Může se vyplatit sázka na mini PC?

22. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Vedle klasických stolních počítačů, all-in-one počítačů nebo notebooků můžeme v nabídkách výrobců narazit i na segment tzv. minipočítačů. Vyplatí se věnovat jim pozornost? Jak takové přístroje vypadají a kde se mohou uplatnit?

Existuje celá řada situací, kdy není nasazení velkého, výkonného a žravého stolního počítače možné nebo žádoucí. Důvodem může být nedostatek prostoru, potřeba zařízení uschovat, estetické provedení místa instalace, důraz na co nejnižší spotřebu a jistě bychom vymysleli i řadu dalších argumentů, proč by zrovna u některého z vašich zákazníků mohlo být žádoucí nasadit mini PC místo klasického stolního počítače nebo notebooku.

U mini PC lze narazit na řadu podobností se segmentem all-in-one počítačů, o kterých jsme hovořili v minulém vydání Reseller Magazinu. Pokud totiž pomineme monitorovou část, často se vychází ze stejného nebo podobného základu a ze snahy maximálně šetřit prostorem. Někteří výrobci s možností, že se mini PC stane jakýmsi pomyslným stavebním kamenem počítače typu vše v jednom, dokonce přímo počítají a nabízejí za tímto účelem speciální příslušenství nebo uzpůsobené monitory, kam lze kompaktní počítač šikovně zakomponovat.

Mini PC mají všestranné využití

Mini PC však nemusí být nutně propojeno pouze s počítačovým monitorem, běžně se kombinuje také s velkoplošnými obrazovkami nebo třeba televizory či projektory. Ostatně, právě pro jednodušší řešení digital signage či obecně jako univerzální zdroj obrazu se hodí skvěle. Dalším možným využitím jsou např. kanceláře, recepce, ordinace, hotelová lobby, ale třeba i restaurace či obchody. V neposlední řadě pak mohou být nasazeny i v malých firmách, a dokonce i v domácnostech či dětských pokojích, kde ušetří nějaký ten prostor, budou dobře vypadat (nebo třeba naopak nebudou díky svým malým rozměrům vůbec rušit), ale svým výkonem a vlastnostmi často plně vyhoví veškerým požadavkům. Někteří uživatelé také tento typ počítačů používají ve svých obývacích pokojích jako všestranné multimediální zábavní centrum.

Již jsme nakousli, že takový počítač lze navíc v případě potřeby také velmi dobře zabezpečit a zároveň i snadno přenášet, takže se může hodit i pro uživatele, kteří jsou nuceni střídat více pracovišť. Jistě, notebook bude ve většině případů praktičtější alternativou pro cestování na denní bázi, ale dokážu si představit, že pokud se někdo přesunuje méně často např. mezi více kancelářemi nebo třeba mezi kanceláří a domovem (či chalupou), a na těchto místech si dopředu připraví pracoviště s monitorem a dalšími periferiemi, může být přenos či převoz mini PC velmi snadnou a bezbolestnou možností.

Výkon by neměl být problémem

Mini PC jsou dnes dostupné v široké škále konfigurací a ty nejlevnější z nich s cenami začínají již pod deseti tisíci korunami. V tomto případě je samozřejmě nutné počítat jen se základním výkonem, který bude vhodný jen pro jednodušší (internetové) prezentace nebo třeba pro přehrávání fotografií a videí, případně pro skutečně nejjednodušší kancelářskou práci. Takové počítače nabídnou jen nízko taktované (často úsporné procesory), malou RAM i nepříliš štědré úložiště. Na druhou stranu lze i pro ně jistě najít využití, při kterých bez problémů obstojí i takováto zařízení.

Spolu s cenami roste i výkon a další výbava. Ve vyšších konfiguracích lze počítat i s výkonnými procesory od Intelu (včetně varianty i7) i AMD (včetně Ryzen řady 5 a 7), které už lze označit za dostatečně výkonné pro většinu činností. Stejně tak není problém získat větší RAM a prostornější úložiště. Na druhou stranu většinou není možné spoléhat na jakýkoli vyšší grafický výkon, ten v drtivé většině případů leží na bedrech (základních) integrovaných čipů.

