Kybernetické hrozby v roce 2022: Propracovanější a profesionálnější útoky a vzestup phishingu

6. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Vývoj kybernetických hrozeb v roce 2022 značně ovlivnila válka na Ukrajině (vrátil se nechvalně známý malware Industroyer a objevily se scamy zneužívající solidarity lidí s Ukrajinou). V Česku narůstala oblast běžného malwaru, šíření dezinformací, scamy a phishingovové kampaně, které jsou rizikem nejen pro jednotlivce, ale stále více také pro firmy.
Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu společnosti ESET

Velkým tématem loňského léta se staly phishingové podvody na internetových bazarech, které opět nabraly na intenzitě před koncem roku. Během celého roku narůstaly v Česku také detekce škodlivého kódu, a to zejména spywaru.

V době, kdy byla zahájena invaze na Ukrajinu, objevili analytici společnosti ESET dvě nové rodiny malwaru typu wiper (HermeticWiper a IsaacWiper), které cílily na ukrajinské organizace a měly za cíl mazat data v zařízeních. V dubnu poté ESET odhalil útok škodlivým kódem Industroyer2, jehož autorem byla ruskojazyčná útočná skupina Sandworm. Útok byl zaměřen na rozvodnou síť distribuující elektřinu na území Ukrajiny.

S válečným konfliktem na Ukrajině se také odstartovala vlna podvodných humanitárních sbírek, tedy scamů, které se šírily jak e-mailem, tak prostřednictvím sociálních sítí. Aktuálně jsou phishingové útoky, které se vyznačují manipulativní komunikací a cílí na uživatele všech operačních systémů a platforem, jednou z nejrychleji rostoucí oblastí hrozeb, a to i v Česku.

Rapidně vzrostl počet podvodů na internetu

Scamy na internetu se netýkaly jen podvodných sbírek. Letos v létě se staly rizikem pro uživatele podvody na internetových bazarech, při nichž útočníci zneužívali jména přepravních společností. V Česku šlo zejména o tuzemské přepravní společnosti – Českou poštu a Zásilkovnu.

Útoky jsou čím dál sofistikovanější a útočníci loni zneužívali k útokům i legitimní nástroje jako Google AdSense nebo WordPress. Prostřednictvím online reklamy mimo jiné lákali na investiční nabídky nebo nákup potravinových doplňků. Případně oběti přihlašovali k prémiovým mobilním službám. Podvodný obsah se objevoval v několika jazykových mutacích, včetně češtiny a útočníci jeho prostřednictvím zneužívali jména celebrit nebo známých společností, například skupiny Agrofert nebo ČEZ.

Celkově počet detekovaných případů phishingu podle bezpečnostních expertů v roce 2022 narostl o stovky procent oproti roku předchozímu. „Z dat, která máme k dispozici, můžeme skutečně vyčíst narůstající trend phishingových kampaní. Jde o metodu, kdy se útočník vydává za důvěryhodnou autoritu s cílem získat citlivá data oběti. Takový způsob útoku označujeme jako sociální inženýrství a vedle útoků prostřednictvím malwaru, jako jsou infostealery nebo ransomware, již dnes jde o jednu z nejčastějších strategií, jak zaútočit na citlivá data domácích i firemních uživatelů,“ popsal Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu společnosti ESET.

Hlavním rizikem zůstává také spyware

Spyware po celý rok 2022 v Česku útočil především přes nebezpečné e-mailové přílohy a hlavním cílem útoků zůstávala uživatelská hesla, především ta, která si uživatelé ukládají do internetových prohlížečů. Ty totiž nejsou před těmito útoky dostatečně zabezpečené.

Mezi hrozbami pro operační systém Windows v roce 2022 dominovaly spywary Agent Tesla (21,45 % případů), Formbook (12,96 %) a password stealer Fareit (9,72 %). Za nimi (3,38 %) ještě následuje SPY Agent AES, dříve přiřazovaný ke spywaru Agent Tesla. Téměř všechny nejčastěji detekované hrozby jsou nějakým způsobem zadní vrátka do systému (backdoory), které mohou nainstalovat do zařízení další malware, jako ransomware, poté co odcizí ze systému hesla, nebo jiné osobní údaje.

„V Česku se pravidelně objevují české překlady celosvětových útočných kampaní, což svědčí o tom, že je Česká republika na seznamu cílových zemí. Nebezpečné přílohy mají svými názvy uživatele přesvědčit, že jde o reálnou fakturu, účtenku, nebo doklad k objednávce a přimět je k otevření souborů, čímž umožní spywaru infikovat jejich zařízení,” řekl Jirkal.

Stalkerware a bankovní malware ustupují škodlivé reklamě

V případě zařízení s operačním systémem Android se ukazuje, že nejvíce detekovanou moderní hrozbou se stává nevyžádaná reklama s různými stupni míry invaze do systému.

„Nejběžnějším škodlivým kódem byl letos v Česku Andreed (30,78 % případů), který je nejméně invazivní, což může být důvodem jeho největšího přetrvávání. Ustupoval stalkerware, který dominoval v roce 2021 a také malware Cerberus, který byl v ČR začátkem roku 2022 velice aktivní. Uživatelé by ale neměli propadat falešnému pocitu bezpečí - například malware Triada, který se v menších či větších číslech v ČR pohybuje celoročně, dokáže v systému napáchat uživateli nemalé škody,” dodal Martin Jirkal.

