Notebooky v roce 2018

26. 2. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Stejně jako v celém IT se vývoj žene kupředu i v případě přenosných počítačů. Pojďme se proto podívat, co notebooky čeká a nemine v příštích měsících. Hned na úvod si můžeme prozradit, že se máme na co těšit.

Začněme tím, co je viditelné na první pohled, tedy konstrukcí. Nejen při pohledu na stránky e-shopů, ale i při pročítání výsledků analytických agentur, je jasné, že na popularitě budou dále nabírat přenosné počítače s různými typy konvertibilních konstrukcí, za jejichž průkopníka lze označit počítače Lenovo Yoga. Možnost přetočit displej nebo odpojit klávesnici a používat počítač v různých pozicích si uživatelé oblíbili a svou nabídkou na rostoucí poptávku po takových modelech zareagovali všichni důležití výrobci.

S konstrukcí notebooků úzce souvisí jejich ztenčování. Pokud vedle sebe postavíte průměrný model z aktuální nabídky s jen o něco málo starším počítačem z doby před dvěma nebo třemi lety (neřku-li více), zjistíte, že novinky jsou podstatně útlejší. Snižování tloušťky je možné nejen díky posunu v návrzích konstrukce a materiálech, ale také díky nižšímu tepelnému vyzařování osazených komponent a jejich miniaturizaci. Komponenty jsou tedy dnes nejen výrazně menší, než dřív, ale například vybrané procesory Intel se dnes zcela obejdou bez aktivního chlazení, takže provoz takového počítače navíc může být zcela bezhlučný. V případě grafických čipů lze ve vztahu ke konstrukci přenosných počítačů za vrchol pokroku označit platformu Nvidia Max-Q, která umožňuje i do tenkých a celkově kompaktních notebooků osadit grafické řešení s výkonem ještě nedávno dosažitelným pouze ve stolních počítačích.

Rozhraní

Ruku v ruce se ztenčováním notebooků však jde bohužel i stále patrnější nešvar v podobě redukování počtu konektorů. U malých přenosných počítačů určených pro práci na cestách se s tím počítá, stále méně portů však bohužel najdeme i u větších modelů. Rozhraní jako plnohodnotné HDMI, Ethernet, čtečka paměťových karet, a v extrémních případech i klasické porty USB, jsou dnes na ústupu a do budoucna budou stále vzácnější. Téměř za raritu lze již označit i optickou mechaniku. Na druhou stranu se začíná plošně uplatňovat rozhraní USB-C, které má potenciál nahradit většinu výše zmiňovaných portů, protože se hodí pro připojení drobných periférií, monitorů, Ethernetu a může posloužit i pro napájení samotného počítače. Bohužel však stále nejde o samozřejmost a počítače, které tento port nabízejí, většinou disponují jedním, maximálně dvěma těmito konektory (a jeden v některých případech skutečně obsadí napájecí adaptér). Naštěstí existuje řešení v podobě USB-C rozbočovačů, jejichž nabídka se rychle rozrůstá.

Zabezpečení

Od konektorů můžeme volně přejít k zabezpečení, které je dnes stále důležitější nejen u korporátních, ale i u spotřebitelských produktů. Pokud pomineme tradiční metody, jako jsou například různá vstupní hesla nebo čipové karty, se stávají stále běžnější součástí výbavy notebooků také biometrické způsoby autentizace. Kromě čteček otisků prstů hovoříme zejména o přihlašování pomocí infračervené kamery (v kombinaci s funkcí Windows Hello).

Displeje

V oblasti obrazovek dnes můžeme (konečně) za jakýsi nepsaný standard považovat IPS (či PLS) panely s rozlišením Full HD. S výjimkou nejlevnějších (či jinak specifických modelů) nemá smysl uvažovat o ničem horším. Za onu pomyslnou výjimku můžeme považovat například panely typu TN u herních počítačů (pro hry nabízejí lepší vlastnosti, jako jsou rychlejší odezva nebo vyšší obnovovací frekvence). Naopak ve vyšších cenových kategoriích se stávají běžnými i displeje s vyšším rozlišením (nejčastěji 2K nebo 4K) a širším barevným gamutem (pro přesnější zobrazení barev). I do nižších cenových kategorií pak stále častěji pronikají dotykové displeje, které zejména v kombinaci s kvalitním ovládacím perem a stále lepší podporou tohoto způsobu ovládání ve Windows 10 konečně dostávají větší smysl. Zejména hráče pak potěší podpora technologie G-Sync, která díky synchronizaci zobrazovací frekvence displeje a grafické karty zajistí na pohled velmi plynulé zobrazení. Očekávat se dá také postupný nástup displejů s podporou technologie HDR.