Otázkou může být konektorová výbava, která by většinou také neměla být limitem, ale i kvůli kompaktním základním deskám nelze samozřejmě počítat s takovým množstvím a rozmanitostí portů jako u klasických stolních počítačů. Na druhou stranu lze pořídit i minipočítače s dostatečným počtem portů USB, včetně moderního typu USB-C, i digitálních obrazových výstupů. Některé novější modely lze skrze USB-C také napájet, což může usnadnit instalaci. Zde se tedy vyplatí vše dopředu velmi dobře zkontrolovat, protože pozdější řešení chybějících konektorů bude v tomto případě velmi obtížné (nebo nemožné).

To samé platí i o upgradu vestavěných komponent – v zásadě je u některých součástí výbavy budoucí výměna možná (typicky můžeme jmenovat RAM, SSD či HDD), ale rozhodně to tak nemusí být u všech modelů a všech výrobců, a navíc to vždy nemusí být uživatelsky jakkoli přívětivé…

Alternativ je na trhu dostatek

Ačkoli v dnešní nejisté době nemusí být všechno dostupné tak snadno a rychle, jak jsme byli ještě nedávno zvyklí, výrobci nabízejí širokou nabídku mini PC v různých cenových hladinách. A opravdu je lze nalézt v portfoliích většiny hlavních dodavatelů…

V nabídce Aceru lze narazit např. na řadu Veriton, která zahrnuje modely s procesory Intel Pentium, Celeron i Core i3 a i5. Tato série cílí zejména na firemní zákazníky, takže by např. výbava v čele s Windows 10 Pro, 512GB SSD, 8 GB RAM či CPU Intel Core i5 10400 Comet Lake s taktem 4,3 GHz neměla být problémem.

U Asusu se můžete podívat např. na model PN62S, který v malém těle nabízí více než zajímavý výkon a další vlastnosti. Zařízení zaujme procesory Intel Core desáté generace, rychlými paměťmi DDR4 2 666 MHz, možností osazení M.2 SSD či širokou nabídkou moderních portů a rozhraní včetně Thunderbolt 3, Wi-Fi 6 či USB-C 3.1 Gen 2 (s podporou přenosu dat, napájení i funkcí DisplayPort). Další výbava čítá např. mikrofonové pole (s hlasovým ovládáním prostřednictvím Microsoft Cortana) nebo infračervený senzor, který umožňuje využívat i dálkové ovládání.

Dell svá mini PC soustředí primárně do sérií Optiplex a Precision. Např. takový OptiPlex 5090 Micro MFF nabízí procesory Intel Core desáté a jedenácté generace, podporuje až 64 GB DDR4 RAM s frekvencí až 3 200 MHz a jako správné korporátní řešení nabízí také TPM 2.0 modul a další možnosti zabezpečení (včetně fyzického). Výhodou může být také několik možností flexibilní montáže a snazší přístup k dílům bez nutnosti odstranění čelního krytu.

Hned několik možností nabízí v segmentu mini PC společnost Fujitsu. „Naší nejkompaktnější variantou je řada Esprimo G, která v tuto chvílí představuje modely G5011 a G9010. Esprimo G se hodí do domácností i kanceláří, které chtějí čistou pracovní plochu. Krabička má rozměry pouze 14,7 × 16,4 × 3,6 cm a objem 0,86 l. Pro napájení lze využít externí zdroj nebo USB-C kabel. Právě možnost napájení prostřednictvím USB-C umožňuje navíc přes stejný kabel přenášet i zvuk a obraz. Ve spojením s monitorem, který nabízí funkci USB-C replikátoru, tedy vytvoří velmi zajímavé all-in-one řešení pomocí jednoho jediného kabelu. Model G9010 lze navíc dálkově spravovat přes Intel vPro a lze jej provozovat i v režimu 24×7,“ uvedl produktový manažer společnosti Fujitsu Samy A. Khaleg.

Dalším zástupcem v portfoliu firmy Fujitsu je série Q7010 a Q7010 White, která je dostupná jak v černém, tak i elegantním bílém provedení. Jde již o trochu větší model, který však má na druhou stranu již zabudovaný napájecí zdroj a lze jej osadit i optickou mechanikou. Výhodou je dále nadstandardní portová výbava.

