Microsoft v Praze předvedl novinky z řady Surface

22. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Microsoft)
Společnost Microsoft na setkání v Praze předvedla nové produkty řady Surface, které byly představeny letos na podzim. Zástupci Microsoftu na akci zároveň zrekapitulovali deset let této řady na trhu a pohovořili o jejích silných stránkách včetně spolehlivého zabezpečení, příslušenství pro zdravotně postižené nebo integrace Windows se zábavními platformami Apple.

Budoucnost počítačů se systémem Windows se podle Microsoftu ponese v duchu propojení počítače s cloudem a využití umělé inteligence. Tyto trendy se pak samozřejmě podepisují i do hardwaru novinek z řady Surface, které jsou spojením toho aktuálně nejlepšího od společnosti Microsoft.

Inovace založené na zkušenostech

Model Surface Laptop si pozici nejoblíbenějšího zařízení v produktové řadě Surface získal před sedmi lety získal ihned po zahájení prodeje první generace. Surface Laptop 5 nabízí kvalitní zpracování a k dispozici je v různých barevných odstínech. Zařízení nabízí celou řadu benefitů pro ničím nerušené používání počínaje snadným otevřením a rychlým přihlášením pomocí funkce Windows Hello, přes dotykovou obrazovku a uživatelsky pohodlný touchpad a klávesnici. Surface Laptop 5 je vybaven baterií s celodenní výdrží a nově nabízí rozhraní Thunderbolt 4. Díky nejnovější platformě Intel Evo je také o více než 50 % výkonnější než jeho předchůdce. Displej PixelSense s poměrem stran 3:2 je k dispozici ve velikosti 13,5" nebo 15", přičemž obě varianty jsou vybaveny technologií Dolby Vision IQ, která zaručí nejlepší možný obraz. O prostorové zpracování zvuku se postará Dolby Atmos 3D.

Surface Pro 9 i po letech stavína myšlence, která inspirovala celé odvětví – kombinaci výkonného notebooku, všestranného tabletu a bloku či skicáře. Novinka je výsledkem dalšího zdokonalování tohoto produktu a opět zvyšuje laťku. Zařízení nabízí špičkové zpracování s tělem z kvalitního hliníku ve vybrané paletě odstínů. Na jedné straně zařízení se nachází ikonický vestavěný stojánek, z druhé strany 13" displej PixelSense. Bezrámečkový displej má obnovovací frekvenci 120 Hz a široký barevný rozsah. HD kameru doplňují reproduktory Omnisonic, směrové mikrofony a speciální čip G6 pro digitální psaní a kreslení. Vedle ikonického zevnějšku vyniká tento model i výkonem. K dispozici je ve verzích s procesory Intel Core 12. generace postavené na platformě Intel Evo s rozhraním Thunderbolt 4 nebo ve verzi s platformou SQ3 a procesorem Qualcomm Snapdragon s připojením 5G. Oběma variantám je však společný o tentýž ikonický design, baterie s celodenní výdržínebo zabezpečené jádro.

K vidění bylo i řešení Surface Studio 2+, které reaguje na proměny pracovního prostředí v posledních letech. Surface Studio 2+ opět posunuje výpočetní výkon, konkrétně díky kombinaci procesoru Intel Core H-35 a grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3060. Vylepšený je ale i displej, kamera, studiové mikrofony a krom toho vyhovuje standardům, které jsou kladeny na počítače se zabezpečeným jádrem.

Podrobněji se můžete o novinkách z řady Surface rozečíst např. v naší starší zprávě.

Důraz na špičkové zabezpečení

Protože řada Surface do značné míry cílí na firemní zákazníky, vybavil ji Microsoft také širokou škálou hardwarových i softwarových funkcí a technologií na ochranu bezpečnosti dat i soukromí uživatelů. Zákazníci tak mohou vždy počítat s důkladným a spolehlivým zabezpečením na všech úrovních (od firmwaru/BIOSu/UEFI, přes OS a aplikační vrstvu, až po vzdálenou správu a cloudový či vzdálený přístup). Zákazníkům je řada Surface dobře známá díky podpoře Windows Hello (nejčastěji prostřednictvím kamery nebo senzoru otisku prstu), ve výbavě počítačů však najdeme i celou řadu dalších „security“ prvků, ze kterých můžeme zmínit např. TPM 2.0 čip, zabezpečené jádro, BitLocker, HVCI/VBS či secure boot.

