Lidé se bojí kyberzločinu více než toho fyzického

26. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Sophos)
Spotřebitelé se obávají počítačových hrozeb více než kriminality ve fyzickém světě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sophos, jehož výsledky firma zveřejnila. Průzkum byl zaměřen na zjištění povědomí běžných domácích uživatelů o phishingu, ransomwaru, malwaru, spywaru, hackerských útocích a dalších nejčastějších počítačových hrozbách.

Celkem 63 % účastníků tohoto průzkumu má obavy z finančních ztrát, ke kterým by mohlo dojít v případě bezpečnostního incidentu. 61 % respondentů znepokojuje, že by hackeři mohli získat nadvládu nad jejich počítači, které následně zneužijí k rozesílání spamu a k malwarovým kampaním na jejich kontakty nebo na další uživatele. A 58 % dotázaných se obává, že v důsledku hackerských aktivit bude jejich počítač nepoužitelný. Naproti tomu krádeže automobilu nebo jeho vykradení se bojí 46 % účastníků průzkumu a z vloupání do domácnosti má strach „pouze“ 52 % respondentů. Zajímavým zjištěním je, že obavy z terorismu má 56 % dotázaných. Průzkum se uskutečnil dotazováním 1 250 běžných domácích uživatelů ve Spojených státech amerických, Velké Británii, Německu, Austrálii a Švýcarsku.

Lidé již pochopili, jak chránit své domovy nebo auta – a mají tedy pocit, že ochranu fyzického světa mají zvládnutou. Jenže s počítačovým zločinem již takové zkušenosti nemají,“ řekl John Shaw, viceprezident skupiny Enduser Security Group společnosti Sophos. „Dnešní útoky mají v zásadě dva typy původu. Prvním jsou zcela legitimní weby, které někdo napadl a k útoku tedy dochází bez vědomí návštěvníka. Druhým způsobem je phishing – zaslání podvodného emailu, který se tváří jako důvěryhodná zpráva  – usilující o přesvědčení koncového uživatele k otevření riskantních dokumentů nebo ke kliknutí na škodlivé odkazy. Jakmile jednou nic netušící uživatel podlehne, ransomware se na pozadí spustí a zamkne jeho počítač nebo promění osobní soubory, fotografie i jiná cenná data na rukojmí. Do doby, než uživatel zaplatí výkupné.

Mezi dotázanými uživateli sice existují všeobecné obavy spojené s kybernetickým zločinem, nicméně povědomí o phishingu a ransomwaru zůstává poměrně nízké. Necelá polovina, tedy 47 % dotázaných, problematice phishingu nerozumí nebo ji vnímá jako nízkou hrozbu. Jde o nepříznivý stav, protože právě tento typ útoku je hlavní metodou pro získání přístupu k osobním informacím. Více než 30 % považuje své počítače za naprosto či nedostatečně chráněné nebo o phishingu nic neví. A 31 % dotázaných uvedlo, že nerozumí ransomwaru nebo že tento typ hrozby vnímá jako málo nebezpečný.

Není překvapením, že za nejnebezpečnější jsou považovány tradiční počítačové hrozby, které existují již delší dobu – tedy malware a spyware. Malware vnímá za extrémně vážnou hrozbu 59 % všech dotázaných a v případě spywaru je to 54 %.

Běžní domácí uživatelé jsou obecně k počítačovým rizikům náchylnější, protože za nimi na rozdíl od pracovního prostředí nestojí IT oddělení, které se problematice bezpečnosti věnuje profesionálně a komplexně,“ pokračoval John Shaw. „V mnoha rodinách přátelům a známým mimo domov poskytuje „IT podporu“ osoba, která nemusí mít o celé problematice dostatečné povědomí nebo čas se ochraně někoho dalšího důsledně věnovat.

Nedostatečná informovanost vede k ohrožování dalších lidí

Celých 55 % všech dotázaných uvedlo, že radí v oblasti počítačové bezpečnosti i někomu dalšímu – manželce/manželovi, dětem, širší rodině, přátelům, vnoučatům apod. 14 % z nich ale neví, zda jsou data správně zálohována a zda by je bylo v případě bezpečnostního incidentu možné obnovit do původního stavu. Dalších 18 % si není dostatečností ochrany jistých, a tak značná část uživatelů, kteří se spoléhají v zajištění ochrany na někoho dalšího, je potenciálně náchylná k narušení svých dat.

Zálohování a instalace pokročilé ochrany na domácích počítačích je něčím, co bychom měli dělat naprosto všichni, stejně jako montujeme zabezpečovací zařízení do našich domovů a automobilů,“ řekl dále John Shaw. „Měli bychom navíc mnohem méně důvěřovat on-line prostoru, a to včetně elektronické pošty – pokud si nejste absolutně jistí, kdo a proč Vám zprávu poslal, zkuste si jeho úmysl prověřit a při pochybách podezřelý email prostě smažte.

V případě počítačů spravovaných pro jiné uživatele nevěří v ochranu těchto zařízení před hackery a počítačovými viry 11 % respondentů, přičemž dalších 14 % má o ochraně větší či menší pochybnosti. V celkovém součtu to znamená, že hned 25 % domácích počítačů spravovaných třetí stranou je náchylných ke zneužití v rámci počítačové kriminality, a to včetně phishingu a ransomwaru. 

Štítky: 

Podobné články

Sophos oznámil beta verzi technologie Sophos Intercept

8. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Sophos)
Společnost Sophos oznámila zahájení beta testování nejnovějšího přírůstku do svého bezpečnostního portfolia – produktu Sophos Intercept. Čtěte více

Nový obchodní model Sophos Complete MSP Security

24. 6. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Sophos)
V novém obchodním modelu společnosti Sophos platí zákazník za poskytování, resp. zajištění bezpečnosti měsíční poplatky, a to pružně dle rozsahu využitých služeb. Čtěte více

Sophos: software UTM Connected

18. 5. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Sophos)
Sophos představil nejnovější verzi svého řešení pro jednotnou správu hrozeb, UTM Connected. Tato verze rozšiřuje ochranu koncových bodů o jedinečnou obranu před webovými hrozbami, umožňuje zvětšovat dosah chráněných bezdrátových sítí a zvyšuje výkon síťové infrastruktury. Čtěte více

Na uživatele průměrně připadají tři elektronická zařízení

22. 3. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Sophos)
Milovníci techniky nemohou bez svých přístrojů být. Na jednoho průměrného uživatele podle průzkumu Sophos připadá 2,9 zařízení, přičemž rekordmanem je respondent, který současně používá 12 různých zařízení. Čtěte více