Nové herní čipy Nvidia GeForce RTX představeny

22. 8. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost Nvidia představila grafické čipy řady GeForce RTX, tedy grafické herní čipy určené pro běžné uživatele. Novinka vsadila na architekturu Turing a platformu Nvidia RTX, přináší funkci real-time ray tracing pro grafické efekty nové generace a podporuje umělou inteligenci.

Čipy slibují oproti svým předchůdcům až šestinásobné zvětšení výkonu (porovnává se architektura Turing versus architektura Pascal) a v obchodech by měly být dostupné od 20. září 2018.

Nvidia novou generaci grafických čipů označuje jako „hybridní“ a hovoří o největším mezigeneračním posunu, který herní GPU kdy prodělaly. Grafické karty by si měly například bez problémů poradit se 4K HDR obrazem i u většiny pokročilých herních titulů.

Základní charakteristiky nových čipů GeForce RTX
GPURay TracingVýkonPaměťCena
RTX 2080 TI10 GigaRay/s78T RTX-OPS11 GB999 USD
RTX 20808 GigaRay/s60T RTX-OPS8 GB699 USD
RTX 20706 GigaRay/s45T RTX-OPS8 GB499 USD

V Česku můžeme očekávat ceny začínající na 16 500 korunách za nejlevnější model a končící na částce 33 000 Kč za nejvyšší model.

Nová řada herních grafických čipů, Nvidia GeForce RTX, momentálně čítá modely 2080 Ti, 2080 a 2070. Mezi jejich klíčové funkce a vlastnosti patří:

  • RT jádra s podporou technologie real-time ray tracing pro vykreslování objektů a prostředí s fyzicky přesnými stíny, odrazy, refrakcemi a globálním osvícením.
  • Jádra Turing Tensor Cores pro práci s neuronovými sítěmi
  • Framework NGX s integrovanou umělou inteligencí
  • Shadery nové generace s vyšším výkonem
  • Paměti GDDR6 s propustností až 600 GB/s
  • Podpora rozhraní NVLink s propustností až 100 GB/s
  • Hardwarová podpora rozhraní VirtualLink v podobě konektoru USB typu C
  • Nové a vylepšené funkce a technologie pro VR

Již nyní je známo, že nové funkce budou využívat například připravované hry Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider, Metro Exodus, Control nebo Assetto Corsa Competizione.

 

Fotogalerie: 

Podobné články

Nvidia představila svou budoucnost. Co od Ampere čekat?

15. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nová architektura grafických jader společnosti Nvidia se zpočátku objeví ve variantách pro nasazení v serverech a datových centrech (akcelerátor Nvidia A100 se již vyrábí), ale později na ní budou stavět také spotřebitelské produkty jako herní série GeForce. Čtěte více

Samsung bude spolupracovat s AMD na mobilních grafických čipech

15. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung, AMD, Forbes, Techradar)
Firmy Samsung a AMD se dohodly na spolupráci v oblasti mobilních grafických čipů. Na základě dohody by měl Samsung licencovat a nasadit technologie AMD do svých čipových sad (Exynos) určených pro mobilní zařízení, tedy zejména smartphony a tablety. Čtěte více

NVIDIA GeForce RTX 2060 přináší cenově dostupný ray-tracing

10. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost NVIDIA představila grafickou kartu GeForce RTX 2060 postavenou na architektuře Turing. Novinka přináší výkon a funkce dříve dostupné pouze v high-end segmentu včetně ray-tracingu v reálném čase a umělé inteligenci za cenu od 349 USD. Čtěte více

Nvidia má nové profesionální grafiky Quadro RTX s architekturou Turing

16. 8. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nové grafické karty Nvidia založené na platformě Turing, o jejichž příchodu se v posledních měsících a týdnech živě spekulovalo, jsou oficiálně na světě. Nová 12nm architektura Turing staví na starší generaci Volta, kterou doplňuje o nové vlastnosti, jako jsou 1,4GHz paměti GDDR6, jednotky pro tzv. ray tracing nebo rozhraní NVLink a VirtualLink. Čtěte více