Nejzajímavější hardware roku 2021

5. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Navzdory okolnostem, které nebyly ke světu IT a spotřební elektroniky zrovna nejpříznivější, se i v loňském roce urodilo množství zajímavých zařízení. Pojďme si tedy alespoň některá z nich na dalších řádcích společně připomenout.

Loňský rok přinesl opravdu mnoho novinek. Některé přišly zcela nečekaně, jiné dokázaly uspět až ve své několikáté generaci a mnoha letech postupného vývoje, další zaujaly odbornou veřejnost, ale u zákazníků se příliš neprosadily. Zcela odlišným příkladem pak byly i přístroje, o které byl naopak obrovský zájem, ale výrobci je prostě nedokázali dodávat v dostatečném množství, což bylo typické pro nejnovější generaci herních konzolí od Microsoftu a Sony, ale i výrobce tiskáren a mnoho dalších produktů.

Na následujících řádcích si přiblížíme hardware, který nás v průběhu roku 2021 zaujal. Přednost dostalo zboží, které lze u nás zakoupit, ale nezbytným pravidlem to nebylo, proto jsme do článku vybrali i několik produktů, které běžně potkáte pouze v zahraničí.

Pokrok ve světě PC

Mezi zařízení, která vloni sklidila možná vůbec nejvíce ohlasů, patřily nové notebooky od Applu. MacBooky Pro s procesory M1 Pro a M1 Max totiž překvapily nejenom svým vysokým výpočetním a grafickým výkonem, který se totiž i díky zkušenostem s předchozími počítači s čipy M1 očekával, ale také skvělými displeji, reproduktory, dlouhou výdrží, tichým chlazením, velmi slabým zahříváním a řadou dalších moderních technologií. Přičíst k tomu můžeme přepracovanou konstrukci s inovovanou klávesnicí (a odebraným Touchbarem) nebo návrat k rozsáhlejší portové výbavě včetně reinkarnovaného magnetického MagSafe konektoru. Ačkoli jde o drahé přístroje, není pochyb o tom, že uživatelé, kteří jsou jejich cílovou zákaznickou skupinou, za ně neváhají zaplatit.

I nadále zůstaneme u notebooků, tentokrát se však posuneme do světa Windows. A nebudeme hovořit jen o jednom jediném konkrétním modelu, ale o noteboocích ASUS s OLED displeji. Taiwanský výrobce si totiž zaslouží pochvalu za to, že se mu v loňském roce podařilo výrazně rozšířit nabídku přístrojů s těmito moderními panely napříč svým portfoliem a ke konci roku se běžně nacházely i ve výbavě přenosných počítačů s cenami kolem 20 000 korun včetně daně. Nabídka ASUSu je navíc velmi pestrá a vedle klasických notebooků čítá i celou řadu modelů s konvertibilní konstrukcí nebo se dvěma displeji.

Jako velká konkurenční výhoda se vloni ukázala všestrannost, kterou nabídl i elegantní all-in-one počítač HP EliteOne 800 vhodný pro domácnosti i kanceláře. Zařízení se dodává ve dvou velikostech obrazovky (23,8" nebo 27") a kromě procesorů Intel Core 11. generace přineslo i vlastnosti jako je vysouvací webová kamera, pokročilé audio a video nebo bezpečnostní řešení HP Security Suite.

Velmi aktivní byli i výrobci monitorů. Mezi ty nejdravější opět patřil Samsung, který zaujal 49" modelem Odyssey Neo G9 se zakřivenou obrazovkou Quantum Mini LED s rozlišením 5 120 × 1 440 bodů. Díky technologii Quantum Matrix v kombinaci s bleskovou odezvou 1 ms a obnovovací frekvencí 240 Hz monitor cílil na ty nejnáročnější hráče. Mezi další benefity přístroje patřil jas 2 000 nitů, 12bitová tonální gradace a 2 048 ztmavovacích zón, které společně přinesly podstatně lepší práci s kontrastem.

Herní monitory Philips Momentum pak míří na majitele přístrojů Microsoft Xbox a jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální zážitek pro majitele herních konzolí nové generace, které plně využijí rozhraní HDMI 2.1, rozlišení 4K a obrazovou frekvenci 120 Hz. Monitor 329M1RV je na první pohled charakteristický svým designem, provedením z hodnotných materiálů, základnou, která umožňuje nastavení výšky, náklonu a otáčení, i atraktivním zadním LED osvětlením Ambiglow. Použitý IPS panel má certifikaci VESA DisplayHDR 400, která přináší výrazné zlepšení oproti běžným SDR displejům a poskytuje vysoký jas i kontrast a věrné barvy. Zážitek ze hraní je podtržen díky technologii AMD FreeSync Premium a ozvučení DTS Sound.

