Microsoft uvedl na trh Windows Server 2016

27. 10. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Společnost Microsoft uvedla na trh nový Windows Server 2016, který je vůbec prvním hybridním serverovým operačním systémem a umožňuje přímé spojení s cloudem Microsoft Azure. Nová edice serverového OS přináší také zabudovanou ochranu proti výpadkům i řadu dalších funkcí na zlepšení ochrany systému a dat či zvýšení efektivity.

Ne všechny firmy jsou v současné době připravené na úplný přechod do cloudu. Důvodů je přitom hned několik. Může jít například o společnosti se složitou IT infrastrukturou a zastaralými aplikacemi, které nelze přesunout do cloudu nebo jim přechod na cloud neumožňuje síťová odezva, omezení datové propustnosti či jiné regulace. Případně může jít o firmy, které potřebují mít nad svojí infrastrukturou úplnou kontrolu a možnost nastavit si ji velmi specificky.

Právě takovéto společnosti mohou z hybridního cloudu vytěžit nejvíc. Ten totiž umožňuje kombinovat výhodu cloudu a lokálního datacentra. Firma může používat cloud například na zálohování svých dat, případně do něho přesídlit jen některé aplikace a ostatní data může mít uložená na svých serverech, či v datovém centru jiného poskytovatele hostingu a všechno to tak kontrolovat z jednoho místa. Firmy si také mohou vytvářet aplikace, které dokáží využívat vlastní i cloudové zdroje, anebo vyhledávat už hotové aplikace v ekosystému Azure.

Hybridní cloud není jen trend, ale realita pro všechny společnosti. Cloudová inteligence pomáhá našim zákazníkům transformovat jejich byznys. V minulosti, pokud jste si vytvořili dashboard, trvalo několik týdnů, než se projevily změny. V dnešní době ale týdny nemáte. Proto se přesouváme z historické analytiky k rozhodnutím založených na datech získaných v reálném čase a strojovém učení, které umožňuje efektivnější předpovědi“ řekl James Staten, generální ředitel pro cloud a enterprise ve společnosti Microsoft.

Hybridní cloud s Windows Server 2016

Windows Server 2016 je prvním hybridním serverovým operačním systémem a umožňuje přímé propojení s cloudem Microsoft Azure. Systémoví administrátoři tak dostávají možnost spravovat svou lokální i cloudovou infrastrukturu z jednoho místa. Díky silnému propojení nového Windows Serveru 2016 s Azure se dají výhody hybridních řešení využít například v oblasti ukládání, zálohování i obnovy dat, které s sebou přinášení vyšší efektivitu a často i nižší náklady na provoz.

Nová edice serverového operačního systému přináší také zabudovanou ochranu proti výpadkům, díky čemuž zvyšuje dobu nepřetržitého provozu a také zvyšuje odolnost vůči ztrátě dat. Windows Server 2016 výrazně zlepšuje pružnost IT díky možnosti přesouvat aplikace pomocí virtuálních strojů a kontejnerů do cloudu a možnosti vybudovat si vlastní kapacity datového úložiště.

Kromě toho se nový systém vyznačuje pokročilými funkcemi na zlepšení ochrany systému a dat, a zlepšuje efektivitu i produktivitu. Standardní součástí Windows Server 2016 je nejnovější antivirový systém Windows Defender a díky technologiím jako Secure Boot či Shielded Virtual Machines nabízí pokročilou ochranu před útoky či ochranu citlivých dat nezávisle na jejich umístění.

Naše bezpečnostní řešení umožňují zákazníkům jednoduše spravovat jejich virtuální stroje, servery a aplikace v tomto hybridním světě,“ doplnil James Staten.

Přechod na nový OS ze starších verzí lze provést i za plného provozu bez výpadků. Díky novým licenčním modelům, které vycházejí z evoluce hardwaru, kde dochází k přesunu na vyšší hustotu jader namísto zvyšování hustoty procesoru, si firmy licencují fyzická jádra procesorů. Pro porovnání, cena licencí 16 jader ve Windows Server Datacenter a Standard Edition bude stejná, jako dvě procesorové licence odpovídající edici Windows Server 2012 R2.

Podobné články

Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod. Čtěte více

V lednu končí podpora Windows 7

4. 12. 2019. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Od 14. ledna 2020 nebudou počítače s operačním systémem Windows 7 dostávat aktualizace zabezpečení. Zařízení budou sice nadále funkční, ale jejich používání bude po ukončení podpory bezpečnostním rizikem, jelikož mohou být zranitelnější vůči bezpečnostním hrozbám a virům. Čtěte více

Nepodporované operační systémy stále používá skoro polovina uživatelů

28. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
I přesto, že jsou k dispozici novější verze operačních systémů (OS), asi 41 % spotřebitelů nadále používá buď nepodporované OS nebo ty, které brzy podporovány být přestanou, jako Windows XP nebo Windows 7. Na tyto OS dokonce stále spoléhá 40 % velmi malých a 48 % malých a středních firem. Jde přitom o značné bezpečnostní riziko. Čtěte více

Huawei představilo systém HarmonyOS, kterým by mohlo nahradit Android

13. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei představila vlastní operační systém HarmonyOS založený na mikrojádrové architektuře a navržený tak, aby byl použitelný na různých typech zařízení a zachovával si konzistentní chování a ovládání. Do budoucna by systém mohl nahradit nejen Android na mobilních telefonech, ale např. také Windows na noteboocích. Čtěte více