Výkon

Na zlepšení se mohou zákazníci těšit také ve výkonu přenosných počítačů. I díky nástupu nových mobilních procesorů AMD Ryzen, jež se postupně dostávají na trh, se Intel v minulých měsících osmělil a na trh přispěchal s novou generací mobilních CPU, a to konečně včetně cenově dostupných čtyřjádrových variant. Nárůst výkonu není ve srovnání s předchozí generací procesorů od Intelu zanedbatelný a pro uživatele jde o další bod k dobru. Zajímavé bude sledovat také nástup procesorů Intel s integrovanými grafickými čipy AMD. Opomenout bychom neměli ani skutečnost, že na trhu lze najít i notebooky osazené procesory pro stolní počítače.

Na (pozvolný) pokrok se můžeme těšit také v případě grafických čipů, jejichž střední a vyšší třída je dnes (s trochou tolerance) vhodná i pro hraní moderních her. Na druhou stranu stejně jako v případě procesorů i dnes platí, že pokud chce zákazník opravdu to nejlepší, musí si výrazně připlatit. Ti opravdu nároční zákazníci pak sáhnou po počítačích s možností připojení externího boxu, do kterého lze osadit i výkonnou grafickou kartu určenou pro stolní počítače.

Stále běžnější součástí výbavy přenosných počítačů jsou SSD, a to i u těch levnějších přístrojů. SSD jsou obecně ve srovnání s HDD (výrazně) rychlejší, na druhou stranu je to (přinejmenším u levnějších zařízení) na úkor kapacity (zatímco HDD se běžně vyskytují s kapacitou 1 TB, v SSD jde často stále pouze o 128 nebo 256 GB). Rozumným kompromisem je v tomto případě pořízení notebooku, který nabízí kombinaci SSD pro operační systém a aplikace a HDD pro další uživatelská data. Velký posun ve výkonu SSD pak slibují zejména modely se zapojením NVMe, jejichž výkon se může pohybovat ve zcela jiných řádech než při použití konvenčních SSD zapojených přes rozhraní SATA.

Výdrž a další speciality

Díky stále efektivnějším technologiím se výrobcům daří navyšovat také výdrž při práci na baterie. Situace je zde sice výrazně individuální a liší se model od modelu, ale bez větší námahy lze dnes vybírat mezi notebooky s praktickou výdrží na úrovni osmi až deseti hodin. Výjimkou pak nejsou ani šampióni s výdrží ještě výrazně lepší.

V tuto chvíli za sebou máme ty nejdůležitější vlastnosti, které při výběru notebooku zohledňuje drtivá většina uživatelů. Pojďme se však alespoň ve stručnosti podívat i na nějaké ty specialitky, které zaujmou i náročné uživatele (ochotné si patřičně připlatit). Začněme například audiem. Standardem jsou dnes více či méně kvalitní stereofonní reproduktory, které stačí pro běžnou práci, jednoduché hraní nebo nenáročné sledování filmů. Náročnějším zákazníkům se však zavděčíte spíše stroji s lepší aparaturou, která se často skládá z více reproduktorů v kombinaci se subwooferem. Zejména hráči pak ocení i mechanickou klávesnici, kterou jsou dnes schopni výrobci dodat i v relativně kompaktních zařízeních. Zajímavou specialitou pak může být i technologie Tobii pro sledování pohybu očí, jež se opět uplatní například při hraní her, ale využít ji lze i v prostředí operačního systému a aplikací.

Štítky: 

Podobné články

HP přináší novinky připravené pro kancelářskou práci z domova

3. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP představila nové přírůstky v portfoliu osobních počítačů, které byly navrženy s ohledem na zachování produktivity práce – ať už uživatelé budou pokračovat v práci z domova nebo se připravují na návrat do kanceláře. Čtěte více

Gartner: Prodej počítačů, tabletů a mobilů letos klesne až o 14 %

1. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Celosvětový prodej zařízení (tedy počítačů, tabletů a mobilních telefonů) by letos mohl podle Gartneru ve srovnání s předchozím rokem klesnout až o téměř 14 %. Znamenalo by to, letos bude prodáno 1,9 miliardy zařízení. Čtěte více

Dell představil nové notebooky XPS 15 a XPS 17

25. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell uvedla na trh nové notebooky z populární série XPS v podobě přepracovaného 15" modelu a zbrusu nové 17" varianty. Novinky se pyšní inovovaným designem i nasazením nejnovějších technologií. Čtěte více

Dynabook: notebooky Portégé X30-G, X40-G a X50-G

17. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dynabook)
Společnost Dynabook představila tři inovované notebooky řady Portégé X – Portégé X30-G (13,3"), Portégé X40-G (14") a Portégé X50-G (15,6"). Novinky představují kompletní sadu podnikových notebooků zaměřenou na profesionální využití, které jsou nyní vybaveny procesory Intel 10. generace a nejnovějšími funkcemi pro zvýšení výkonu a zabezpečení. Čtěte více