Novinky a trendy v segmentu projektorů

5. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD)
Zástupce výrobců projektorů, kteří působí na českém a slovenském trhu, jsme vyzpovídali ohledně aktuálních trendů v tomto atraktivním audiovizuálním segmentu. Na následujících řádcích vám tak přinášíme možnost si nastudovat aktuální dění ve spotřebitelském i firemním/profi segmentu a seznámit se se zajímavými produktovými novinkami.

Mimo jiné jsme se zaměřili také na unikátní specifika jednotlivých značek tak, jak je vnímají jejich zástupci, a na argumenty, proč byste měli prodávat právě jejich produkty.

Co nejkomplexnější a nejaktuálnější informace vám přinášíme díky ohlasům profesionálů z globálních společností, které se oblastí projekční techniky dlouhodobě zabývají. Těšit se můžete na informace od zástupců společností Acer (Daniel Kronika, product manager Desktop PC & Peripherals), BenQ (Karel Kos, team leader CZ/SK), Epson Europe CZ & SK (Michael Vlček, business account manager – VI), Hisense (Matej Hušták, produktový manažer pro ČR a SR), Optoma (Josef Kočica, Eastern Europe territory manager) a Sharp/NEC Display Solutions (Radek Pospíšil, sales & marketing manager Czech/Slovak).

Trendy ve spotřebitelském segmentu

Michael Vlček z Epsonu téma zahájil informací, že zájem o projekci v segmentu domácí zábavy je aktuálně vysoký. „Projektory už nejsou jen doménou specializovaných domácích kin, ale už je vídáme i v obývácích, dětských pokojích či zahradách,“ dodal. Vlček také poznamenal, že mezi projektory pro domácí zábavu se stále více prosazují modely, které mají laserový zdroj světla a vysoké rozlišení. Samostatnou skupinu tvoří modely pro ultrakrátkou projekci schopné vytvořit ze vzdálenosti 50 cm od projekční plochy obraz o úhlopříčce 150".

Josef Kočica z Optomy vnímá, že na spotřebitelském trhu v České republice nyní panuje dobrá nálada: „Společnost PMA Research Limited v reportu za první kvartál letošního roku uvádí v tuzemsku meziroční nárůst prodejů do distribuce o pět procent. Obecně mají největší podíl na tomto trhu projektory s Full HD rozlišením, kde však sledujeme za minulý kvartál mírnou stagnaci. Přichází však rozmach projektorů se 4K UHD rozlišením, které nám meziročně vyrostly o krásných 44 %. Když se zpětně podíváme na prodeje obchodníků za minulý rok a porovnáme je s dnešními daty, tak je evidentní změna spotřebitelských preferencí. 4K UHD projektory jsou více poptávané hlavně díky příznivé ceně a široké nabídce výrobců.“ Kočica dále dodal, že by se aktuální podíl projektorů se 4K UHD rozlišením vůči Full HD projektorům, který je aktuálně 3 : 2, mohl srovnat do konce roku.

Další trend naznačil Karel Kos z BenQ: „Dalším zřetelným trendem je především přechod od klasických lamp k LED a laserovému zdroji světla, čímž končí dlouholetý souboj mezi DLP a 3LCD technologiemi. Pro domácí použití se ukazuje jako výrazně vhodnější řešení LED zdroj světla, který poskytuje naprosto přesné a věrné barvy.“

Daniel Kronika z Aceru nakonec vyzdvihl i další důležitou věc:Stále větší váhu designu projektorů, kdy zákazníci požadují nejen funkčnost, ale také neotřelý vzhled.

Dobře se prodávají i gamingové a přenosné projektory

Trendů, které však nyní můžeme ve spotřebitelském segmentu sledovat, je mnohem více.

„Dalším znatelným trendem je například rostoucí podíl tzv. chytrých projektorů, tedy zařízení, která mají podobné funkce jako chytrá televize. Lze je tedy připojit na internet a do domácí sítě a využívat veškeré služby a výhody s tím spojené,“ doplnil Kronika.

„Projektor jako hlavní zobrazovač využívá stále více profesionálních i amatérských hráčů počítačových her. I rodiče hráčů na herních konzolích oceňují, že mladí gameři již nezabírají televizor v obývacím pokoji a užívají si velký obraz ve svém pokoji,“ navázal Vlček z Epsonu.

