Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod.

Nasazení vlastních čipů v Macích a Macboocích proběhne postupně s tím, že první takto vybavené počítače by se na trhu měly objevit ještě letos. Kompletně by pak měla být celá tato „operace“ dokončena během následujících dvou let. Zároveň se však Apple zavázal, že počítače s platformami od Intelu bude podporovat několik dalších let. A doplnil také, že stále pracuje i na nových počítačích s procesory Intel.

Tranzice Applu umožní používat stejnou výpočetní platformu napříč různými produktovými kategoriemi, což usnadní práci vývojářům při přípravě a optimalizaci softwaru a výrazné (nejen ekonomické) benefity to samozřejmě přinese také samotnému Applu.

Ten si mimochodem něčím podobným již prošel. Naposledy před 15 lety, když z čipů PowerPC přecházel právě na x86 procesory z dílen Intelu.

Aby Apple vývojářům přechod na novou procesorovou platformu co nejvíce usnadnil, připravil jim hned několik důležitých nástrojů. Jmenovat můžeme Universal App Quick Start Program (program přinášející přístup k dokumentaci, diskusním fórům nebo nástrojům jako Xcode 12 či Developer Transition Kit). K dispozici je rovněž vývojářský kit v podobě upraveného Macu Mini s SoC Apple A12Z, 16 GB RAM, 512GB SSD a betaverzí systému macOS Big Sur. Vývojáře budou stát 500 USD.

Právě macOS Big Sur je další důležitou novinkou, na kterou Apple při přechodu na nové čipy spoléhá. Jde o jeden z nejvýznamnějších updatů jablečného systému, který by měl přinést největší změny a novinky za řadu let. A měl by být důkazem hladkého a bezchybného přechodu na nová CPU. Kromě toho, že vývojáři budou moci svůj stávající software na nové prostředí převést velmi snadno, bude mezi největší výhody patřit možnost spouštět software připravený pro iOS a iPadOS, a to bez nutnosti jakýchkoli modifikací.

Díky technologii Rosetta 2 půjde prostřednictvím vizualizace provozovat také stávající Mac aplikace, které jejich autoři neupravili. Prostřednictvím vizualizace bude možné zároveň provozovat i Linux.

Hned od začátku by měl být pro nový macOS k dispozici rovněž software od Microsoftu či Adobe. Stejně tak je to samozřejmě se všemi aplikacemi od Applu, včetně Apple Logic či Final Cut – ty jsou již nyní připraveny nativně běžet jak na Intelu, tak na čipech Apple Silicon.

Video : 

Podobné články

Co přinesl CES 2021?

22. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Máme za sebou další ročník veletrhu CES. Tentokrát kompletně digitální. I tak však přinesl celou řadu zajímavých novinek, které by jistě neměly uniknout vaší pozornosti. Věřme, že se s většinou z nich co nejdříve shledáme i u nás… Čtěte více

Tech Data startuje Cisco Business Univerzitu

22. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tech Data Distribution)
Společnost Tech Data spouští první ročník Cisco Business Univerzity (CBU). Úvodní webináře 21. a 28. jsou budou zaměřené na novinky a inovace v Cisco Business portfoliu a následná dvoudenní osobní setkání už provedou účastníky oblastí síťové infrastruktury pro menší podniky od A do Z. Prakticky, interaktivně a zábavně. Čtěte více
Ilustrační foto

HP vyhlásilo nejlepší české obchodní partnery za rok 2020

22. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. Czech Republic ocenila nejlepší partnery za spolupráci v uplynulém roce. Silné partnerství mezi HP a obchodními partnery pomáhá společnosti k pozici prodejní jedničky v oblasti osobních počítačů a tiskáren na českém i slovenském trhu navzdory výzvám, které přinesl rok 2020. Čtěte více

ADATA již brzy uvede na trh karty nový formát paměťových karet

21. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Adata)
Společnost ADATA plánuje uvést do druhého čtvrtletí 2021 na trh novou generaci karet SD Express. Paměťové karty standardu SD7.0 dosahují výrazného zrychlení čtení a zápisu při zachování kompatibility se staršími standardy. Čtěte více