Nové herní čipy Nvidia GeForce RTX představeny

22. 8. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost Nvidia představila grafické čipy řady GeForce RTX, tedy grafické herní čipy určené pro běžné uživatele. Novinka vsadila na architekturu Turing a platformu Nvidia RTX, přináší funkci real-time ray tracing pro grafické efekty nové generace a podporuje umělou inteligenci.

Čipy slibují oproti svým předchůdcům až šestinásobné zvětšení výkonu (porovnává se architektura Turing versus architektura Pascal) a v obchodech by měly být dostupné od 20. září 2018.

Nvidia novou generaci grafických čipů označuje jako „hybridní“ a hovoří o největším mezigeneračním posunu, který herní GPU kdy prodělaly. Grafické karty by si měly například bez problémů poradit se 4K HDR obrazem i u většiny pokročilých herních titulů.

Základní charakteristiky nových čipů GeForce RTX
GPURay TracingVýkonPaměťCena
RTX 2080 TI10 GigaRay/s78T RTX-OPS11 GB999 USD
RTX 20808 GigaRay/s60T RTX-OPS8 GB699 USD
RTX 20706 GigaRay/s45T RTX-OPS8 GB499 USD

V Česku můžeme očekávat ceny začínající na 16 500 korunách za nejlevnější model a končící na částce 33 000 Kč za nejvyšší model.

Nová řada herních grafických čipů, Nvidia GeForce RTX, momentálně čítá modely 2080 Ti, 2080 a 2070. Mezi jejich klíčové funkce a vlastnosti patří:

  • RT jádra s podporou technologie real-time ray tracing pro vykreslování objektů a prostředí s fyzicky přesnými stíny, odrazy, refrakcemi a globálním osvícením.
  • Jádra Turing Tensor Cores pro práci s neuronovými sítěmi
  • Framework NGX s integrovanou umělou inteligencí
  • Shadery nové generace s vyšším výkonem
  • Paměti GDDR6 s propustností až 600 GB/s
  • Podpora rozhraní NVLink s propustností až 100 GB/s
  • Hardwarová podpora rozhraní VirtualLink v podobě konektoru USB typu C
  • Nové a vylepšené funkce a technologie pro VR

Již nyní je známo, že nové funkce budou využívat například připravované hry Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider, Metro Exodus, Control nebo Assetto Corsa Competizione.

 

Fotogalerie: 

Podobné články

NVIDIA GeForce RTX 2060 přináší cenově dostupný ray-tracing

10. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost NVIDIA představila grafickou kartu GeForce RTX 2060 postavenou na architektuře Turing. Novinka přináší výkon a funkce dříve dostupné pouze v high-end segmentu včetně ray-tracingu v reálném čase a umělé inteligenci za cenu od 349 USD. Čtěte více

Nvidia má nové profesionální grafiky Quadro RTX s architekturou Turing

16. 8. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nové grafické karty Nvidia založené na platformě Turing, o jejichž příchodu se v posledních měsících a týdnech živě spekulovalo, jsou oficiálně na světě. Nová 12nm architektura Turing staví na starší generaci Volta, kterou doplňuje o nové vlastnosti, jako jsou 1,4GHz paměti GDDR6, jednotky pro tzv. ray tracing nebo rozhraní NVLink a VirtualLink. Čtěte více

Chystá Nvidia novou architekturu pro těžbu kryptoměn?

19. 2. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hothardware.com, Digitaltrends.com)
Již brzy se pravděpodobně dočkáme další novinky z dílny společnosti Nvidia. Podle dostupných informací chystá americký výrobce hned dvě nové řady grafických karet, z nichž jedna by měla být svými vlastnostmi navržená a optimalizovaná pro těžbu kryptoměn. Čtěte více

Intel přetáhl jednoho z klíčových lidí v AMD a pustí se do vývoje samostatných GPU

10. 11. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Raja Koduri, který ještě před několika dny vedl grafickou divizi společnosti AMD, nastoupil jako vedoucí architekt a senior viceprezident nově vytvořené divize Core and Visual Computing v Intelu. Nejdůležitějším cílem tohoto kroku je uvést na trh vlastní výkonné samostatné grafické čipy. Čtěte více