Nejzranitelnější aplikací je Internet Explorer

13. 2. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: GFI)
Podle zprávy National Vulnerability Database bylo v minulém roce v zjištěno 4 794 IT technologických zranitelností, což je nejvíce za posledních 5 let. Zranitelnost se nejvíce týkala technologií Oracle, Cisco, Microsoft, IBM, Apple, Google Mozilla a Adobe.

V porovnání s rokem 2012, kdy bylo zjištěno 4 347 zranitelností, se jedná o více než 10% nárůst. Více než jedna třetina těchto zranitelností byla klasifikována jako „velmi závažná“, to znamená s vysokým rizikem pro napadené systémy. V roce 2013 ohlásilo zranitelnost celkem 760 softwarových výrobců, z toho 10 největších výrobců 50 % všech zranitelností (41 % o rok dříve). Mezi výrobci s nejvíce ohlášenými zranitelnostmi za rok 2013 jsou Oracle, Cisco, Microsoft, IBM, Apple, Google, Mozilla, a Adobe:

  • Výrobcem s nejvíce zranitelnostmi (514, o rok dříve 424) se v roce 2013 stal Oracle, přičemž významný počet zranitelností (193) se týkal softwaru Java.
  • Microsoft vloni zaznamenal nejvážnější zranitelnosti ze všech výrobců a navíc přerušil trend postupného snižování počtu zranitelností, když vloni zaregistroval 344 zranitelností oproti předloňským 169.
  • Nejvýznamnějším zdrojem zranitelností zůstávají aplikace třetích stran, avšak vloni došlo k výraznému nárůstu ohrožení operačních systémů a také hardwarových zařízení.
  • Počet zranitelností hardwarových zařízení přímo koresponduje s nárůstem zranitelností zařízení Cisco, díky čemuž se v roce 2013 Cisco stalo výrobcem s druhým nejvyšším počtem zranitelností, hned po Oraclu.

75 % hlášených zranitelností se týkalo aplikací (o rok dříve 86 %), 19 % operačních systémů (10 %) a 6 % hardwarových zařízení (4 %). Nárůst počtu zranitelností operačních systémů proběhl napříč všemi platformami, včetně Windows, Linux a Apple. Avšak Apple iOS, který byl nejzranitelnější v roce 2012, zaznamenal nejnižší nárůst, a to ho vloni odsunulo až na 10. pozici.

Mezi aplikacemi jsou suverénně nejvíce ohroženy prohlížeče, včetně Microsoft Internet Explorer (aplikace s vůbec nejvíce zranitelnostmi v roce 2013), Google Chrome a Mozilla Firefox, mezi které se na druhé místo vklínila Oracle Java. K dalším známým zranitelným aplikacím se zařadily například Mozilla Thunderbird, Adobe Reader, Adobe Flash Player či Adobe Acrobat.

Aby bylo možné udržet systémy v zabezpečeném stavu, GFI Software doporučuje provádět pravidelný patch management. Zejména je třeba klást důraz na aktualizace:

  • Operačních systémů (Windows, Linux, OS X)
  • Webových prohlížečů
  • Java aplikací
  • Softwaru Adobe, který je k dispozici zdarma (Flash Player, Reader, Shockwave Player, Air)
Štítky: 

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více