Novinky od Applu zaujmou barvami i výkonem

21. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Apple)
Apple na své první letošní „představovací“ akci uvedl celou řadu novinek. Z našeho pohledu bude mezi nejzajímavější patřit nová generace „profesionálního“ tabletu Apple iPad Pro osazená stejnými čipy M1, jako nejnovější Apple počítače, a kompletně přepracovaný iMac.

Po loňském, nepříliš výrazném updatu, se letos příznivci profesionálního tabletu iPad Pro mohou radovat. Letos totiž americký výrobce neváhal a svůj tablet vylepšil hned v několika směrech.

Pravděpodobně největší změnou je osazení čipů Apple M1, tedy těch, se kterými se můžeme již od podzimu setkávat v nejnovější generaci MacBooků či Macu Mini. Oproti předchozí generaci iPadu pro Apple slibuje až 50% nárůst výpočetního výkonu a 40% nárůst grafického výkonu. To vše doplňuje až 2TB úložiště a až 16 GB RAM (8 GB RAM u modelů se 128 - 512GB úložištěm a 16 GB RAM u modelů s 1TB nebo 2TB úložištěm).

Nový iPad Pro bude opět dostání ve dvou úhlopříčkách (11 a 12,9 palců) s tím, že displej větší novinky přichází s kompletně novým mini-LED podsvícením, které se skládá z více než 10 000 světelných diod uspořádaných do 2 500 nezávisle ovladatelných zón. Apple tento zobrazovač nazývá Liquid Retina XDR a slibuje u něho jas až 1 000 nitů (ve špičce pak až 1 600 nitů), kontrastní poměr 1 000 000:1, podporu HDR či pokrytí barvového prostoru P3.

Vylepšena byla i konektivita – uživatelé se mohou kromě Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0 v případě potřeby (volitelně) spolehnout také na mobilní 5G připojení. A v případě propojení kabelem prostřednictvím portu USB-C je nově k dispozici rovněž podpora rozhraní Thunderbolt 3 s rychlostí až 40 Gbps. Mimo to lze tímto portem připojit např. i Apple Pro Display XDR s rozlišením 6K, 10Gbps Ethernet či rychlá externí úložiště.

V případě obou modelů Apple slibuje výdrž až 10 hodin při prohlížení webu přes Wi‑Fi nebo při sledování videa. V případě použití mobilního připojení výdrž o hodinu klesne.

Samozřejmostí je i celá řada dalších novinek v oblasti kamery, multimédií či bezpečnosti. Uživatelé mohou nadále počítat i s příslušenstvím jako je Apple Magic Keyboard či stylus Apple Pencil (2. generace).

Nový Apple iPad Pro by měl být na českém trhu dostupný ve druhé polovině května za ceny od 22 990 Kč vč. DPH (11" provedení se 128GB úložištěm).

Kompletně přepracovaný iMac

Opravdu zásadními vylepšeními prošel populární all-in-one počítač iMac (který si to popravdě již skutečně zasloužil). Novinka tak již na první pohled zaujme svým originálním, tenkým provedením (mnohým může připomínat iPad Pro připevněný ke klávesnici Magic Keyboard) a zejména řadou atraktivních barevných provedení. Řadu uživatelů jistě připomene také vtipně vyřešený napájecí kabel s magnetickým připojením. 

V případě hardwaru pravděpodobně nikoho nepřekvapí osazení vlastních čipů Apple M1. Stejně jako u dříve představených PC budou k dispozici varianty se 7mi nebo 8mi jádrovými grafickými čipy a uživatelé budou moci volit z konfigurací osazených až 16 GB RAM a až 512 GB SSD. V této souvislosti Apple slíbil, vzhledem k výkonu, který slibuje, také skutečně velmi tiché chlazení.

Displej má úhlopříčku 24" a rozlišení 4,5K (4 480 × 2 520). Dále se může pochlubit např. podporou barevného prostoru P3 nebo jasem až 500 nitů. Dále zaujme např. automatické vyvážení barevného podání na základě aktuálních světelných podmínek nebo matné anti-reflexivní provedení obrazovky.

Nové Macy budou dodávány buď v konfiguraci se dvěma porty USB-C (DisplayPort, Thunderbolt 3 s rychlostí až 40 Gb/s, USB 4 s rychlostí až 40 Gb/s), nebo v konfiguraci se čtyřmi porty USB-C (z nichž dva budou shodné s předchozí variantou a dva typu USB 3). Dále je připraven 3,5mm sluchátkový výstup a volitelně bude připraven i gigabitový ethernet (externě na napájecím adaptéru). Bezdrátová konektivita zahrnuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0.

Zákazníci se dále mohou (konečně) těšit na 1 080p FaceTime kameru, šest reproduktorů s woofery v antirezonančním uspořádání, podporu prostorového zvuku Dolby Atmos nebo trojici kvalitních mikrofonů. Volitelně bude k dispozici např. také bezdrátová klávesnice Magic Keyboard s Touch ID snímačem, myš Magic Mouse nebo Magic Trackpad (vše samozřejmě v patřičných barevných odstínech).

Nové počítače by měly být k dispozici, stejně jako iPADy Pro, během druhé poloviny května za ceny od 37 990 Kč vč. DPH (za variantu s 8 GB RAM a 256GB SSD).

Video : 

Podobné články

PC z ATC jsou „Autopilot ready“

12. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers jako první lokální výrobce v ČR využívá ve svých počítačích novou technologii Windows Autopilot. A to nejen u nově vyrobených PC, ale umí technologii nastavit i zpětně k PC vyrobeným třeba i o měsíce dříve. Čtěte více

Prodej notebooků výrazně podpořil růst PC trhu v regionu EMEA

28. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej stolních a přenosných počítačů a pracovních stanic v regionu EMEA vykázal podle IDC v 1. letošním kvartálu úctyhodný meziroční růst o 44,1 % na 23,9 milionu kusů. Čtěte více

HP vylepšilo své pracovní stanice o nejnovější profesionální grafické karty Nvidia

22. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP u příležitosti konference GTC 2021, pořádané firmou Nvidia, aktualizovala nabídku GPU u své základní řady stolních počítačů Z by HP včetně modelů HP Z1 Tower G8, HP Z2 Small Form Factor G8 a Z2 Tower G8, díky němuž nabídnou tyto počítače výkon, doposud dostupný pouze u počítačů nejvyšší třídy. Čtěte více

Proč prodávat stolní počítače společnosti Lenovo?

19. 4. 2021. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
Společnost Lenovo nabízí širokou škálu stolních počítačů a pracovních stanic, které svými funkcemi a vlastnostmi pokrývají potřeby běžných kancelářských uživatelů i těch nejnáročnějších zaměstnanců. Na následujících řádcích se můžete blíže seznámit nejen s jednotlivými produktovými řadami, ale i jejich klíčovými vlastnostmi a argumenty, proč je prodávat. Čtěte více