Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod.

Nasazení vlastních čipů v Macích a Macboocích proběhne postupně s tím, že první takto vybavené počítače by se na trhu měly objevit ještě letos. Kompletně by pak měla být celá tato „operace“ dokončena během následujících dvou let. Zároveň se však Apple zavázal, že počítače s platformami od Intelu bude podporovat několik dalších let. A doplnil také, že stále pracuje i na nových počítačích s procesory Intel.

Tranzice Applu umožní používat stejnou výpočetní platformu napříč různými produktovými kategoriemi, což usnadní práci vývojářům při přípravě a optimalizaci softwaru a výrazné (nejen ekonomické) benefity to samozřejmě přinese také samotnému Applu.

Ten si mimochodem něčím podobným již prošel. Naposledy před 15 lety, když z čipů PowerPC přecházel právě na x86 procesory z dílen Intelu.

Aby Apple vývojářům přechod na novou procesorovou platformu co nejvíce usnadnil, připravil jim hned několik důležitých nástrojů. Jmenovat můžeme Universal App Quick Start Program (program přinášející přístup k dokumentaci, diskusním fórům nebo nástrojům jako Xcode 12 či Developer Transition Kit). K dispozici je rovněž vývojářský kit v podobě upraveného Macu Mini s SoC Apple A12Z, 16 GB RAM, 512GB SSD a betaverzí systému macOS Big Sur. Vývojáře budou stát 500 USD.

Právě macOS Big Sur je další důležitou novinkou, na kterou Apple při přechodu na nové čipy spoléhá. Jde o jeden z nejvýznamnějších updatů jablečného systému, který by měl přinést největší změny a novinky za řadu let. A měl by být důkazem hladkého a bezchybného přechodu na nová CPU. Kromě toho, že vývojáři budou moci svůj stávající software na nové prostředí převést velmi snadno, bude mezi největší výhody patřit možnost spouštět software připravený pro iOS a iPadOS, a to bez nutnosti jakýchkoli modifikací.

Díky technologii Rosetta 2 půjde prostřednictvím vizualizace provozovat také stávající Mac aplikace, které jejich autoři neupravili. Prostřednictvím vizualizace bude možné zároveň provozovat i Linux.

Hned od začátku by měl být pro nový macOS k dispozici rovněž software od Microsoftu či Adobe. Stejně tak je to samozřejmě se všemi aplikacemi od Applu, včetně Apple Logic či Final Cut – ty jsou již nyní připraveny nativně běžet jak na Intelu, tak na čipech Apple Silicon.

Video : 

Podobné články

Novicom novým řešením ELISA rozšiřuje svou vizi Aktivního SOC

3. 7. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Novicom)
V úterý 16. června 2020 se uskutečnilo online ohlášení nového produktu české společnosti Novicom. Ke stávajícím klíčovým produktům Novicom ADDNET a Novicom BVS přibyl třetí produkt – ELISA Security Manager, nástroj pro sběr a vyhodnocení kybernetických bezpečnostních událostí. Čtěte více

O2 zvýhodňuje tarify pro připojení tabletů a notebooků

6. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
O2 v posledních měsících zaznamenalo zvýšenou spotřebu dat v přenosných zařízeních díky jejich využití pro práci a výuku z domova. Od července proto výrazně navyšuje data ve vylepšených tarifech O2 Data+ určených pro připojení tabletu nebo notebooku. Do nabídky zároveň zařazuje i neomezený tarif. Čtěte více

DNS „zlatým distributorem“ společnosti Micro Focus

2. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DNS)
VAD distributor DNS dosáhl statusu „gold“ distributora společnosti Micro Focus na českém i slovenském trhu. Čtěte více

HPE představilo novinky pro digitální transformaci

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) udělala významný pokrok v oblasti své edge-to-cloud platform-as-a-service strategie. Firma prostřednictvím nových cloudových služeb, nové kontejnerové software platformy využívající principů umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) zrychluje nabízená řešení HPE GreenLake. Čtěte více