Množství mobilního malwaru rychle roste

3. 5. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point zveřejnil seznam malwarových rodin nejčastěji použitých v březnu 2016 ke kyberútokům na podnikové sítě a mobilní zařízení v ČR a po celém světě. Zároveň byl zveřejněn i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se umístila až na 95. pozici, ale přesto sledujeme nárůst útoků a posun o 14 míst oproti únoru.

Nejvíce kyberútoků směřovalo na Malawi. Největší změnou v žebříčku oproti únoru je výrazný nárůst kyberútoků na Bulharsko a jeho posun z 80. místa na 10. pozici.

V únoru se vůbec poprvé dostal do Top 10 škodlivých kódů mobilní malware, v březnu trend pokračoval a  HummingBad byl šestým nejčastějším malwarovým útokem na světě. Poprvé byl mobilní škodlivý kód také v Top 10 za celé čtvrtletí, přestože byl HummingBad objeven výzkumníky společnosti Check Point až v únoru. Ukazuje to na velmi rychlý růst útoků na mobilní zařízení se systémem Android.

Check Point v průběhu března identifikoval více než 1 300 různých malwarových rodin, což je drobný pokles oproti předchozímu měsíci. To ovšem neznamená, že by byl březen bezpečnějším měsícem, jen to ukazuje na skutečnost, že kyberzločinci nemusí vyvíjet zcela nový malware pro útočné aktivity. Prostě jen udělají drobné změny v existujících malwarových rodinách, které umožní aktualizovanou variantou obejít tradiční bezpečnostní opatření.

Conficker byl v březnu nejrozšířenější malwarovou rodinou a byl zodpovědný za 20 % zaznamenaných útoků, vir Sality za 9,5 % útoků a Cutwail za 4 %. Deset nejčastějších mawlarových rodin bylo zodpovědných za více než polovinu zaznamenaných útoků.

  1. ↔ Conficker: Červ umožňuje vzdálené operace a stahování malwaru. Infikovaný počítač je pod kontrolou botnetu a je ve spojení s C&C serverem, aby mohl přijímat další pokyny.
  2. ↔Sality: Vir, který umožňuje útočníkům vzdálené ovládání a stahování a instalování dalších škodlivých kódů do infikovaných systémů. Sality se snaží maskovacími technikami vyhnout detekci a působit tak v systému co nejdéle.
  3. ↑ Cutwail: Botnet nejčastěji využívaný pro rozesílaní nevyžádaných e‑mailů a útoky DDOS. Jakmile je malware nainstalovaný, boty se připojí přímo k C&C serveru a přijímají pokyny o e‑mailech, které mají rozesílat. Jakmile je úkol hotov, bot hlásí spammerům přesné statistiky.

Check Point také identifikoval nejčastější mobilní malware v březnu 2016, tři nejrozšířenější malwarové rodiny cílily na zařízení se systémem Android:

  1. ↔ HummingBad - Malware zaměřený na zařízení se systémem Android. Vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity, jako například instalace keyloggeru, krádež přihlašovacích údajů a obcházení šifrování e-mailů pro lepší zachycení podnikových dat.
  1. AndroRAT: Malware, který je schopen přibalit se k nějaké legitimní mobilní aplikaci a nainstalovat se bez vědomí uživatele, což hackerům umožňuje získat vzdáleně plnou kontrolu nad zařízením se systémem Android.
  2. ↑ Iop: Malware zaměřený na zařízení se systémem Android, který instaluje aplikace a zobrazuje nadměrné množství reklam pomocí root přístupu k mobilnímu zařízení. Množství reklamy a nainstalovaných aplikací neumožňuje uživateli používat přístroj jako obvykle.

„Po překvapivém únorovém umístění mobilního malwaru HummingBad v Top 10 všech malwarových rodin pokračuje růst těchto útoků i v březnu. Skutečnost, že tato dříve neznámá hrozba je již v první desítce světových malwarových rodin za celé první čtvrtletí roku 2016 ukazuje, jak reálné a rychlé nebezpečí je nárůst mobilního malwaru. Závislost organizací na mobilních zařízeních roste každým dnem, ale mobilní bezpečnost i nadále zaostává za zabezpečením sítí. Dnes je ještě důležitější než kdykoli dříve používat účinnou ochranu podnikových mobilních zařízení,“ řekl Nathan Shuchami, ředitel prevence hrozeb ve společnosti Check Point.

Index hrozeb vychází z online mapy kybernetických hrozeb ThreatCloud World Cyber Threat Map, která v reálném čase sleduje, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky. Threat Map využívá informace z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, a přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. Databáze ThreatCloud analyzuje více než 250 milionů adres a detekuje případné nakažení boty, obsahuje přes 11 milionů malwarových signatur a více než 5,5 milionu infikovaných webových stránek a identifikuje miliony malwarových typů každý den.

Check Point analyzoval i malware v České republice. Stejně jako v celosvětovém žebříčku je i v České republice na prvním místě Conficker.

Více informací o aktuálních kyberhrozbách a útocích najdete zde.

Štítky: 
Malware, Bezpečnost, Check Point

Podobné články

Raja Patel, senior vice prezident pro vývoj bezpečnostních produktů, Sophos

Ochrana proti sofistikovaným kybernetickým útokům vyžaduje vícevrstvou obranu

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podvodníci proměnili počítačovou kriminalitu v sofistikovaný a nebezpečný tanec. Využívají umělou inteligenci (AI) k vylepšování útoků prostřednictvím sociálního inženýrství a k napadání svých cílů mají k dispozici malware poskytovaný formou služby (Malware-as-a-Service, MaaS). Čtěte více

Kybernetická kriminalita a hrozby pro malé a středně velké podniky

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Sophos Threat Report pro rok 2024 popisuje „Kyberkriminalitu na hlavní obchodní třídě“ a největší hrozby, kterým malé a středně velké podniky čelí. Podle studie v roce 2023 téměř 50 % detekcí malwaru v malých a středně velkých podnicích představovaly keyloggery, spyware a stealery (tedy malware, který útočníci používají ke krádeži dat a přihlašovacích údajů). Čtěte více

Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí

20. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nebezpečné e-mailové přílohy šířící spyware Agent Tesla, spyware Formbook a password stealer Fareit byly nejčastějšími lednovými hrozbami pro uživatele operačního systému Windows v Česku. Přílohy útočníci dlouhodobě vydávají za doklady k objednávkám či za faktury. Buď byly opět součástí globálních kampaní, nebo v českém překladu cíleně zaměřeny na české uživatele. Čtěte více

České organizace čelí nejčastěji útokům zlodějského malwaru NanoCore

9. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v prosinci nejrozšířenějším škodlivým kódem FakeUpdates. Ten využívá podvodné webové stránky k oklamání uživatelů a snaží se je přimět ke spuštění falešné aktualizace prohlížeče. Navíc šíří další nebezpečný malware, jako jsou GootLoader, Dridex, NetSupport, DoppelPaymer a AZORult. Čtěte více