Notebooky Lenovo ThinkPad v roce 2018

26. 4. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Notebooky Lenovo ThinkPad jsou již mnoho let známé díky svému zaměření na náročné (korporátní) uživatele, čemuž jsou přizpůsobeny i vlastnosti jako funkční design, pevná konstrukce, vysoké zabezpečení, dlouhá výdrž, dokování a řada dalších. Na následujících řádcích si proto přiblížíme novinky, se kterými se budeme setkávat v následujících měsících. A zjistíte také, proč byste neměli přehlížet ani model V330.

Řada počítačů ThinkPad je mezi uživateli pověstná díky maximálnímu přizpůsobení se potřebám a požadavkům náročných uživatelů z řad firemních a korporátních zákazníků. Navzdory tomu, že notebooky ThinkPad míří do rukou konzervativních uživatelů, jim však rozhodně nelze upřít inovativní přístup přizpůsobený aktuálním technologickým trendům i požadavkům uživatelů.

O správnosti zvoleného přístupu svědčí nejen vytrvalý zájem zákazníků, ale i 25. výročí značky ThinkPad, které společnost Lenovo oslavila v loňském roce. Při této příležitosti výrobce pro své fanoušky dokonce připravil speciální edici notebooku ThinkPad Anniversary Edition 25, která přinesla aktuální hardwarovou výbavu ukrytou v „retro“ těle s typickými prvky některých starších modelů.

Technologické novinky

Stejně jako po celou dobu existence a vývoje značky ThinkPad se může i letošní generace přenosných počítačů pochlubit množstvím novinek a důmyslných funkčních prvků. Některé inovace jsou společné všem modelům a setkáme se s nimi napříč produktovými řadami, některé zůstaly charakteristické pouze pro vybrané typy.

Všechny letošní modelové řady rodiny ThinkPad staví na procesorech Intel Core 8. generace. V závislosti na konkrétní hardwarové konfiguraci se tedy mohou uživatelé těšit až na 35% nárůst výkonu, zvýšení odezvy i prodloužení doby práce na baterii.

Notebooky Lenovo ThinkPad napříč všemi modelovými řadami pro rok 2018 plně podporují rozhraní USB-C, přičemž se počítá se všemi jeho základními funkcemi (USB 3.1 pro přenos dat, připojení přes Display Port, napájení periférií i nabíjení samotného zařízení). Notebooky v řadách X1, T, P a X280 pak podporují i rozhraní Thunderbolt 3.

Rozhraní USB-C a Thunderbolt 3 Lenovo využívá také v novém dokovacím mechanismu dostupném pro modely X1 Carbon, X280, L480, L580 a řadu T. Kromě použití moderních rozhraní slibuje modernizovaný dokovací mechanismus jednodušší připojování zařízení a jejich vyšší stabilitu při ukotvení. Výhodou je také možnost dokovat i zařízení s tenčím šasí, čehož je docíleno nastavitelným mechanismem dokovací stanice.

Vylepšení se dočkaly také bezpečnostní funkce ThinkPadů. Zmínit můžeme například ThinkShutter, fyzickou posuvnou záslepku webové kamery nebo vylepšenou čtečku otisků prstů (která brání možnému zneužití díky schopnosti rozeznat falešný otisk prstu). Vybrané modely disponují také infračervenou kamerou, která je v kombinaci s funkcí Windows Hello určena pro přihlášení do systému pomocí rozpoznávání tváře. Samozřejmostí je podpora modulu TPM.

Dosáhnout nižší tloušťky a hmotnosti umožňuje konstrukce obrazovky On-Cell, která spojuje několik dříve samostatných vrstev displeje do jedné. Navzdory menším rozměrům bylo možné zachovat dotykové ovládání i vysoké rozlišení. Tento přístup se však nepoužívá v konvertibilních počítačích, kde se kvůli vyšší odolnosti nasazuje odolné ochranné sklo Gorilla glass. Další milimetry z víka displeje pak bylo možné odebrat díky přesunutí antén (Wi-Fi, LTE, WiGig apod.) do prostoru pod klávesnicí.

Za zmínku stojí také systém proti zanášení větráků prachem nebo snadná dostupnost útrob zařízení, která umožní i běžnému uživateli snazší výměnu komponent, jako jsou HDD, SSD nebo RAM.

Produktové novinky

ThinkPad E480 a E580

Modely E480 a E580 lze považovat jako vstupní a cenově dostupná zařízení řady ThinkPad. Nejnovější generace notebooků přináší inovovaný design s hliníkovým krytem displeje a s užšími rámečky okolo obrazovky (která má 14 nebo 15,6 palců). Uživatelé se mohou těšit na 8. generaci procesorů Intel Core, až 512GB M.2 PCIe SSD nebo 2TB disk (volitelně lze dokonce osadit duální úložiště) nebo USB-C dokování. Pro práci s graficky náročnějšími operacemi lze osadit čip AMD Radeon RX 550. Výdrž při práci na baterii činí až 13 hodin.

ThinkPad L480 a L580

Do rukou náročnějších uživatelů již míří modely L480 a L580, které rovněž prošly úplným redesignem a v nové generaci jsou o 15 % lehčí a tenčí. Vedle procesorů Intel Core 8. generace nabízejí boční mechanické dokování, vydrží pracovat až 12 hodin na jedno nabití a disponují Windows Hello se čtečkou otisků prstů, NFC i LTE modemem. V závislosti na konkrétní konfiguraci počítače nabízejí 14 nebo 15,6“ displej a grafický čip Intel UHD 620 nebo AMD Radeon 530. Úložiště může být tvořeno až 512GB SSD nebo 2TB HDD.

