Množství DDoS útoků meziročně pokleslo o 39 %

11. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Ve srovnání s prvním kvartálem letošního roku pak podle Kaspersky počet těchto útoků klesl o 6,5 %. Nejvyšší příčku v žebříčku zemí s největším počtem zařízení, z nichž byly prováděny SSH útoky, obsadila Čína, ale zároveň u ní pokračoval pokles podílu na celkovém počtu detekovaných DDoS útoků (ve druhém čtvrtletí 2021 šlo o 10,2 % případů).

Naopak největší podíl si už druhé čtvrtletí za sebou drží USA (36 %) a do první pětky nejpostiženějších zemí do nově dostalo Polsko a Brazílie.

Poslední dobou hledají podvodníci způsoby, jak posílit DDoS útoky, o čemž svědčí také zvýšený počet útoků prostřednictvím protokolu Session Traversal Utilities for NAT (STUN). Dalším viditelným trendem je zneužívání zranitelnosti TsuNAME v DNS resolverech k útokům na DNS servery. To vedlo například k narušení provozu Xbox Live, Microsoft Teams, OneDrive a dalších cloudových služeb společnosti Microsoft. Obětí DDoS útoků se stali také poskytovatelé internetových služeb.

Celková situace ve 2. čtvrtletí byla relativně klidná. Počet DDoS útoků kolísal v průměru mezi 500 a 800 denně. V nejklidnějším dnu bylo zaznamenáno pouze 60 útoků, v nejrušnějším to bylo 1 164 útoků.

Pokles souvisí se začátkem prázdnin a obdobím dovolených

Mírně se změnilo také geografické rozložení DDoS útoků. Zemí s největším počtem DDoS útoků se opět staly USA (36 %). Čína (10,2 %), která až do letošního roku pravidelně zaujímala první místo, nadále ztrácí – její podíl se snížil o 6,3 procentního bodu. Třetí místo obsadil nováček v hodnocení – Polsko (6,3 %), jehož podíl se zvýšil o 4,3 procentního bodu. Čtvrté místo připadlo Brazílii, jejíž podíl se téměř zdvojnásobil a činí 6 %. Kanada (5,2 %), která dříve uzavírala první trojici, klesla na páté místo.

Odborníci z Kaspersky také analyzovali, ve kterých zemích se nacházejí boti a škodlivé servery, jež napadají zařízení internetu věcí (IoT) kvůli rozšiřování sítí botnetů. Výsledky ukazují, že nejvíce zařízení, která prováděla útoky, bylo v Číně (31,8 %), druhé místo obsadily USA (12,5 %) a třetí Německo (5,9 %).

„Druhé čtvrtletí roku 2021 bylo podle našich očekávání klidné. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím došlo k mírnému poklesu celkového počtu útoků, což je pro toto období typické a dochází k tomu každý rok. Tento stav tradičně přisuzujeme začátku prázdnin a dovolených. Ani ve třetím čtvrtletí roku 2021 nepředpokládáme na trhu s DDoS útoky žádný prudký nárůst nebo pokles. Trh bude také nadále velmi závislý na kurzu kryptoměn, který se dlouhodobě drží na stabilně vysoké úrovni,“ řekl Alexej Kiselev, business development manager společnosti Kaspersky z týmu ochrany proti DDoS útokům.

Více informací z čtvrtletní zprávy společnosti Kaspersky o vývoji DDoS útoků můžete najít zde.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více