Novinky z Google I/O 2023

12. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google, www.engadget.com, www.digitaltrends.com)
Každoroční vývojářská konference Googlu byla letos skutečně nabitá novinkami z oblasti hardwaru i softwaru. Americký výrobce zde oficiálně odhalil např. otevírací telefon Pixel Fold, tablet Pixel Tablet a smartphone Pixel 7a. Hodně se mluvilo i o softwaru (Android 14, Android Auto nebo Wear OS) a pokrocích v oblasti umělé inteligence.

Novinek (ačkoli o mnoha z nich jsme do značné míry věděli díky oficiálním prohlášením, a ještě spíše nejrůznějším neoficiálním únikům již předem) přinesla konference Google I/O 2023 skutečně mnoho. Ty nejzajímavější z nich si proto shrneme na následujících řádcích.

Pixel Fold

Vůbec největší pozornost pravděpodobně poutal první skládací telefon Googlu. Pixel Fold, jak se novinka nazývá, využívá stejně jako dřívější Pixel 7 Pro čip Tensor G2, v tomto případě doplněný o 12 GB LPDDR5 RAM a 256GB nebo 512GB UFS 3.1 úložiště. Výhodou telefonu je možnost jej rozevřít a získat tak dotykový OLED panel s úhlopříčkou 7,6", rozlišením 2 208 × 1 840 a jasem ve špičce až 1 450 nitů. V případě potřeby je k dispozici také vnější 5,8" OLED displej s rozlišením 2 092 × 1080 s maximálním jasem až 1 550 nitů (ve špičce). Frekvence obou displejů činí až 120 Hz.

Telefon podporuje funkci dual SIM (použít lze jednu fyzickou kartu a jednu eSIM) i řadu nejnovějších technologií včetně 5G a Wi-Fi 6E. Dále nechybí ani čtečka otisku prstu a další funkce pro pokročilé zabezpečení.

Fotovýbava je tvořena 48mpx hlavním snímačem, 10,8mpx teleobjektivem s 5× optickým přiblížením a 10,8mpx ultraširokým objektivem. Vnitřní fotoaparát má rozlišení 8 Mpx. Akumulátor má kapacitu 4 820 mAh a podporuje 30W nabíjení kabelem. K dispozici je rovněž bezdrátové nabíjení. To vše při váze 283 gramů.

Telefon se začne (v USA) prodávat v červnu za 1 799 USD (teda asi 38 000 Kč bez DPH).

Pixel Tablet

Nový tablet od Googlu se může pochlubit 11" LCD displejem s rozlišením 2 560 × 1 600, hliníkovým tělem a jedinečným nanokeramickým povrchem. Google zařízení označuje jako hybridní – kromě běžného použití jej lze totiž také umístit do dodávané kolébky se stereofonními reproduktory a přetransformovat jej do domácího digitálního asistenta (který má k dispozici funkce jako Google Assistant a Chromecast).

Zařízení využívá stejný čip jako Pixel Fold (tedy Tensor G2), nabízí 8 GB LPDDR5 RAM a UFS 3.1 úložiště s kapacitou 128 nebo 256 GB. K dispozici je čtečka otisků prstů, dvojice 8mpx fotoaparátů, čtyři reproduktory nebo trojice citlivých mikrofonů s potlačením šumu. Na jedno nabití zvládne pracovat až 12 hodin. Novinka je již možné v USA předobjednat za 499 USD (tedy asi 10 700 Kč bez DPH).

Pixel 7a

Cenově nejdostupnější smartphone od Googlu se dočkal významného vylepšení. I v tomto případě Google vsadil na čip Tensor G2 v kombinaci s 8GB LPDDR5 RAM a 128GB UFS 3.1 úložištěm. Telefon je relativně kompaktní – jeho 90Hz FullHD+ OLED displej má úhlopříčku 6,1".

Telefon dále zaujme např. 64mpx hlavním fotoaparátem a 13mpx širokoúhlým fotoaparátem, podporou eSIM nebo čtečkou otisků skrytou pod displejem. Akumulátor má kapacitu 4 385 mAh a podporuje i bezdrátové nabíjení. Google si novinku cení na 499 USD (asi 10 700 Kč bez DPH).

Softwarové novinky

Android 14

Google na konferenci I/O oficiálně představil také systém Android 14. Mezi hlavní vylepšení patří rozšířené (a přizpůsobitelné) možnosti sdílení, opět o něco spolehlivější zabezpečení nebo nové možnosti přizpůsobení zamykací obrazovky ve stylu iOS 16 včetně tzv. „filmových tapet“, které nechávají vyniknout předmětů či osobám na fotografiích a reagují na pohyb telefonu. Další novinkou jsou tapety generované umělou inteligencí, které by měly být unikátní pro každého uživatele, protože vzniknou na základě jeho vlastního zadání. Google by měl systém vydat koncem léta. Jako první se pravděpodobně dočkají uživatelů Pixelů, následovat by měly telefon dalších výrobců.

V souvislosti s přístroji s většími obrazovkami (jako jsou právě rozevírací telefony nebo tablety) se Google pochlubit také optimalizací více než 50 aplikací, které tak dokážou efektivně zužitkovat větší dostupnou pracovní plochu. Jde mimo jiné o Gmail, Fotky nebo Google Meet.

Několika praktických inovací se rovněž dočká aplikační obchod Google Play Store. Vydavatelé budou moci např. využít AI pro generování popisků ke svým aplikacím na základě textového zadání. Připravené texty navíc bude možné ihned strojově přeložit do dalších jazyků.

Vedle toho se však dočkají i koncoví uživatelé, kterým by měla AI napomáhat při vyhledávání nových aplikací ke stažení. AI bude za uživatele číst uživatelské recenze a shrne klíčové vlastnosti, aby predikovala, zdali se bude daná aplikace uživateli líbit, nebo ne.