Ve světě PC můžeme vyzdvihnout také webkameru Dell UltraSharp 4K Webcam určenou pro ty nejnáročnější uživatele. Kromě svého obrazového rozlišení nabídla snímač Sony STARVIS CMOS a objektiv s víceprvkovou optickou sestavou, podporu HDR, podporu Windows Hello a automatickou detekci uživatele nebo praktickou magnetickou krytku objektivu. Skutečně nároční uživatelé během videokonferencí ocení i profesionální řešení jako třeba Cisco Webex Desk Pro, což je specializované hardwarové zařízení s pokročilými možnostmi a funkcemi pro různé aktivity včetně videohovorů, online meetingů, prezentací, vzdálené týmové spolupráce apod.

V segmentu PC komponent vloni díky svému špičkovému výkonu zabodoval např. i M.2 SSD disk Seagate Firecuda 530. Zajímavé novinky se urodily ve světě síťových úložišť – příkladem může být univerzální kompaktní úložiště vhodné pro malé skupiny nebo pracovníky v terénu NASbook TBS-464 od Qnapu. Zařízení lze osadit až čtyřmi M.2 NVMe SSD a lze jej snadno propojit s cloudovými úložišti. Novinka nabízí zálohování na lokální, vzdálené či cloudové úrovni. Ochranu a obnovu dat, např. v případě napadení ransomwarem, usnadňují blokové snímky. Hodit se může i sestava konektorů včetně USB 3.2 Gen 1, HDMI a 2,5GbE. Podporováno je také přehrávání na monitoru či televizoru, kdy přijde vhod hardwarově akcelerované kódování a streamování a podpora protokolu Plex. Operační systémem QTS 5 poskytuje optimalizované uživatelské prostředí nové generace a dostatek aplikací pro práci i zábavu.

V souvislosti s kategorií síťových úložišť můžeme zavítat i do světa síťových prvků. Zajímavým přístrojem byl např. bezdrátový router TP-Link Archer AX73 s podporou standardu Wi-Fi 6 (802.11ax), díky kterému dosahuje maximální přenosové rychlosti až 5 400 Mb/s. K tomu nabízí i řadu dalších technologických libůstek pro náročné zákazníky včetně prémiového zabezpečení TP-Link HomeShield a technologie OneMesh, díky které nabízí bezproblémové pokrytí celé domácnosti bez výpadků a prodlev. I ostatní výrobce síťových prvků je pak možné pochválit za nástup zařízení s podporou 2,5Gb přenosů.

Novinky ze světa mobilních zařízení

Pokud bychom měli vybrat nějakou zajímavost ze světa mobilních telefonů, byla by to dvojice skládacích přístrojů od Samsung. Modely Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Flip3 opět posunuly možnosti této kategorie zařízení a přinesly řadu praktických vylepšení včetně odolnější konstrukce s certifikací IPX8 nebo vylepšených displejů. Navíc se výrobci opět podařilo snížit ceny a zpřístupnit tak telefony větší skupině potenciálních zákazníků. Zajímavých novinek jsme však samozřejmě mohli vidět vloni více, ať již hovoříme např. o nejnovějších iPhonech 13 nebo třeba smartphonech řady Google Pixel 6.

Vzhledem k renesanci, kterou prožíval v loňském roce trh s tablety, zaujala i společnost Lenovo se svou Yogou Tab 13. Tento tablet s velkým a kvalitním displejem a pokročilou multimediální výbavou, vhodný pro práci, studium i zábavu, bodoval procesorem Snapdragon 870, dlouhou výdrží baterie nebo nejnovějšími komunikačními technologiemi včele s Wi-Fi 6E.

Dalším důležitým segmentem je oblast nositelné elektroniky, fitness a zdraví. Vloni byla představena spousta novinek od věhlasnějších i méně známých výrobců. Kromě nové generace platformy Google Wear OS nebo nejnovější, tedy sedmé, generace Apple Watch se na podzim svého představení dočkala také třetí generace chytrého finského prstenu Oura Ring, který si řada uživatelů oblíbila zejména díky své nenápadnosti. Nasazení většího počtu senzorů umožňuje nově vedle srdečního tepu nebo kvality spánku monitorovat také okysličení krve a některé další velečiny, které lze následně využít k informování uživatele o nejrůznějších odchylkách nebo předvídat nástup některých onemocnění. Oproti předchozím generacím však výrobce využívání některých pokročilých funkcí podmínil platbou pravidelného měsíčního poplatku, což je z uživatelského pohledu velmi nepříjemnou změnou. Na druhou stranu už jsme tento krok mohli vidět i jinde (v podobné souvislosti např. u Fitbitu) a je nutné se připravit na to, že půjde (bohužel) o stále častější jev…

