Moderní Business Inkjet

29. 9. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Myslíte si, že inkoustové tiskárny jsou dobré jen pro domácí použití? Inkoustový tisk byl považován za technologii vhodnou pouze pro domácí tisk, ale efektivita, jednoduchost a ekonomika inkoustového tisku poskytuje i business zařízením tolik výhod nad laserovou technologií, že Epson optimalizoval svou inkoustovou technologii pro business aplikace. Zamyslete se znovu a zvažte argumenty přinášené moderní inkoustovou technologií.

Klíčovou technologií inkoustového tisku je tisková hlava. Epson používá v business tiskárnách technologii PrecisionCore – škálovatelné tiskové hlavy, vyvinuté pro produkční průmyslové tiskárny etiket a obalů SurePress. Výhody této technologie, jako je dlouhá životnost, spolehlivost, nízká spotřeba a redukce odpadu tak lze nyní nalézt nejen v řadě tiskáren SurePress ale i WorkForce, SureColor a LabelWorks. Jednotlivé tiskové čipy o šíři 1,33“ jsou vyráběny polovodičovou technologií a lze je jednoduše skládat do požadované konfigurace podle rychlosti tisku anebo počtu tiskových barev. V prvním případě to lze ilustrovat tiskovou hlavou pro WorkForce WF-C20590 širokou 330 mm, tisknoucí rychlostí 100 stran formátu A4 za minutu. Příkladem druhého použití je tisková hlava pro SureColor SC-P20000 pro desetibarevný fotografický tisk. Životnost tiskového čipu se pohybuje v desítkách litrů inkoustu a tisková hlava tak není limitující pro životnost tiskárny. Tiskové hlavy PrecisionCore jsou vybaveny unikátní technologií NVT – Nozzle Verification Technology, která umí detekovat ucpanou trysku a nahradit chybějící body zvětšením sousedících tiskových bodů v reálném čase. To přináší kvalitní tisk bez nežádoucího pruhování.

Neméně důležitou součástí tiskového procesu je inkoust. V případě tiskáren Epson WorkForce jde o pigmentový inkoust řady DuraBrite. Jednotlivé částice pigmentu jsou pokryty organickou pryskyřicí, která po vytištění zajišťuje optimální stabilizaci pigmentové částice na papíře a její ochranu proti okolním vlivům. Výsledkem je voděodolný a světlostálý tisk i bez použití speciálních papírů. Odolnost výtisku proti blednutí vlivem světla je testována a potvrzuje použitelnost i pro tisky určené k dlouhodobé archivaci. Inkoust obsahuje také složky zabraňující zkroucení výtisku po vyschnutí, známé zejména z tisku jednolitých ploch běžným inkoustem na bázi barviva. Velikost inkoustových zásobníků je optimalizována předpokládanému provozu od základních zásobníků na 2 000 stran u WF-5110 po 84 000 stran formátu A4 tiskárny WF-C869R systému RIPS (Replaceable Ink Pack System). Inkoustové tiskárny neprodukují při svém provozu prachové částice ani ozón a lze je tak nasadit do prostředí s vysokými požadavky na čistotu provozu, jako jsou laboratoře či nemocnice.

Nasazení ve firemním prostředí odpovídá také dostupná sada softwarových nástrojů pro správu flotily zařízení Epson Device Admin a správu uživatelů Epson Print Admin. Pro dodavatele softwaru třetích stran, jako je například software pro řízení tisku PaperCut, je dostupná sada vývojářských nástrojů Epson Open Platform. Samozřejmostí pro firemní prostředí je podpora různých typů zabezpečení, certifikátů, standardních tiskových jazyků PCL a PS, podpora LDAP a dalších standardů.

Specialitou firemních inkoustových zařízení je podpora mnoha různých typů materiálů od běžného a recyklovaného papíru přes vícevrstvé obálky po dlouhé anebo silné materiály. Díky absenci fixace teplem lze potiskovat i materiály citlivé na teplo, jako jsou samolepící obálky či syntetické papíry. Většina zařízení řady WorkForce je vybavena více zdroji papíru anebo je možné doplnit volitelné zásobníky. Absence tepelné fixace také znamená velmi rychlý první výtisk a téměř nulovou dobu přípravy k tisku, což je žádoucí především v oblasti tisku pro čekající zákazníky, jako jsou recepce, pokladny a servisy.

Samostatnou kapitolou provozu business inkoustových tiskáren je nízká spotřeba elektrické energie, která se běžně pohybuje do 50 W. To umožňuje snadné nasazení na záložních zdrojích. Při provozu většího množství zařízení je úspora elektrické energie znatelnou položkou v celkových nákladech na vlastnictví zařízení. Celkové náklady na vlastnictví podstatně snižuje také minimum pravidelně vyměňovaných dílů, kam patří kromě inkoustových zásobníků jen odpadní nádoba a podávací kolečka. Celkově tak lze počítat se znatelnou úsporou proti laserovým tiskárnám.

Podobné články

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více

Téma měsíce: Monitory 2020

10. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Které trendy budou v nejbližších měsících v segmentu monitorů hlavním tahounem vývoje a pokroku? Po jakých parametrech a vlastnostech dnes zákazníci nejvíce volají a co je pro ně rozhodující při výběru? Na odpovědi od těch nejpovolanějších, tedy přímo od výrobců monitorů, se můžete těšit na následujících řádcích. Čtěte více

Ťažká úloha: Ušetriť terabajty zálohovaných dát a zároveň ochrániť pred ransomwarem

31. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Synology)
Dá sa to vôbec? Dnes máte vo vašej firme (malej, strednej či veľkej) dáta určite aspoň na dvoch miestach – na počítačoch a v cloude, napr. G Suite či Office 365. Zálohujete? Super! A ako? Pravdepodobne máte hardvér a k tomu zálohovací softvér. A predpokladáme, že súbory na G Suite (vrátane kalendárov či e-mailov) alebo Office 365 nezálohujete vôbec, všakže? A čo v prípade, že sa objaví hrozba ransomware a niektorý z počítačov vašich kolegov zostane zašifrovaný? Čtěte více

Big SafeBox Data a QNAP nabízejí zálohovací řešení ve shodě s GDPR

22. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a QNAP)
Společnost Big SafeBox Data zavedla ve Španělsku datové centrum QNAP NAS, aby mohla nabízet zálohovací řešení pro kanál QNAP ve shodě s nařízením GDPR. Čtěte více