Obětí útoku byl celý holding eD group

17. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: eD system)
Tuzemský holding eD group, podnikající v oblasti IT distribuce, vývoji vlastních softwarových řešení a služeb, komunikace, e-commerce a inovačních technologií, se stal v noci z úterý na středu 10. června obětí sofistikovaného kybernetického útoku, který způsobil rozsáhlé výpadky ve fungování služeb. Společnost nevylučuje, že šlo o cílený útok.

Jednotlivé firmy ve skupině eD group informovaly své zákazníky již v minulém týdnu o kybernetickém útoku a s ním souvisejícím výpadku služeb. Dnes se k útoku vyjádřilo také vedení holdingu, které celou situaci označilo za bezprecedentní.

„Mluvíme zde o velmi sofistikovaném kybernetickém útoku, v rámci kterého došlo k rozsáhlému napadení technické infrastruktury všech našich společností. Přestože bezpečnostní protokoly útok včas zachytily a přerušily jej, i tak výrazně ovlivnil fungování jednotlivých firem. Aktuálně nedokážeme vyloučit, že jde o cílený útok na skupinu eD group“, vyjádřil se k útoku Martin Štrupl, managing partner eD group. Zároveň ujistil, že nedošlo k úniku či ztrátě dat ani nebyla ohrožena bezpečnost partnerů.

Na vyřešení situace pracují nejen interní IT specialisté ze skupiny, ale také řada externích IT odborníků na kybernetickou bezpečnost, které holding k řešení přizval. Společně pracují na rozsáhlém recovery plánu, při kterém se rozhodli pouze neobnovovat stávající systém, ale z důvodu bezpečnosti a plné funkčnosti rovnou vybudovat systém na nové úrovni.

Zprovoznění služeb a obchodování bude dle slov pověřených specialistů probíhat postupně po krocích. Zástupci holdingu zároveň zdůrazňují, že považují za svou zodpovědnost zaručit naprostou bezpečnost a stoprocentní garanci služeb vůči klientům a partnerům. Při zprovoznění služeb proto chtějí mít jistotu, že vše bude fungovat tak, jak jsou zákazníci zvyklí. Dokud si nebudou jisti, že mohou garantovat stoprocentní kvalitu služeb, nebudou je spouštět.

Holding v tuto chvíli žádá své zákazníky a partnery o trpělivost a loajalitu. Kybernetický útok na IT distribuční řetězec, kterého je součástí, je na trhu České republiky bezprecedentní. Vedení společnosti věří, že celou situaci společně s podporou svých klientů a partnerů vyřeší co nejdříve.

Profilová karta firmy

eD system a.s.

eD system a.s.

eD system a.s. patří mezi největší distributory IT a výpočetní techniky v České republice. Společnost se nyní výrazně uplatňuje v celém regionu Česko – Slovensko – Polsko. V současné době úspěšně expanduje i do dalších zemí EU. Portfolio nabízených produktů zahrnuje úplný sortiment IT trhu, tedy více než 500 značek nejvýznamnějších světových výrobců, přes 135 000 produktů a umožňuje odběratelům nakoupit vše potřebné "pod jednou střechou“. Společnost disponuje skladem o rozloze 20 000 m2 a špičkovým logistickým zázemím s více než 16 000 druhy produktů k okamžitému dodání.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí. Hackeři využívají AI a další nové techniky

9. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Nejnovější zpráva FortiGuard Labs 2025 Global Threat Landscape Reportpřináší přehled hrozeb a trendů roku 2024, včetně komplexní analýzy taktik používaných při kybernetických útocích. Data odhalují, že hackeři stále více využívají automatizaci, komoditizované nástroje a umělou inteligenci k systematickému oslabování klasických obranných praktik. Čtěte více

Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají

25. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: eset)
Pořadí nejčastěji detekovaných škodlivých kódů pro operační systém Windows v Česku se aktuálně mění z měsíce na měsíc. Zatímco ještě v únoru byl největším rizikem malware Agent.AES, známý také jako Snake Keylogger, v březnu jej se stejným počtem zachycených detekcí opět vystřídal infostealer Formbook. Čtěte více

Podvody řízené AI: Vznikající hrozby a protiopatření

23. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft vydal nový report Cyber Signals. Zaměřuje se v něm na podvody řízené umělou inteligencí, a to hlavně v oblasti e-commerce a náborových kampaních. Mezi dubnem 2024 a dubnem 2025 Microsoft podle zprávy zmařil pokusy o podvod za čtyři miliardy dolarů, odmítl 49 000 podvodných registrací partnerství a zablokoval přibližně 1,6 milionu pokusů o registraci botů za hodinu. Čtěte více

Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny

14. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle nejnovější studie společnosti Sophos bylo hlavním způsobem, jak útočníci získali prvotní přístup do sítí, zneužití externích vzdálených služeb, což zahrnuje zařízení na okrajích sítě, jako jsou firewally a VPN, s využitím platných uživatelských účtů. Šlo o více než polovinu zdokumentovaných případů. Čtěte více