Nvidia má nové profesionální grafiky Quadro RTX s architekturou Turing

16. 8. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nové grafické karty Nvidia založené na platformě Turing, o jejichž příchodu se v posledních měsících a týdnech živě spekulovalo, jsou oficiálně na světě. Nová 12nm architektura Turing staví na starší generaci Volta, kterou doplňuje o nové vlastnosti, jako jsou 1,4GHz paměti GDDR6, jednotky pro tzv. ray tracing nebo rozhraní NVLink a VirtualLink.

Nová architektura se v souladu s dřívějšími spekulacemi jmenuje Turing a podle doposud známých údajů staví na předchozí generaci Volta.

Nový čip má plochu 754 mm² a obsahuje 18,6 miliardy tranzistorů (jen pro zajímavost si doplňme, že starší Volta GV100 přinášela na ploše 815 mm2 více než 21 miliard tranzistorů). Slibovaný výkon činí 16 TFLOPS.

Vůbec nejdůležitější inovací jsou dost možná tzv. RT (Ray Tracing) jádra. Hardwarová podpora ray tracingové grafiky bude do budoucna stále důležitější, protože s ní počítá také Microsoft v rozhraní DirectX. A ptáte se, co nám vlastně přinese? Podle slov Nvidie přinese v reálném čase produkovanou grafiku v kinematografické kvalitě. Tvůrci obsahu se tak mohou těšit na podstatně dostupnější a rychlejší a práci s fotorealistickými objekty a prostředím v reálném čase, s maximálně fyzicky ostrými a přesnými stíny, odrazy a lomy světla se zohledněním různých materiálů a scén.

Již od začátku se samozřejmě počítá také s nasazením umělé inteligence, a to i za pomocí tzv. tensor core jader, které však již známe z grafik generace Volta.

V první vlně budou k dispozici tři grafické karty. Quadro RTX 8000 nabídne 48 GB paměti GDDR6, 4 608 CUDA jednotek a 576 tensor jednotek. Stát bude údajně asi 10 000 USD. Model Quadro RTX 6000 by měl nabídnout stejný výkon, ale poloviční množství paměti. Cena by měla být asi 6 300 USD. Nejníže postavený model v nabídce, RTX 5000, nabídne 16 GB paměti, 3 072 CUDA jader a 384 tensor jader. Cena bude asi 2 300 USD.

Na pulty obchodů by se nové Nvidie měly dostat ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Podle dostupných informací se dá také očekávat, že Nvidia již co nevidět představí také novou generaci spotřebitelských grafik (pravděpodobně GeForce GRX), rovněž postavenou na architektuře Turing.

Více informací získáte např. zde a zde.

Podobné články

Nvidia představila svou budoucnost. Co od Ampere čekat?

15. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nová architektura grafických jader společnosti Nvidia se zpočátku objeví ve variantách pro nasazení v serverech a datových centrech (akcelerátor Nvidia A100 se již vyrábí), ale později na ní budou stavět také spotřebitelské produkty jako herní série GeForce. Čtěte více

Samsung bude spolupracovat s AMD na mobilních grafických čipech

15. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung, AMD, Forbes, Techradar)
Firmy Samsung a AMD se dohodly na spolupráci v oblasti mobilních grafických čipů. Na základě dohody by měl Samsung licencovat a nasadit technologie AMD do svých čipových sad (Exynos) určených pro mobilní zařízení, tedy zejména smartphony a tablety. Čtěte více

NVIDIA GeForce RTX 2060 přináší cenově dostupný ray-tracing

10. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost NVIDIA představila grafickou kartu GeForce RTX 2060 postavenou na architektuře Turing. Novinka přináší výkon a funkce dříve dostupné pouze v high-end segmentu včetně ray-tracingu v reálném čase a umělé inteligenci za cenu od 349 USD. Čtěte více

Nové herní čipy Nvidia GeForce RTX představeny

22. 8. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost Nvidia představila grafické čipy řady GeForce RTX, tedy grafické herní čipy určené pro běžné uživatele. Novinka vsadila na architekturu Turing a platformu Nvidia RTX, přináší funkci real-time ray tracing pro grafické efekty nové generace a podporuje umělou inteligenci. Čtěte více