Růst zájmu o projektory zaměřené na multimediální zážitek a herní využití s podporou vysokých frekvencí, dynamických formátů HDR apod. zmínil také Matej Hušták z Hisense. A potvrdil jej také Kos z BenQ, který dodal, že kromě toho evidují také setrvalý růst segmentu kapesních a přenosných projektorů.

Kronika z Aceru v souvislosti s přenosnými modely poznamenal: „Tato někdy až kapesní zařízení s bezdrátovou konektivitou, a u některých modelů také se smart technologiemi, poskytují svému uživateli mobilitu a nezávislost.“

Trendy ve firemním a profi segmentu

Zástupce společnosti Acer na úvod dalšího tématu uvedl, že ve firemním segmentu dlouhodobě roste zájem o projektory s vyšší svítivostí. „Na tento trend Acer zareagoval novými modely projektorů X a P se svítivostí 4 500 – 4 800 ANSI lumenů (a to již v základních provedeních s cenovkou pod 15 tisíc korun). Vedle svítivosti je pro zákazníky důležitá také konektivita, zejména bezdrátová,“ poznamenal Daniel Kronika.

Stále větší důraz na konektivitu potvrdil také Hušták z Hisense: „Určitě bych zmínil důraz na širokou konektivitu a zejména pak možnost snadného bezdrátového připojení k mobilním zařízením a streamování.“

Ve firemním segmentu je stále důležitější i velikost a rozlišení obrazu. „Stále více zákazníků z korporátního prostředí poptává projektory ve vysokém 4K rozlišení. Epson na tento trend reagoval uvedením instalačních projektorů, které splňují ty nejvyšší požadavky na kvalitu obrazu v rozlišení 4K a vysoký světelný výkon. V tomto segmentu máme jak projektory s pevnou optikou, jako jsou EB-L570U a EB-L770U, tak i velké instalační projektory s výměnnými objektivy z řad PU a PQ,“ uvedl Vlček z Epsonu, který dodal, že zejména ve velkých zasedacích místnostech roste také zájem o širokoúhlou projekci ve formátu 21 : 9 v kombinaci s videokonferenčním řešením Microsoft Teams Rooms. „Zákazník tak získá velký obraz, kde je dostatek prostoru pro všechny účastníky schůzky, chat i prezentovaný obsah,“ doplnil Vlček.

Reprezentant Sharp/NEC následně navázal informací, že na trhu stále existuje poptávka po obou dominantních technologiích (LCD a DLP). „V prvé řadě můžeme zákazníky ujistit, že stále budeme věrni oběma technologiím, tedy jak LCD/3LCD, tak 1DLP/3DLP, čímž nabídneme kompletní produktové portfolio pro jakékoliv řešení a požadavek zákazníka,“ doplnil Pospíšil. Ve vztahu k trendu zvyšování rozlišení pak podle Pospíšila půjde zejména o návrat k cenově dostupnému 4K rozlišení díky nové generaci kvalitních čipů od Texas Instruments, které v DLP strojích Sharp/NEC používá.

Udržitelnost, servisovatelnost a zákaz lampových projektorů?

„Když začnu informací, že trh se v profi segmentu meziročně propadl o 18 %, tak to bude znít trošku děsivě. Ale tuto informaci bych nebral úplně negativně. Celkový propad je způsobený především sníženým prodejem lampových projektorů. Jednak to může být zapříčiněno obecně sníženou poptávkou na trhu, ale také adaptací výrobců na projektory s laserovým zdrojem světla, protože pokud mám správné informace, bude od prvního čtvrtletí roku 2026 zakázán dovoz lampových projektorů na evropský trh. Laserové projektory v tomto segmentu produktů vyrostly meziročně o 19 %. Tento trend konverze k laserovým projektorům je nezastavitelný a do konce roku bude více zřetelný,“ uvedl Josef Kočica.

