Nové trendy v IT bezpečnosti – vzájemná komunikace bezpečnostních produktů

23. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Sophos)
Nejen v IT bezpečnosti, ale i v běžném lidském životě platí, že mít přehled či dobře vidět, je neocenitelnou výhodou při přijímání rozhodnutí. Například řidič za mlhy musí jet pomalu, protože neví, co jej čeká v dalším úseku silnice, zda někdo jede nebo nejede v protisměru. Oč by se mu jelo lépe, kdyby viděl skrz mlhu a znal všechny podrobnosti a situaci před sebou.

Podobně na tom jsou klasické produkty IT bezpečnosti. Kontrolují svěřený úsek a mohou přijímat rozhodnutí se znalostí toho, co vidí ve svém úseku. Příkladem může být síťový firewall. U každého paketu zná, kdo jej vyslal, kdo má být příjemce, jaký je použit protokol a pokud zkoumá i obsah paketu, tak může odhadovat, o jakou jde aplikaci. Pak už záleží na pouze výrobci konkrétního firewallu, jak dokáže analyzovat aplikace a jak rychle dokáže na své firewally doručovat aplikační signatury.

Bohužel se objevuje čím dál více aplikací, které buď záměrně, nebo omylem, skrývají svou identitu. Motivace může být různá, od toho, že autor aplikace nechce, aby jeho aplikace byla blokována firewally či jinými bezpečnostními prvky přes požadavek uživatelů utajit skutečně použitou aplikaci až po nedodržení standardů vývojáři. Každý administrátor síťového firewallu to zná z různých reportů či statistik – nejčastěji reportované aplikace bývají „common HTTP“, „unknown“ nebo „general internet“. Z toho opravdu nejde vydedukovat, co se v té které síti děje, zda uživatelé nejednají proti bezpečnostním zásadám nebo zda není používána nějaká nebezpečná aplikace. Už vůbec pak nelze přijímat jakákoliv opatření. Pochopitelně z toho nemají radost ani správci firewallů, ani bezpečnostní manageři a v neposlední řadě ani majitelé či séfové firem (přece jen utratili nemalý obnos peněz, a firewall přesto neumí zobrazit, co se v síti děje).

Jak z této situace ven? Jsou výrobci, kteří říkají: „Vylepšeme a zrychleme tvorbu signatur“. Jistě, více a přesnějších signatur pomůže. Ale jen nakrátko a omezeně, není to ani trvalé řešení ani řešení stoprocentní. Naštěstí se nyní začíná v IT bezpečnosti prosazovat trend spolupráce jednotlivých prvků bezpečnostního systému navzájem.

Představte si modelovou situaci, kdy firewall zaznamená komunikaci nějaké aplikace z konkrétního desktopu. Signaturu pro tuto aplikaci nemá, není tedy schopen aplikaci pojmenovat, natožpak rozhodnout, zda je či není bezpečné komunikaci propustit. Naštěstí ale má v našem příkladu možnost spolupracovat s lokálně nainstalovaným klientem, například antivirem. Ten díky tomu, že běží lokálně na daném desktopu, má daleko více informací o procesech, umístění aplikací a uživatelích, kteří takové procesy spustili. Již na první pohled je jasné, že je to řádově více informací, než byl firewall schopen zjistit pouze ze síťové komunikace. Pak již jen stačí získané údaje zobrazit správci systému, který může takto vytvořit své vlastní lokální signatury. Ve své podstatě pak tandem firewall-antivir umí rozpoznat neomezeně mnoho aplikací.

Zdá se, že trend minulých let, kdy si zákazník vybíral pro každou oblast zabezpečení jiný produkt (ten nejlepší v dané oblasti), se pomalu mění na trend výrobců, kteří nabízejí komplexní řešení. Jeden z možných benefitů jsme si ukázali na našem hypotetickém příkladu, další náměty na spolupráci bychom také jistě našli. Nechme se tedy překvapit, co nám výrobci v blízké době předvedou a kam se posune IT bezpečnost.

Autor: Michal Hebeda,sales engineer ve společnosti Sophos

Štítky: 

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více