Příslušenství pro zdravotně postižené zpřístupní počítače širší skupině uživatelů

Aby mohlo počítače řady Surface využívat co nejvíce zákazníků, připravil Microsoft také širokou nabídku příslušenství pro komunitu lidí se zdravotním postižením. Zmínit můžeme např. Surface Adaptive Kit pro snadnější manipulaci, sadu Microsoft Adaptive Accessories nebo třeba 3D printed grips for Microsoft Business Pen pro usnadnění používání dotykového pera. Každý prvek ze sady je navržen ve spolupráci s komunitou lidí s hendikepem a je navržen tak, aby jim usnadnil řešení běžných problémů. Toto hardwarové příslušenství pak doplňují stávající i nové funkce přístupnosti integrované do Windows 11.

Microsoft však pro řadu Surface nabízí i celou řadu „běžnějších“ periférií. Zmíniz můžeme např. dálkový ovladač Microsoft Presenter+ vhodný pro efektivní prezentování v aplikaci Teams – umožní listovat snímky, vypínat a zapínat zvuk nebo nasměrovat diváky pomocí ukazovátka. O prvotřídní ozvučení se pak postará novinka Microsoft Audio Dock s vestavěnými reproduktory a redukcí šumu.

Integrace Windows 11 s Apple iCloudem

Další významnou novinkou ze světa Microsoft Windows je Integrace úložiště Apple iCloud a aplikace Fotky ve Windows 11, která umožňuje získat přístup k fotografiím a videím z iPhonu přímo v této aplikaci – stačí si pouze nainstalovat iCloud pro Windows z obchodu Microsoft Store. V příštím roce plánuje Microsoft do Windows přidat i podporu platforem Apple TV a Apple Music.

Obrazová galerie:
Štítky: 
Notebooky, Tablety, 2 v 1, Microsoft

Podobné články

Apple představil čipy M2 Pro a M2 Max a nové počítače

18. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Nová řada SoC od Applu navazuje na již dříve představenou základní variantu M2. Ve své maximální konfiguraci nová SoC nabídnou až 12 CPU a až 38 GPU jader a opět tak slibují výrazný posun ve výkonu a efektivitě. Současně došlo k představení nových generací počítačů Mac mini a notebooků MacBook Pro ve 14" a 16" variantě, kde se tato SoC objeví. Čtěte více

Samy A.Khaleg (Fujitsu): Věříme, že i nadále budeme vaší první volbou

18. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Ústředním tématem rozhovoru se Samym A.Khalegem, který působí jako CCD product manager and presales consultant ve společnosti Fujitsu, jsou stávající (a částečně i připravované) produkty. Dostalo se také na 100% partnersky orientovaný obchodní přístup a trendy, které budou situaci v ICT ovlivňovat v následujících měsících. Čtěte více

Alienware vylepšil své ikonické notebooky

16. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnosti Alienware a Dell odhalily šest nových herních notebooků: Alienware m18 a m16, Alienware x16 a x14 a Dell G16 a G15. Uživatelé ocení modernizované provedení konstrukcí, nové materiály, nejvyšší dosažitelný výkon v dané třídě, vylepšení designu a také přepracované ovládací centrum Alienware Command Center. Čtěte více

Prodej PC vykázal výrazný propad za poslední kvartál i celý rok

13. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové dodávky osobních počítačů podle IDC v posledním kvartálu loňského roku meziročně spadly o téměř 30 % na 67,2 milionu kusů. Za celý rok se prodalo 292,3 milionu počítačů, což představuje pokles o více než 16 %. Navzdory výraznému poklesu jde stále o lepší výsledek, než jakého bylo dosahováno před covidovou pandemií. Čtěte více