Nvidia (skutečně) jedná o koupi ARMu

4. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Bloomberg)
I podle hospodářských výsledků z posledních let je zřejmé, že Nvidia je při chuti. Etablovaný výrobce grafických karet je na tom finančně bezesporu dobře, a po akvizici výrobce výkonných síťových prvků Mellanox v loňském roce hodlá spolknout další společnost, a opět tak o něco rozšířit své portfolio.

Podle informací agentury Bloomberg jsou jednání mezi Nvidíií a japonským SoftBank, který ARM aktuálně vlastní, v pokročilé fázi. SoftBank už dokonce podle dostupných informací ani s nikým jiným nejedná. Obě strany by se chtěly dohodnout během několika týdnů.

SoftBank koupil britský ARM Holdings v roce 2016 za 32 miliard USD a určitě bude chtít na transakci vydělat. Spekuluje se, že prodejní cena by nyní mohla činit až 55 miliard USD. Nvidia by část této sumy měla zaplatit hotově a část ve svých akciích, které aktuálně atakují rekordní výšiny. Pokud by se obě společnosti nedohodly, patří mezi další zvažované možnosti, jak s ARMem naložit, veřejný úpis akcií na burze.

Hodnota ARMu nepochybně do budoucna nadále poroste, protože vedle samotné Nvidie patří mezi další důležité zákazníky také AMD, Intel, Qualcomm, Samsung, Huawei či Apple, který teprve nedávno oznámil, že vedle svých telefonů a tabletů bude armové čipy využívat také v počítačích a noteboocích. Zákazníků je ale samozřejmě mnohem více a spolu s rostoucí digitalizací všeho se bude prostor pro růst nadále zvětšovat, a to i mimo IT, zmínit můžeme např. segment chytrých (autonomních) automobilů.

Zároveň zůstává otázkou, jak se budou k případné akvizici stavěly různé regulační a antimonopolní úřady pro ochranu hospodářské soutěže…

(Podle posledních dostupných informací se mezi zájemce zařadil také korejský Samsung, ten by však měl stát pouze o minoritní majetkový podíl ve společnosti).

Štítky: 

Podobné články

Dokáže Qualcomm Snapdragon X Elite nastartovat „armová“ Windows?

1. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Ačkoli to tak na první pohled nevypadá, platforma Windows se s procesory využívajícími architekturu ARM sbližuje již dlouhá léta. Stále se však čeká na „bod zlomu“, který by nastartoval šíření armových počítačů s Windows i mezi běžné uživatele. Stane se jím nedávno představená novinka Snapdragon X Elite od Qualcommu? Ambice na to určitě má… Čtěte více

Intel oproti AMD navýšil svůj podíl na trhu s PC, ale ztratil v serverech

18. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRN.com, Mercury Research)
Ačkoli si AMD na x86 PC trhu ve druhém kvartálu 2023 lehce polepšilo mezičtvrtletně, Intel si polepšil meziročně (jeho tržní podíl 82,7 % byl o 6,4 % lepší než ve stejném období loňského roku). Podle dostupných informací si Intel polepšil zejména díky širší adopci jeho CPU v cenově dostupných zařízeních, kam spadají např. chromebooky. V serverech si však Intel již tak dobře nevedl. Čtěte více

ESET uvedl na trh ESET Cyber Security pro macOS ve verzi 7.3 s nativní podporou platformy ARM

13. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
ESET Cyber Security pro macOS ve své nejnovější verzi přichází s nativní podporou zařízení s procesory ARM, které se stávají oblíbenou součástí nových zařízení díky vysokému výkonu a minimální spotřebě energie. Novinka tak nabízí nepřetržitou ochranu před moderními kybernetickými hrozbami a v souladu s aktuálními trendy má minimální dopady na výkon zařízení. Čtěte více

HPE rozšířilo portfolio o úsporné servery s armovými procesory Ampere

15. 7. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise se stala prvním významným dodavatelem serverů, které jsou vybavené procesory firmy Ampere. Nové řešení HPE přinese poskytovatelům služeb a podnikům, které využívají cloudový nativní vývoj, agilní, rozšiřitelné a důvěryhodné výpočetní základy podporující inovace. Čtěte více