O přechodu k laseru a LED jako zdroji světla hovořil také Kos z BenQ: „U firemních projektorů je to především laser, který nabízí vysokou svítivost, lepší barevné podání a výrazně prodlouženou životnost než klasická lampa. To vše navíc s nižší spotřebou, bez rtuti a daleko ekologičtěji. Za typický příklad těchto změn uvedu náš laserový model LH650, který má 1 080p rozlišení, 4 000 lm, vynikající barevné podání, spotřebu v našem unikátním SmartEco2 režimu přibližně 75 W, což je až čtyřikrát méně než srovnatelný lampový model. Dále zaujme velmi kompaktní velikost, hmotnost pod tři kilogramy a velmi přijatelná cena.“

Nový trend ve firemním, ale i státním a EDU segmentu potvrdil také Kronika z Aceru: „Zákazníci se začínají ve stále větší míře přiklánět také k ekologickým a udržitelným řešením, která jsou vyrobena z recyklovaných materiálů, a kromě dalších výhod mají především nižší spotřebu energie než klasické lampové projektory. Na to dnes naprostá většina zákazníků opravdu slyší.“

„Významný odklon od klasických lampových projektorů k laserové technologii nesouvisí pouze se změnou legislativy EU, ale také s faktem, že cenová hladina u laserových projektorů znatelně klesla,“ zmínil Pospíšil. „Dalším z významných posunů bude úspora provozních a servisních nákladů díky bezfiltrové technologii, kterou nabízíme již více než pět let. Nízká spotřeba elektrické energie a snížení hlučnosti jsou již samozřejmá očekávání zákazníků. Do pomyslného výčtu trendů je třeba rovněž doplnit vysokou míru cenově rentabilní servisovatelnosti, pokud možno neutrální uhlíkovou stopu a vysokou míru recyklovatelnosti výrobku.“

V neposlední řadě bude významným trendem i propracovaný systém managementu a aplikační prostředky, které usnadní technickým týmům instalaci a správu projekční techniky, jak rovněž zmínil Pospíšil ze Sharp/NEC.

Nejzajímavější produkty a novinky

„Nejnovějším přírůstkem do naší rodiny projektorů je laserový Full HD model VERO PL3510ATV se svítivostí 5 000 ANSI lumenů, která vyhoví i náročnějším uživatelům. Projektor navíc přidává plug-in zásuvný modul systému Android TV s certifikací společnosti Google umožňující přístup k televizním pořadům, filmům a aplikacím. Jeho kvality podtrhuje prestižní ocenění Red Dot Product Design Award 2024,“ pochlubil se Kronika z Aceru a přidal další tip: „Dále bych mohl jmenovat např. LED projektor Predator GD711 s rozlišením 4K určený mimo jiné pro hráče. Hraní jim zpříjemní např. technologie HDR10, variable refresh rate s maximální hodnotou 240Hz nebo speciální herní režim. Projektor navíc vypadá opravdu zajímavě.“

„Ve spotřebitelském segmentu je to především model W4000i, který je odpovědí na dlouholetý problém segmentu domácích kin, jak nabídnout vysokou svítivost a přitom tím neuškodit kvalitě obrazu. Díky 4LED technologii v kombinaci se špičkovou výrobou, zakončenou individuální kalibrací s potvrzenou oficiálním protokolem tento model nabízí nekompromisní kvalitu barevného podání se 100% pokrytím nejen Rec.709, ale i DCI-P3. To vše při jasu 3 200 lm. Zákazníci tento model ihned zaznamenali a již nyní jej lze považovat za bestseller v kategorii špičkových projektorů pro domácí kino,“ uvedl Kos z BenQ.

Mezi hlavní novinky Epsonu pro tento rok patří podle Vlčka nové instalační projektory řady PQ s vysokým světelným výkonem a 4K rozlišením: Nová modelová řada PQ je nabitá zcela novými technologiemi a nabízí perfektně ostrý obraz ve 4K rozlišení v celém barevném spektru díky 3LCD Epson technologii a je plnohodnotným soupeřem pro konkurenční technologií 3DLP“.