Zaujalo i audio & video

Pěkné produkty vloni spatřily světlo světa také v oblasti audia. Velmi zajímavě působila např. sluchátka Los Angeles firmy Urbanista, která kromě řady dalších funkcí včetně aktivního potlačení okolního hluku přinesla dobíjení vestavěného akumulátoru prostřednictvím solární energie. Děje se tak díky panelu schopnému zpracovávat sluneční záření umístěnému na horní straně náhlavního mostu spojujícího levou a pravou mušli. V praxi je výsledek této technologie skutečně funkční, a ačkoli nejde prohlásit, že by klasické dobíjení (USB-C kabelem) úplně odpadlo, lze tímto způsobem zejména za slunečného počasí a poslechu v exteriérech energii úspěšně doplňovat.

K dalším zajímavostem ze světa audia patřila dvojice přenosných reproduktorů. Bang & Olufsen Level je určený pro náročné uživatele, vyznává minimalistický severský design, lze jej využívat v několika různých polohách a disponuje samostatným akumulátorem s výdrží až 16 hodin. Certifikace odolnosti (IP54) zase zajistí, že se jej majitel nemusí bát vzít třeba na zahradu nebo k bazénu. Kromě svého designového provedení zařízení nabízí také velmi dobrou funkční výbavu a samozřejmě – perfektní zvuk s podporou multiroom přehrávání. Menší, přenosnější a zejména cenově dostupnější Sonos Roam cílí na větší počet zákazníků, které se snaží oslovit vlastnostmi, jako jsou odolné provedení, automatická kalibrace zvuku, Wi-Fi i Bluetooth, bezdrátové nabíjení nebo podpora hlasových asistentů od Amazonu a Googlu.

Fanoušky filmů, ale i hráče toužící po působivém zážitku z velké projekční plochy, potěšily projektory EH-LS11000W a EH-LS12000B od společnosti Epson. Díky laserovému zdroji světla a novému čipu pro zpracování obrazu v rozlišení 4K nabízejí vysoký jas, kvalitní obraz i flexibilitu. Projektory přinášejí celou řadou funkcí, díky kterým jsou vhodné pro večery u filmu, streamování, sportovní akce a hry. Majitelé nejnovějších herních počítačů a konzolí ocení možnost hraní v rozlišení až 4K o rychlosti 120 fps a se vstupními prodlevami pod 20 ms. Ze specifikací stojí za vyzdvižení dynamický kontrastní poměr 2 500 000 : 1, rozlišením 4K (8,3 miluionu pixelů), 3LCD zdroj světla nebo podpora HDR10+.

Ve světě profesionálních obrazových technologií patří místo i Samsungu, který zaujal nejnovější generací svého modulárního velkoplošného LED displeje The Wall, který byl ve srovnání se svými předchůdci tenčí a jako jediný svého druhu přinášel rozlišení 8K. Obrazovka měří přes 1 000 palců a zaujme vlastnostmi, jako je zpracování obrazu pomocí umělé inteligence, snímková frekvence 120 Hz a různorodé možnosti instalace.

Svůj prostor si zde zaslouží i nový „hybridní“ fotoaparát Sony Alpha 7 IV s vynikající kvalitou fotografií a vyspělou technologií videa s pokročilým ostřením, vylepšenou ovladatelností a funkcemi. Model Alpha 7 IV si vytkl za cíl posunout u full-frame fotoaparátů pojem „základní“ na novou úroveň díky výjimečné kvalitě obrazu. Nový model je vybaven mnoha nejvyspělejšími zobrazovacími technologiemi od společnosti Sony, včetně nejnovějšího procesoru BIONZ XR a pokročilých funkcí ostření, které vycházejí z vlajkového modelu Alpha 1, v kombinaci se zjednodušeným ovládáním a zvýšenou spolehlivostí pro fotografie a filmy. To z něj dělá všestranný fotoaparát pro nadšence i profesionály, kteří fotografují v nejrůznějších situacích. Přístroj se chlubí rozlišením 33 Mpx, bohatými možnostmi pro natáčení videa a různými funkcemi pro okamžité sdílení a propojení se sociálními sítěmi.

Zcela jiným, ale rovněž velmi zajímavým, typem fotoaparátu je Canon PowerShot PX. Jde o malý, chytrý a uživatelsky přívětivý model, který automaticky zaznamenává snímky s rozlišením 11,7 MPx a video ve formátu Full HD s frekvencí 60 fps. Chytré funkce, jako je automatické fotografování a filmování, jsou výsledkem dlouhodobého úsilí Canonu o pokrok v oblasti obrazové techniky. Novinka proto přináší změnu do zvyklostí domácích fotografů a způsobu, jakým rodiny zachycují své vzpomínky. S pomocí tohoto přístroje mohou prožívat naplno každý okamžik a zároveň jej zaznamenat, aniž by kdokoli musel stát za objektivem. Po zapnutí lze přenosný PowerShot PX umístit kamkoli v domácnosti, aby pořizoval momentky z všedního života. Fotografování i filmování lze ovládat i zcela bezdotykově hlasovými pokyny. PowerShot PX s automatickým snímáním a přednastavenými prioritami se tak stává inovativním doplňkem stávající domácí fotografické výbavy a ukázkou pokrokových funkcí a algoritmů, které Canon u svých produktů průběžně zavádí.

