Malé podniky a start-upy ochranu mobilů podceňují

28. 10. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Kaspersky Lab)
Velmi malé podniky do 25 zaměstnanců zavádějí mobilní technologie stejně rychle jako velké společnosti, nicméně neoplývají stejnou bezpečnostní expertizou. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab.

34 % respondentů z řad velmi malých podniků uvedlo, že zvládli mobilní technologie úspěšně integrovat do svého podnikání. Za pozornost stojí, že u velkých společností (nad 5 000 zaměstnanců) byl podíl téměř totožný, konkrétně 35 %. Velmi malé podniky přitom často nemají prostředky na vlastní IT tým či alespoň jednoho experta a tato omezení mohou vést k nedostatečným bezpečnostním opatřením či povědomí o nutnosti zabezpečení. Například ochrana mobilních zařízení je mezi třemi nejdůležitějšími prioritami na následující rok pro 31 % respondentů z řad velmi malých podniků. Nicméně, co se týká vlastních zařízení zaměstnanců (v rámci programu BYOD), pravidla jejich zabezpečení zavedlo jen 9 % dotázaných, což je v porovnání s velkými podniky o deset procentních bodů méně.

Podobně 28 % respondentů z řad velmi malých podniků připouští, že BYOD je bezpečnostním rizikem, což je téměř o polovinu méně než u velkých podniků (52 %). Běžně přitom může docházet k tomu, že vlastní mobilní zařízení zaměstnanců, která využívají k práci, mohou firemní síť infikovat malwarem, škodlivými aplikacemi, nebo mohou sloužit k odcizení cenných podnikových informací, například při ztrátě či krádeži zařízení.

Existuje přitom i řešení pro velmi malé podniky, které zajistí dostatečnou ochranu všech zařízení, včetně vlastních přístrojů zaměstnanců využívaných k práci, a přitom je cenově, časově i uživatelsky dostupné. Bezpečnost navíc podpoří i dodržování několika základních bodů a zapojení selského rozumu.

  1. Vzdělávání zaměstnanců – lidé ve firmě by měli vědět, že pokud jakékoliv zařízení obsahuje pracovní informace, musí se vyvarovat jejich použití v rizikových situacích (například brouzdání po pochybných webech) a včas nahlásit jeho případnou ztrátu či krádež.
  2. Zavedení základního (a poměrně levného) softwaru, který umí lokalizovat ztracený mobil či zablokovat a vymazat data z odcizeného zařízení. Je třeba upozornit zaměstnance, že tak ale mohou přijít i o osobní data a měli by si je pravidelně zálohovat.
  3. Vyhýbání se složitým řešením. Malý start-up nepotřebuje robustní řešení určené velkým společnostem. Důležité je držet se základního mobilního zabezpečení dle potřeb firmy.
Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více