„Doba se začíná dynamicky měnit. Ve spotřebitelském segmentu nám rostou projektory se 4K UHD rozlišením, kde máme aktuálně nejprodávanější modely UHD35x a UHD38x, zde se tedy nic nemění. Optoma se chce letos hodně zaměřit na laserovou technologii, a proto nabízíme spotřebitelům i variantu Full HD projektoru pro domácí kino s laserovým zdrojem světla s doporučenou maloobchodní cenou pod 20 tisíc korun, tj. model HZ146X,“ uvedl Kočica a pokračoval: „V profi segmentu je největší změnou cenotvorba. V květnu jsme natrvalo snížili ceny Full HD laserových projektorů až o 34 %! Přibylo nám také pár novinek v portfoliu laserových projektorů, jako například nejlevnější Full HD projektor s ultrakrátkou projekcí, tj. model ZH430UST v ceně pod 50 tisíc korun, či 4K UHD projektor s krátkou projekční vzdáleností ZK608TST za přibližně 275 tisíc korun.“

Pospíšil nejdříve uvedl, že veškeré novinky v portfoliu již budou představeny pod značkou Sharp, což je vyústěním společného joint venture procesu. „Aktuálně připravujeme dva nové laserové projektory v kategorii 4K s DLP Texas Instruments čipem, které nabídnou výkon 6 000 a 7 200 ANSI lumenů s motorickým zoomem, fokusem, vertikálním a horizontálním posuvem objektivu. V porovnání s konkurencí půjde o nadstandardně vybavené modely v této kategorii,“ prozradil Pospíšil.

V třídě profi instalačních RB laserových DLP strojů pak na konci roku Sharp/NEC uvede dva silné 4K projektory s výměnnými objektivy a výkonem 13 500 a 16 500 lumenů. „Dále pak v kategorii 3LCD instalačních bezfiltrových laserových projektorů s výměnnými objektivy doplníme stávajícími modely s výkonem 15 000 a 17 000 lumenů o novinku s jasem 20 000 lumenů,“ dodal Pospíšil.

Hušták vyzdvihl přenosný 4K UHD Hisense C1 s nejnovější projekční laserovou technologií Hisense TriChroma pro skutečně živý obraz. „Je to také jeden z vůbec prvních miniprojektorů na světě s Dolby Vision, HDR10 a HLG. Dokáže nabídnout bohaté a syté barvy s přesným kontrastem a může se pochlubit rozšířenou projekční vzdáleností od 65" do 300". Mezi výhody patří také jas 1 600 lumenů 110 % pokrytí barevného gamutu BT.2020 a kontrastní poměr 1 700 : 1. Obnovovací frekvence 120 Hz pak zaručuje plynulý pohyb i při hraní her. Projektor je navíc vybaven i zvukovým systémem JBL s podporou technologie Dolby Atmos.“

Unikátní vlastnosti aneb proč by měli reselleři prodávat právě vaši značku?

„Projektory značky BenQ vynikají vysokou kvalitou zpracování, která zajišťuje perfektní obraz, vysokou spolehlivost a dlouhou životnost, vysoce přesahující záruční lhůty. Po více než 20 let patříme mezi celosvětové technologické lídry, našim zákazníkům vždy nabízíme nejnovější technologie té nejvyšší kvality. Naši partneři tak získávají spokojené zákazníky. Kromě kvality produktů motivujeme naše partnery možností poptat speciální ceny na všechny naše projektory. Více informací poskytnou oficiální distributoři,“ uvedl Karel Kos.

„Epson je jedničkou na českém trhu a nabízí nejširší portfolio produktů. Máme v nabídce projektory pro domácnosti, školství, firemní prostředí i velké sály a divadla. Epson udává trendy v oblasti digitální projekce a využívá výhradně své technologie a komponenty, jako je technologie 3LCD,“ vypíchl Michael Vlček. „Svým obchodním partnerům navíc nabízíme nejen prvotřídní technické řešení, lokální technickou a projektovou podporu, ale především dostatečný prostor pro marži pro všechny své partnery,“ dodal.

„Pro Acer je unikátní mimo jiné šíře portfolia, kdy pro každého zákazníka najdeme produkt podle jeho preferencí a potřeb. A to již od malých přenosných modelů přes klasické lampové projektory zaměřené hlavně na poměr cena/výkon až po vysoce výkonná laserová řešení pro korporátní využití. Dále je zde např. řada VERO zaměřená jednak na výkon, ale také na udržitelnost z hlediska ochrany přírody,“ uvedl Kronika. „Samozřejmě chápeme, že nelze mít vždy stoprocentní přehled a prodej projektorů nemusí být pro každého prodejce jeho hlavní činností, proto jsme vždy připraveni našim partnerům poradit a vybrat spolu s nimi takové řešení, aby byl na konci úspěšný prodej a spokojený zákazník. Pro resellery pak máme kromě konzultací připravenu také štědrou projektovou podporu, aby bylo možné obchod uskutečnit se zajímavou marží.“