Nadšence do fotografie a videa zaujal dron DJI Mavic 3, který přináší dvojici kamer (jedna vznikla ve spolupráci s věhlasnou značkou Hasselblad) se záznamem až 5K videa, automatickou detekci překážek až na vzdálenost 20 metrů, autopilota, polohovací služby a výdrž až 40 minut letu. Teoretický dosah činí v Evropě až 12 km. Kromě základní varianty s 8GB pamětí je k dispozici i „profesionální“ verze pro filmaře, která navrch přidává 1TB úložiště a speciální video enkodér pro formát Apple ProRes.

Sportovce, ale i další zákazníky vyznávající aktivní životní styl, oslovila akční kamera GoPro Hero 10, která mimo jiné přinesla vyšší rozlišení pořizovaného videa (až 5,3K při frekvenci 60 fps, 4K při frekvenci 120 fps nebo 2,7K při frekvenci 240 FPS) i fotografií (23,6 mpx). Vylepšena byla také obrazová stabilizace, záznam za zhoršených světelných podmínek i další funkce.

Důležitý byl také gaming a virtuální realita

Zapomenout bychom neměli ani na stále rychleji se rozvíjející trh s virtuální realitou. Vedle populárního headsetu Meta (Facebook) Quest 2, který byl však představen již dříve, stála letos za pozornost např. sada HTC Vive Pro 2 s 5K rozlišením, zorným úhlem 120°, obnovovací frekvencí 120 Hz a přesným sledováním pohybu. Vysoké rozlišení headsetu spojené s vysokou obnovovací frekvencí širokým zorným polem představují nový standard kvality zobrazení. Headset díky svým vlastnostem, ke kterým je nutné zařadit také 2,5K LCD displeje s RGB maticí a inovovanou optickou sestavu integrující pro každé oko dvě čočky místo jedné, opět výrazně posunul kvalitu zobrazení, přinesl perfektní ostrost obrazu v celém rozsahu a téměř eliminoval tzv. screen-door efekt. Vylepšena byla také uživatelská ergonomie a nechyběla možnost doplnění o bezdrátový adaptér.

Trochu jinou cestou se vydaly brýle Ray Ban Stories, na kterých se spolupodílí Meta (Facebook) a na rozdíl od výše zmiňovaného řešení od HTC jde v tomto případě více o skutečné brýle doplněné o dva pětimegapixelové fotoaparáty (kamery) a pár dalších funkcí. Mezi klíčové funkce patří natáčení videí, focení, přehrávání hudby nebo přijímání telefonních hovorů. Brýle mají dotykové ovládání, Wi-Fi a Bluetooth, výdrž až šest hodin a paměť schopnou pojmout asi 500 fotek nebo 30 půlminutových videí.

Dlouho očekávaného updatu se dočkala také populární přenosná herní konzole od firmy Nintendo. Novinka, která na podzim přišla na trh pod názvem Switch OLED, vychází ze svého předchůdce a jak název napovídá, největší odlišností je osazení moderního a většího 7" OLED displeje s tenčím rámečkem. Displej však není jediným vylepšením – uživatelé mohou počítat např. s větší pamětí, praktičtějším stojánkem, vylepšenými reproduktory s podporou prostorového zvuku nebo základnou s LAN konektorem pro připojení síťového kabelu.

Perličky na závěr

Zajímavých věcí bylo k vidění samozřejmě mnohem více. Na závěr tedy můžeme zmínit např.  připojení k internetu Starlink prostřednictvím satelitů „raketové firmy“ SpaceX Elona Muska, které sice není úplnou novinkou, ale až letos se začalo oficiálně nabízet i v České republice a pro řadu uživatelů, zejména z odlehlejších lokalit, kde často není žádné nebo jen velmi špatné a pomalé připojení, může být často prakticky jedinou možností, jak získat vytouženou internetovou konektivitu, která alespoň rámcově odpovídá potřebám současné doby.

Zejména rodiny s dětmi potěší roztomilý domácí robot Astro od Amazonu s řadou pokročilých technologií, schopností se samostatně pohybovat v prostoru nebo automaticky rozpoznávat jednotlivé členy domácnosti.