ThinkPad L380 a L380 Yoga

Dvojice modelů s úhlopříčkou obrazovky 13,3 palců, z nichž jeden zaujme provedením s otočným displejem (L380 Yoga) a integrovaným dotykovým perem. Počítače disponují hliníkovým krytem, procesory Intel Core 8. generace, až 512GB PCIe M.2 SSD, výdrží až 12 hodin, Windows Hello (se čtečkou otisku prstu a volitelně i infračervenou kamerou) nebo NFC.

ThinkPad T480 a T580

Notebook pro náročné uživatele je dostupný v provedení se 14 nebo 15palcovou obrazovkou (až UHD IPS) a zaujme vlastnostmi, jako jsou procesory Intel Core 8. generace, až 32 GB RAM (DDR4), až 1TB PCIe SSD, krytka kamery ThinkShutter, Windows Hello (se čtečkou otisků prstů a infračervenou kamerou), nový boční dokovací mechanismus, certifikace Dolby Premium nebo výdrž až 27 hodin při použití dvou baterií. Díky technologii PowerBridge lze druhou baterii zaměnit za plně nabitou bez nutnosti vypínání notebooku.

ThinkPad T480s

Odlehčený model T480s přichází se zcela novým tenčím a lehčím designem, procesory Intel Core 8. generace, výdrží až 13,5 hodiny, Windows Hello se čtečkou otisků prstů a infračervenou kamerou, NFC, až 1TB PCIe SSD, až 24GB RAM a integrovaným bezdrátovým LTE modemem.

ThinkPad X280

Baterii s výdrží až 16 hodin a výbavu bez jakýchkoli kompromisů má i navzdory hmotnosti 1,12 kg nová generace kompaktního 12,5“ modelu X280. Ten dále kromě procesorů Intel Core 8. generace nabízí až 1TB PCIe SSD, Windows Hello se čtečkou otisků prstů a infračervenou kamerou, krytku ThinkShutter na HD kameře nebo rozhraní Thunderbolt 3. Displej může být volitelně doplněn dotykovou vrstvou.

ThinkPad X380 Yoga

Vícerežimový počítač X380 Yoga s otočnou 13,3“ obrazovkou je dostupný ve dvou barevných variantách a zákazníky osloví například díky svému vylepšenému dotykovému peru, Windows Hello se čtečkou otisků prstů a infračervenou kamerou nebo výdrží až 13,6 hodiny. Procesory Intel Core 8. generace doplňuje až 16 GB RAM a až 1TB PCIe NVMe SSD.

ThinkPad X1 Carbon

Šestá generace modelu X1 Carbon prošla redesignem (který se podepsal například pod inovovanými logy) a uživatelům nabízí 14“ displej s podporou HDR zobrazení, jasem 500 nitů a 100% barevným gamutem AdobeRGB, mechanické dokování, až 15hodinovou výdrž, Windows Hello (v kombinaci infračervené kamery i čtečky otisků prstů) a LTE modem. Procesory Intel Core 8. generace doplňuje až 16 GB RAM a až 1TB PCIe SSD.

ThinkPad X1 Yoga

Všestranný ThinkPad X1 Yoga je stejně jako X1 Carbon v aktuální inkarnaci opět výkonnější (díky 8. generaci procesorů Intel Core a rychlejší operační paměti), nabízí HDR displej s podporou zobrazení Dolby Vision, jasem až 450 nitů a 100% barevným gamutem AdobeRGB a disponuje také novým dotykovým perem (se slotem v těle přístroje). Samozřejmostí je Windows Hello (se čtečkou otisků prstů a IR kamerou), LTE modem i dvě barevné varianty. Při práci na baterii notebook vydrží až 15 hodin a pro uživatelská data je připraveno až 1TB PCIe SSD. Technickou libůstkou je pak klávesnice, která automaticky zarovná veškerá tlačítka s okolní plochou, když je notebook používán v režimu tabletu.

Lenovo V330

Pozornosti zákazníků, kteří vyžadují zařízení s co nejlepším poměrem ceny a výkonu, by rozhodně neměl ujít model V330. Ačkoli nesplňuje veškerá kritéria, která jsou kladena na řadu ThinkPad (chybí například certifikace MIL-SPEC), je vyroben z kvalitních materiálů, nabízí klávesnici odolnou proti polití a pro řadu zákazníků (zejména ze sektoru SMB) může být vzhledem k cenové dostupnosti ideální volbou. Počítače nabízejí například možnost vytvoření duálního úložiště (kombinace SSD + HDD), TPM čip, moderní rozhraní USB-C nebo možnost osadit druhou baterii místo optické mechaniky a dosáhnout až 15hodinové výdrže.

Štítky: 

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

AI PC podle Dellu: Novinky v řadách Latitude a Precision

20. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies letos na jaře představila široké portfolio komerčních notebooků a mobilních pracovních stanic. Počítače disponují procesory Intel Core Ultra s neurální jednotkou pro úlohy AI, výkonnými grafickými kartami NVIDIA RTX a proaktivní ochranou proti kybernetickým hrozbám. Čtěte více

Nejnovější generace počítačů HP EliteBook vsadila na integrovanou umělou inteligenci

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. představila 11. generaci notebooků řady EliteBook určených pro náročné firemní zákazníky. Počítače jsou dostupné v řadě variant, ve všech případech však nabízejí podporu umělé inteligence a dalších moderních technologií. Novinkou je například řešení Endpoint Security Controller pro ochranu před kybernetickými útoky za pomoci kvantových technologií. Čtěte více

Nová vlna zařízení podporujících práci s AI

6. 5. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Na trh začínají přicházet nová zařízení, která jsou uzpůsobená práci s umělou inteligencí. Přední výrobci následují trend rozšiřování nástrojů gen-AI a díky novému hardwaru umožňují odbavovat úlohy pro AI částečně lokálně, a tudíž rychleji. Čtěte více