Kočica uvedl, že Optoma nabízí zákazníkovi široké portfolio projektorů, variabilní záruky, a především vysokou kvalitu: „Naše projektory jsou prachuvzdorné s certifikací IP6X od společnosti Dekra, mají garantovaný non-stop provoz 24/7 a jsou vhodné pro instalace v jakékoliv poloze. Bezúdržbová laserová technologie DuraCore a eko funkce projektorů snižují celkové náklady na provoz projektoru. Nejdůležitější je však lokální podpora prodejcům a vysoké reálné prodejní marže.“

„Jde o vysoký jas, kvalitní ozvučení, prémiový design, rychlý operační systém, široký rozsah projekčních velikostí nebo použití technologie TriChroma s podporou širokého spektra zobrazovaných barev,“ zdůraznil Hušták a dodal, že z pohledu prodejců i zákazníků patří mezi benefity značky Hisense i široká nabídka zahrnující kompaktní laserové projektory, ultrakrátké laserové projektory, a to ve variantách s televizním tunerem i bez něho nebo s plátnem či bez plátna.

Téma uzavřel Pospíšil ze Sharpu: „Již na předchozích řádcích jsem zmínil, že zákazníkům nabízíme veškeré technologie, které jsou v současné době na trhu k dispozici. Nabízíme jak LCD/3LCD technologii, tak 1xDLP/3xDLP technologii. To vše doplňujeme stroji s rozlišením až True 4K (4 096 × 2 160).“

V případě laseru Sharp/NEC nabízí cenově dostupnou technologii Laser Fosfor, nicméně pro náročnější zákazníky má ve svém výčtu technologií i RB laser a RGB laser. „Naše bezfiltrové, tzv. maintenance free stroje, již uvádíme v páté generaci, takže garantujeme nejen vysokou spolehlivost, ale i kvalitu nabízených produktů. Musím zmínit, že díky bezfiltrové technologii jsme mohli významně snížit hlučnost nabízených projektorů, která patří k nejnižší na trhu,“ dodal Pospíšil.

„Technickým týmům pak usnadníme instalaci a správu našich zařízení díky Pro Assist rozhraní, které slouží pro snadnou instalaci a management, například přímo z mobilního telefonu. Samozřejmostí je kompatibilita se systémy jako PJ Link, Crestron, AMX atd.,“ uzavřel zástupce Sharpu.

Štítky: 
Projektory, Acer, BenQ, Epson, Hisense, Optoma, SHARP / NEC Display

Podobné články

ViewSonic představil plány na druhé pololetí 2024 a uvedl na český trh nové produkty

10. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ViewSonic)
Společnost ViewSonic odhalila své ambiciózní plány na druhou polovinu roku 2024 a představila několik inovativních produktů. Klíčové novinky letošního roku zahrnují uvedení projektoru M10, bezdrátové sady ViewSonic Wireless Screen Casting Kit a herního monitoru XG272-2K-OLED. ViewSonic zároveň oznámil plánované zahájení výroby projektorů s 3LCD technologií. Čtěte více

ATC získalo dvě ocenění od EPSONu

7. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers dostala hned dvojici ocenění od společnosti EPSON. Ceny byly předány na přátelském setkání v pondělí 29. 4. 2024. Čtěte více

Epson předváděl unikátní technologie z oblasti projekční techniky

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Společnost Epson uspořádala v prostorách Home of AV v Říčanech u Prahy pro své resellery PQ launch & HBR training. Akce byla zaměřena především na představení nových 4K HBR projektorů řady PQ. Nechyběly workshopy doplněné praktickými ukázkami užitečných funkcí projektorů včetně edge blandingu, stackingu a videomappingu. Čtěte více

Marcel Divín (Epson): Reselleři jsou partneři na celý život

16. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: dcd)
Marcel Divín, branch office manager společnosti Epson Europe CZ & SK, prozradil, jak se společnosti Epson daří a které novinky v dohledné době můžeme očekávat. Řeč přišla také na udržitelnost, která je pro Epson jednou z priorit. Čtěte více