků a hrozeb (nadále) boří rekordy

30. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Meziročně došlo v květnu k nárůstu kybernetických útoků na americké organizace o 70 %, v regionu EMEA dokonce o 97 %. Důvodem jsou podle Check Pointu i úniky kybernetických superzbraní. Čtěte více

Více než 13 % organizací se během DDoS útoku setkalo s vydíráním

29. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Podle DDoS reportu společnosti Cloudflare z 1. čtvrtletí roku 2021 až 13 % obětí DDoS útoků uvedlo, že se staly zároveň obětí vydírání. Jde sice o mírný pokles v porovnání se 4. čtvrtletím 2020, avšak z pohledu dlouhodobého trendu obětí útoků typu Ransom DDoS v meziročním srovnání setrvale přibývá. Čtěte více

VMware potvrdil výrazný nárůst útoků cílených na zaměstnance pracující na dálku

10. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware )
Urychlená digitální transformace způsobila, že bezpečnostní týmy čelí nárůstu množství hrozeb ze strany počítačových zločinců, kteří se snaží provádět cílené útoky proti překotně zaváděným inovacím i proti zaměstnancům pracujícím na dálku. Čtěte více