Nvidia představila nové grafické čipy a další novinky (nejen) pro hráče

7. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nvidia odhalila světu další směřování své platformy pro hráče a tvůrce. Vedle nových grafických čipů a řady vylepšených technologií firma uzavřela i další technologická partnerství, mimo jiné se společností Samsung, která ve svých televizorech nabídne herní streamovací platformu GeForce NOW.

Společnost se během své prezentace mimo jiné pochlubila, že světoví výrobci aktuálně uvádějí na trh více než 160 herních (a Studio) notebooků založených na architektuře Ampere s RT jádry druhé generace pro ray tracing a Tensor jádry třetí generace pro DLSS a umělou inteligenci. Notebooky osazené nejnovější generací CPU nabízejí širokou škálu provedení, jako jsou duální obrazovky, podstavce, konvertibilní zařízení i 14" displeje. Mnohé z nich jsou vybaveny technologií G-Sync a disponují rozlišením 1 440p i více.

RTX 3080 Ti a RTX 3070 Ti přinesou novou úroveň výkonu

Společnost Nvidia uvedla na trh notebookovou grafickou kartu GeForce RTX 3080 Ti, která poprvé přináší vlajkovou loď GPU třídy 80 Ti do přenosných počítačů. RTX 3080 Ti je vybavena 16 GB paměti GDDR6 a poskytuje vyšší výkon než dekstopový čip Nvidia Titan RTX. Cena notebooků s GeForce RTX 3080 Ti začíná na 2 499 USD.

Nová GeForce RTX 3070 Ti je až o 70 % rychlejší než RTX 2070 SUPER pro notebooky a dokáže poskytnout 100 snímků za sekundu při rozlišení 1 440p. Cena notebooků s RTX 3070 Ti začíná na 1 499 $. Notebooky s oběma novými GPU budou k dispozici od února 2022.

Nvidia dále představila čtvrtou generaci technologie Max-Q, která umožnila osazovat i do tenkých a lehkých notebooků (výkonnější) dedikované grafické čipy. Mezi nové funkce patří CPU Optimizer, Rapid Core Scaling a Battery Boost 2.0, které dále zvyšují efektivitu, výkon a výdrž baterie.

Nové Nvidia Studio aplikace a notebooky

Nvidia dále rozšířila svou platformu Studio, která zahrnuje hardware, software a exkluzivní aplikace a pomáhá tvůrcům se dostat rychleji od konceptu k dokončení projektu. Patří sem mimo jiné významná aktualizace aplikace Nvidia Canvas, která využívá umělou inteligenci k malování obrazů krajin z jednoduchých tahů štětcem. Aplikace vytvořená na základě výzkumu Nvidia GauGAN2 vytváří obrazy se 4× vyšším rozlišením než v minulosti. Nabízí pět dalších prvků, jako jsou květiny a keře. Nová aplikace Canvas je ke stažení zdarma.

Součástí platformy Studio je také široká nabídka notebooků Nvidia Studio od společností Asus, MSI či Razer. Počítače jsou poháněny novými GPU GeForce RTX 3080 Ti a 3070 Ti a díky nejnovějším GPU RTX jsou při 3D renderingu v průměru 7× rychlejší než nejnovější MacBook Pro 16. Podporují také více než 200 kreativních aplikací, ray tracing akcelerovaný pomocí RTX, umělou inteligenci a videoprocesor Nvidia. Díky tomu jsou vhodným nástrojem pro kteréhokoliv tvůrce. 

Spuštění Nvidia Omniverse pro tvůrce

Ekosystém Nvidia Studio je dále obohacen o nástroj Nvidia Omniverse, který je nyní zdarma k dispozici milionům samostatných tvůrců disponujících GPU GeForce RTX a Nvidia RTX. Platforma společnosti Nvidia jim nabízí spolupráci v reálném čase na 3D designech i simulacích virtuálního světa. Umělci a designéři z celého světa tak mohou spolupracovat v předních oborových aplikacích přímo ze svých notebooků nebo pracovních stanic.

Nová funkce platformy Omniverse Nucleus Cloud umožňuje jednoduché sdílení rozsáhlých 3D scén vytvořených v Omniverse jedním kliknutím. Tvůrci tak mohou spolupracovat v reálném čase, aniž by museli přenášet obrovské datové sady. Nvidia také představila nový vývoj platformy Omniverse Machinima - aplikace Omniverse, která umožňuje spolupráci v reálném čase při animaci a manipulaci s postavami ve virtuálních světech – s dalšími bezplatnými herními postavami, objekty a prostředími. Aplikace Omniverse Audio2Face, která rychle a snadno generuje expresivní obličejové animace pouze na základě zdroje zvuku, byla aktualizována o podporu blendshape a přímého exportu do MetaHuman společnosti Epic.