Celou řadu levnějších i dražších modelů ve svém portfoliu „ukrývá“ také HP Inc. Zmínit můžeme produktové série HP 260 G4, HP ProDesk 400 G6 nebo HP ProDesk 600 G6 a jejich odvozené varianty. Uživatelé se také v jejich případě mohou těšit na (primárně) firemní zaměření a tomu poplatné bezpečnostní funkce a vlastnosti. Vedle toho jsou samozřejmostí procesory až Intel Core i7, podpora rychlých RAM i SSD či moderní porty včetně USB-C. Malými rozměry, ale širokými možnostmi rozšíření zaujme nejvyšší řada v portfoliu HP, kterou je série EliteDesk 800 G8. V její výbavě nesmí chybět konfigurovatelné porty ani možnost připojení až sedmi nezávislých monitorů.

Společnost Lenovo se může pochlubit např. kompaktním modelem M90n Nano: „Jde o 0,33l mini zařízení, které lze díky připojení k monitoru přes USB-C používat jako plnohodnotný počítač. Dalším, již o něco větším modelem, je Tiny, který je dostupný s procesory Intel nebo AMD. Je to 1l zařízení, které se dá jednoduše zasunout do těla Tiny in One monitoru. V případě, že za pár let bude potřeba nasadit silnější PC, lze Tiny jednoduše z monitoru vytáhnout a vyměnit jej za novější a rychlejší model. Efektivně si lze takto vytvořit all-in-one PC na míru s tím, že zákazník má stále možnost zvýšit výkon počítače a ušetřit nemalé peníze za zobrazovací jednotku, která mu zůstává,“ uvedl Michal Pikus, CZ/SK SMB 4P manager v Lenovu.

O přízeň zákazníků bojují také Intel nebo Apple

Dlouhodobě pod svou vlastní značkou v segmentu mini PC působí také Intel s produkty řady NUC. A nutno říct, že často jde o zajímavé a charakteristické přístroje. Pokud pomineme ty nejmenší modely v nabídce, můžeme zmínit např. řešení Intel NUC 11 Enthusiast, které je sice o něco větší než většina výše zmiňovaných modelů, ale výměnou za to přináší výkonnou grafiku Nvidia GeForce RTX 2060 se 6GB pamětí.

Poslední, avšak neméně zajímavou alternativou, která zaujme (zejména) fanoušky americké společnosti Apple, je počítač Mac Mini. Ten se vloni na podzim dostal na trh ve své inovované verzi postavené okolo vlastního ARMového SoC Apple M1, který mu propůjčuje velmi zajímavý výpočetní i grafický výkon, vhodný i pro náročnější činnosti. Kromě specifického operačního systému macOS zařízení zaujme např. dvojicí USB-C portů s podporou Thunderbolt/USB 4, dvojicí portů USB-A, 1Gb Ethernetem, HDMI 2.0 portem nebo Wi-Fi 6.

Štítky: 

Podobné články

ASUS představil notebook se dvěma obrazovkami, brýle AirVision M1 a další novinky

16. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS)
ASUS na veletrhu CES 2024 představil několik inovativních produktů 14" zařízení se dvěma OLED displeji Zenbook Duo (2024) nebo přenosného skládacího OLED monitoru ZenScreen Fold OLED. Uvedeny byly i notebooky vybavené novými procesory Intel Core Ultra nebo AMD Ryzen řady 8040. Čtěte více

BenQ představil mini počítače s Androidem určené pro velkoformátové panely

19. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: BenQ)
Společnost BenQ uvedla na trh mini počítače TEY1A a TEY2A určené do volného slotu interaktivních velkoformátových displejů. Řešení nabízí podporu Google Mobile Services (GMS) i přístup k oficiálnímu obchodu Google Play. Samozřejmostí je tak konzistentní prostředí a bezpečnost při spolupráci ve vzdělávacím i byznys segmentu. Čtěte více

Minipočítače NUC se (oficiálně) zařadily do portfolia ASUSu

5. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS, www.tomshardware.com)
Kompaktní počítače řady NUC, za kterými donedávna stál Intel, se oficiálně staly součástí produktové nabídky společnosti ASUS. Od 1. září 2023 tak jde o sérii ASUS NUC. Čtěte více

Intel ukončí vývoj a výrobu minipočítačů NUC

14. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: www.servethehome.com)
Americká společnost Intel vyklízí pozice v dalším sektoru. Aktuálně oznámila ukončení vývoje a výroby kompaktních počítačů řady NUC. Spoléhat bude výhradně na výrobní partnery třetích stran. Čtěte více