Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod.

Nasazení vlastních čipů v Macích a Macboocích proběhne postupně s tím, že první takto vybavené počítače by se na trhu měly objevit ještě letos. Kompletně by pak měla být celá tato „operace“ dokončena během následujících dvou let. Zároveň se však Apple zavázal, že počítače s platformami od Intelu bude podporovat několik dalších let. A doplnil také, že stále pracuje i na nových počítačích s procesory Intel.

Tranzice Applu umožní používat stejnou výpočetní platformu napříč různými produktovými kategoriemi, což usnadní práci vývojářům při přípravě a optimalizaci softwaru a výrazné (nejen ekonomické) benefity to samozřejmě přinese také samotnému Applu.

Ten si mimochodem něčím podobným již prošel. Naposledy před 15 lety, když z čipů PowerPC přecházel právě na x86 procesory z dílen Intelu.

Aby Apple vývojářům přechod na novou procesorovou platformu co nejvíce usnadnil, připravil jim hned několik důležitých nástrojů. Jmenovat můžeme Universal App Quick Start Program (program přinášející přístup k dokumentaci, diskusním fórům nebo nástrojům jako Xcode 12 či Developer Transition Kit). K dispozici je rovněž vývojářský kit v podobě upraveného Macu Mini s SoC Apple A12Z, 16 GB RAM, 512GB SSD a betaverzí systému macOS Big Sur. Vývojáře budou stát 500 USD.

Právě macOS Big Sur je další důležitou novinkou, na kterou Apple při přechodu na nové čipy spoléhá. Jde o jeden z nejvýznamnějších updatů jablečného systému, který by měl přinést největší změny a novinky za řadu let. A měl by být důkazem hladkého a bezchybného přechodu na nová CPU. Kromě toho, že vývojáři budou moci svůj stávající software na nové prostředí převést velmi snadno, bude mezi největší výhody patřit možnost spouštět software připravený pro iOS a iPadOS, a to bez nutnosti jakýchkoli modifikací.

Díky technologii Rosetta 2 půjde prostřednictvím vizualizace provozovat také stávající Mac aplikace, které jejich autoři neupravili. Prostřednictvím vizualizace bude možné zároveň provozovat i Linux.

Hned od začátku by měl být pro nový macOS k dispozici rovněž software od Microsoftu či Adobe. Stejně tak je to samozřejmě se všemi aplikacemi od Applu, včetně Apple Logic či Final Cut – ty jsou již nyní připraveny nativně běžet jak na Intelu, tak na čipech Apple Silicon.

Video : 

Podobné články

Epson slaví výročí 20 let jako světový lídr ve výrobě projektorů a jmenuje nového viceprezidenta

18. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Společnost Epson slaví 20. výročí na pozici předního světového výrobce projektorů. Během posledních osmi let se Epson také stal lídrem na trhu v oblasti profesionálních projektorů v regionu EMEA. Toto oznámení přichází ve chvíli, kdy společnost Epson jmenuje Massima Pizzocriho novým viceprezidentem pro profesionální signage řešení. Čtěte více

Jak pomáhá asistovaná realita zvyšovat produktivitu

18. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dynabook)
Technické oddělení společnosti Robert Bosch České Budějovice spolupracuje při opravách a údržbě různých zařízení s pracovníky, kteří musí v terénu řešit neočekávané situace vyžadující znalosti technologických souvislostí. To vyžaduje mnohdy konzultaci a pomoc se vzdálenými specializovanými odborníky. Řešení může nabídnout např. společnost Dynabook. Čtěte více

VMware Anywhere Workspace umožňuje jednodušší a bezpečnější spolupráci na platformě Zoom

17. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware )
VMware pracuje se společností Zoom na vylepšení a zvýšení bezpečnosti spolupráce v hybridních pracovních prostředích. Výsledkem je interoperabilita mezi nedávno představeným řešením VMware Anywhere Workspace a platformou Zoom, která usnadňuje použití, zvyšuje výkon aplikací a sítí a zlepšuje úroveň zabezpečení. Čtěte více

ATC oživilo nabídku motivačního programu Žiju si/Užívaj si

16. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers podstatně oživila motivační program Žiju si/Užívaj si. Katalog dárků je doplněn o množství nových produktů, ze kterých si vybere opravdu každý. Čtěte více