Představení GeForce RTX 3050

Společnost Nvidia dále rozšířila svou rodinu GPU založených na architektuře Nvidia Ampere o GeForce RTX 3050. RTX 3050 přináší výkon a efektivitu této architektury více hráčům než kdy dříve a je prvním desktopovým GPU třídy 50, které umožní hrát nejnovější hry s ray-tracingem při více než 60 snímcích za sekundu. Díky RTX 3050 je ray tracing, který se stává novým standardem ve hrách, dostupnější než kdykoli předtím. Vzhledem k tomu, že 75 % hráčů stále hraje na GPU GTX, představuje model 3050 s RT jádry druhé generace i Tensor jádry třetí generace pro DLSS a umělou inteligenci velmi zajímavou příležitost k přechodu na RTX.

GeForce RTX 3050 disponuje 8 GB GDDR6 pamětí. K dispozici bude od 27. ledna od partnerů společnosti Nvidia za ceny od 7 199 Kč.

Nové tituly s podporou Nvidia RTX včetně ray tracingu, DLSS, a Reflexu

Společnost Nvidia oznámila 10 nových her s podporou RTX, které využívají ray tracing akcelerovaný pomocí GPU, Nvidia DLSS a Nvidia Reflex k tomu, aby nabídly novou úroveň realismu. Mezi nové tituly patří např. Day Before, Escape from Tarkov a také velmi očekávaný titul Rainbow Six Extraction od společnosti Ubisoft. Nvidia rovněž oznámila integraci Nvidia Reflex, své herní platformy s nízkou latencí, která nabízí lepší odezvu na hráčovo ovládání, do sedmi nových her. Patří mezi ně oblíbený online závodní simulátor iRacing, Rainbow Six Extraction od Ubisoftu a oceňovaná bojová akční adventura God of War od Sony.

Rozrůstající se ekosystém Nvidia Reflex

Každý měsíc využije systém Reflex více než 20 milionů majitelů GeForce. S rostoucí popularitou platformy Reflex roste i její hardwarový ekosystém. Společnost Nvidia oznámila šest nových monitorů a šest nových myší s podporou Reflex. Nyní je s touto podporou k dispozici více než 50 myší a monitorů od 16 partnerů – všechny umožňují využít nástroj Reflex Latency Analyzer, který umožňuje hráčům snadno měřit latenci systému jediným kliknutím myši.

GeForce NOW: Cloudová platforma pro hráče

Do ekosystému GeForce NOW přibývají hry, podporovaná zařízení i vylepšené sítě. Společnost Nvidia rozšířila partnerství se společností Electronic Arts, které do služby GeForce NOW přináší hry Battlefield 4 a Battlefield V.

Nvidia spojila síly také se společností Samsung, jež bude od 2. čtvrtletí letošního roku integrovat GeForce NOW do svých chytrých televizorů. Navazuje tak na beta verzi aplikace GeForce NOW pro chytré televizory LG 2021 s WebOS zveřejněnou minulý měsíc.

Video : 

Podobné články

Nvidia uvedla nová notebooková GPU GeForce RTX 2050, MX570 a MX550

23. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost Nvidia rozšířila nabídku svých GPU o několik nových čipů, které přijdou na trh na jaře příštího roku. K GPU GeForce RTX řady 20 se připojuje varianta RTX 2050 a sérii MX doplní dva modely vhodné pro méně náročné využití. Čtěte více

Jaké budou nové grafické čipy od Intelu?

30. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, pcper.com, tomshardware.com, ubergizmo.com)
Grafické čipy nejsou pro Intel úplnou novinkou, ale řekněme, až doposud se jich konkurence příliš bát nemusela. V posledních letech však Intel do tohoto segmentu nasměroval značné zdroje a připravované dedikované grafické čipy Arc vypadají velmi ambiciózně. Co všechno už o nich vlastně víme? Čtěte více

Prodeji grafických čipů se v posledním loňském kvartálu dařilo

25. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Jon Peddie Research)
Podle průzkumu analytické společnosti Jon Peddie Research vykázal celosvětový prodej počítačových grafických čipů v posledním loňském kvartále oproti třetímu čtvrtletí 2020 nárůst 20,5 %. Za celý rok 2020 pak nárůst činil 12,4 %. Čtěte více

GeForce RTX řady 3000 míří do notebooků

14. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Po stolních počítačích zamíří nejnovější generace grafických čipů společnosti Nvidia také do notebooků. Globálně v lednu, v našich zeměpisných podmínkách pravděpodobně o něco později. Na co se můžeme těšit? Čtěte více