Wear OS

Google se po loňské výraznější revizi snaží nadále vylepšovat i svoji platformu pro chytré hodinky. Na letošní konferenci I/O společnost představila dlouho očekávané nativní aplikace pro Gmail a kalendář. Vylepšení přicházejí také do Google Home. Na Wear OS se chystá také aplikace WhatsApp.

Google současně vypustil do světa i první vývojářskou verzi platformy Wear OS 4, která by se měla stát další významnou aktualizací přinášející lepší výdrž baterie, vyšší výkon nebo jednodušší zálohování (a obnovu). Vylepšen by měl být také převod textu na řeč.

Android Auto a Android Automotive

Aplikace Android Auto, určená pro propojení mobilních zařízení s palubními systémy podporovaných automobilů, se již brzy naučí nativně podporovat konferenční hovory uskutečněné prostřednictvím služeb Microsoft Teams, Cisco Webex a Zoom.

Novinky pak míří také do Android Automotive, tedy nikoli do výše zmiňované aplikace, ale přímo do specializovaného operačního systému, který již nasazují některé automobilky. Všechny vozy se systémem Android Automotive se např. dočkají aplikace Waze, která se mimo jiné nově chlubí také podporou elektrických automobilů a funkcí, které s nimi souvisejí. Mimo jiné jde např. o navigaci k nejvhodnějším dobíjecím stanicím v závislosti na požadavcích konkrétního automobilu. Již brzy se pak v nabídce této platformy vyskytne také YouTube nebo herní aplikace GameSnacks.

PaLM 2 AI

Nyní se již dostáváme k technologiím, které jsou svým způsobem „na pozadí“ dění. Jednou z takových novinek je i jazykový AI model PaLM 2, který se stane základem více než dvou desítek produktů společnosti včetně Barda. Je rychlejší a efektivnější a může běžet lokálně na mobilních zařízeních. Lépe si poradí s více jazyky, a navíc dokáže generovat kód v jazycích JavaScript a Python.

Search Labs

Řada novinek založených na AI samozřejmě míří také do oblasti vyhledávání. Zmínit můžeme tři nové testovací funkce ve stádiu testování dostupné prostřednictvím Search Labs. Nástroj Search Generative Experience poskytuje automaticky generované přehledy, ukazatele pro zkoumání a následná opatření. Režim Code Tips nabídne části kódů a rady pro programátory. A funkce Add to Sheets umožní zahrnout výsledky vyhledávání do tabulek.

Schopnější Bard

Google samozřejmě usilovně pracuje také na vylepšování svého chatbota Bard. Generativní chatbot s umělou inteligencí již brzy kromě PaLM2 nabídne i možnost vkládat do dotazů obrázky a stejně tak bude pomocí obrázků schopen i odpovídat. Pracuje se také na integraci dalších aplikací a služeb, ať už těch od Googlu (jde např. o export do Dokumentů či Gmail), tak od třetích stran (Adobe Firefly). Bard bude také dostupnější – Google ruší čekací listinu a zpřístupňuje Bard v angličtině pro více než 180 zemí. Přibyla také podpora japonštiny a korejštiny.

AI funkce ve Fotkách a Google Workspace

Umělá inteligence expanduje. Další aplikací, do které míří, jsou Google Fotky a nový Magic Editor, který dokáže přesouvat objekty, přidávat do fotografií nový obsah, a dokonce nahrazovat oblohu. Tato funkce bude k dispozici v testovací verzi na některých telefonech Pixel letos na podzim.

Prostřednictvím nástroje Duet AI proniká umělá inteligence také do aplikacích Workspace: Gmail v mobilu pomůže se psaním zprávy, prezentace pomohou vytvářet obrázky na pozadí pomocí textových popisů a AI v Tabulkách bude analyzovat data, zatímco aplikace Dokumenty nabídne „asistované psaní“. A Google Meet AI využije pro vytváření jedinečných pozadí během videohovorů.

Další drobnosti

Ačkoli již nyní je seznam novinek, které si pro nás Google na konferenci I/O 2023 přichystal, více než rozsáhlý, rozhodně nejde o kompletní výčet. Zmínit můžeme např. novou verzi aplikace Domácnost, která je již dostupná všem uživatelům a která v následujících týdnech nabídne podporu protokolu Matter i uživatelům iOS. Služba Find My Device pak již brzy přinese podporu většího množství hardwaru (včetně třeba sluchátek nebo tabletů) a detekci neznámých trackerů, která by měla eliminovat nevyžádané sledovávání. Do Google Map se pak chystá nový náhled naplánovaných tras (tzv. Immersive View). A Project Tailwind slibuje osobní záznamník řízený pomocí AI. 

Video : 

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Nová aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.1 rozšiřuje technologii Galaxy AI do dalších zařízení

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasazuje umělou inteligenci Galaxy AI do většího počtu zařízení prostřednictvím aktualizovaného uživatelského rozhraní One UI 6.1. Mobilní umělá inteligence se tak dostane k podstatně většímu počtu uživatelů – od konce března ji budou moci postupně využít i majitelé telefonů řady Galaxy S23, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5 a tabletů řady Tab S9. Čtěte více

New Calling od Huawei přinese nový rozměr komunikace

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei pracuje na rozvoji a standardizaci technologie New Calling (NC), jež přináší pokročilé možnosti pro telefonní a videohovory, které díky ní mohou být kvalitnější, chytřejší a interaktivnější. Nabízí širokou škálu funkcí, včetně UHD hlasových a video hovorů, a umožní rozvoj služeb jako okamžitý inteligentní překlad, využití rozšířené reality a rozvoj interaktivních klientských nabídek. Čtěte více