O2 nabízí službu vzdáleného zálohování dat z mobilu

12. 8. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Telefónica O2 jako jediná na trhu nabízí novou službu, pomocí které si mohou vzdáleně zálohovat svá data z mobilního telefonu. Jedná se o položky v kontaktech a záznamy v kalendáři, které lze pomocí mobilní sítě odeslat na zabezpečené servery.

Novinka je poskytována jako další z výhod zcela zdarma všem, kteří jsou zaregistrování v zákaznickém programu O2 Extra. Jedinou podmínkou pro využití služby O2 Záloha je, aby telefon uživatele podporoval technologii SyncML, kterou zvládá drtivá většina moderních zařízení.

Používání služby je velmi snadné. Zájemce si na www.o2extra.czv sekci Moje Extra klikne na O2 Záloha, kde zadá telefonní číslo svého přístroje a obdrží autorizační kód pomocí SMS. Aplikace jej potom pomocí pěti snadných kroků provede výběrem a nastavením synchronizace. Ta je potom podle instrukcí potvrzena v menu samotného telefonu a všechny údaje se pomocí mobilní sítě odešlou na zálohovací server O2. Zákazník přitom neplatí za jejich uložení, za zaslané SMS ani připojení k Internetu během synchronizace. Všechny uložené údaje si pak může na webu prohlížet a editovat a podle potřeby je též aktualizované nahrát zpět do svého mobilního telefonu.

Hlavní výhodou (oproti klasickému zálohování pomocí kabelu a PC) je fakt, že data zákazníka jsou bezpečně uložena v profesionálních zálohovaných datacentrech O2. Díky tomu jsou zákazníkovi přístupná z jakéhokoli počítače (nebo telefonu) připojeného k Internetu a při poškození jeho vlastního počítače nedojde k jejich ztrátě.

Technologie zálohuje pouze data uložená v paměti telefonu. Pokud si někdo ukládá kontakty na SIM kartu, je nutné je před zálohováním překopírovat do paměti telefonu. Služba také vyžaduje, aby měl mobilní telefon povolené datové přenosy GPRS (standardně povoleno). Nyní je k dispozici možnost zálohovat data u 40 typů telefonů, což reprezentuje přibližně 1,1 milionu uživatelů služeb O2. Postupně dojde k rozšíření počtu podporovaných telefonů a budou přidávány další funkcionality této služby.