Hrozby pro firmy

Robert ŠumanRansomware je v současnosti jednou z největších hrozeb pro firmy a jeho výskyt ještě zhoršil trend hybridní práce. Malé a střední podniky se stávají stále atraktivnějším cílem útoků, a to proto, že ačkoli uchovávají spoustu cenných zákaznických a finančních dat, často jim chybí komplexní bezpečnostní opatření, která používají velké korporace.

„Ransomware se může do sítě společnosti dostat přes služby vzdálené správy nebo právě pomocí phishingových kampaní. Útoky jsou čím dál sofistikovanější a útočníci využívají i nově objevených zranitelností systémů, případně provádějí útoky na dodavatelský řetězec, kdy infikují nebo manipulují se softwarovým produktem dodavatele,” řekl Robert Šuman, vedoucí pražské virové laboratoře společnosti ESET.

Ze zprávy SMB Digital Security Sentiment Report 2022 vyplynulo, že ransomware je jednou z nejobávanějších hrozeb pro malé a střední podniky, v ČR se ho obává 65 % z těchto firem. Více se čeští respondenti obávají pouze virů a malwaru (75 %). Za zmínku stojí i vysoké procento českých firem (62 %), které se obávájí Business E-mail Compromise (BEC), při kterých dochází ke zneužití identity zaměstnance, kterou útočník odcizí nejčastěji pomocí technik sociálního inženýrství, včetně phishingu.

Kryptoměny je výhodnější krást

V loňském roce přetrvával trend miningu kryptoměn v prohlížečích a cryptostealers útoky. Hrozby v oblasti kryptoměn obvykle korelují s jejich směnnými kurzy. Směnné kurzy kryptoměn a ochotu obchodovat nebo je těžit ale negativně ovlivnily rostoucí ceny energií. Stále výhodnější je tedy kryptoměny spíše odcizit jejich držitelům.

Masivně narostly i pokusy o podvodné vylákání kryptoměn na diskuzních platformách typu Discord nebo Telegram, kde se útočníci vydávali za správce témat, oficiální zástupce kryptoburz nebo support tým. Phishingové útoky se také skrývaly za tváře známých osobností (např. Elona Muska), kdy šlo o falešné rozdávání dárků a bonusů (tzv. giveaways), jejichž cílem bylo z oběti vylákat menší množství kryptoměny s vidinou získání násobného počtu dané kryptoměny.

„Kryptoměny budou nadále jednou z hlavních oblastí, přes kterou mohou útočníci monetizovat, budou využívány pro různé podvody jako je phishing, vishing atd. Pravděpodobně budeme často vídat pokusy ukrást přístupy k peněženkám nebo k účtům na burzách a podvodné investice do kryptoměn,” řekl Šuman.

„Celkově se letos budeme setkávat se stálými hrozbami, neočekáváme výrazné změny trendu. Nadále porostou phishingové útoky, jako byly vloni například podvody na online bazarech, a poroste tak potřeba, aby byl i bežný uživatel internetu stále informovanější a opatrnější. Dominovat budou nadále infostealery jako jsou spywary nebo password stealery a můžeme počítat i se sofistikovanými útoky na firmy prostřednicvtím ransomwaru. Rizikem zůstanou také útoky typu dodavatelský řetězec nebo penetrační průniky přes zranitelnosti s komplexním vytěžením informací, strojového času apod. v infikované společnosti,” shrnul Šuman.

Štítky: 

Podobné články

Dlouhodobý trend zlepšování kvality DDoS útoků se potvrzuje

27. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita stagnují již od loňského podzimu. Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu však nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které dokáží napáchat stejně vysoké, nebo dokonce i větší škody. Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují. Čtěte více

Jen šestina českých firem vidí v AI klíčový prvek rozvoje IT bezpečnosti

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Jen 17,5 % českých a slovenských zákazníků společnosti GFI Software aktuálně vnímá umělou inteligenci jako hlavní motor rozvoje jejich IT bezpečnosti v roce 2024. Praktické využití AI nejvíc dotázaných spatřuje hlavně při skenování zranitelností, obraně proti ransomwarovým útokům a ochraně e-mailů. Čtěte více

Google Workspace pod ochranou Sophos MDR a Sophos XDR

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Organizace s distribuovanými pracovními silami se stále více spoléhají na cloudové platformy pro spolupráci, e-mailovou komunikaci, sdílení souborů a zvyšování produktivity, jako jsou Microsoft 365 a Google Workspace. Chránit se proti pokročilým útokům na tyto kriticky důležité nástroje nyní pomáhá nová integrace Google Workspace s bezpečnostními službami společnosti Sophos. Čtěte více

Velká část českých firem se do konce příštího roku stane obětí deepfake útoku

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Analytics Data Factory)
Stále jednodušší přístup k nástrojům pro snadnou tvorbu deepfake obrázků, videí a zvuku přináší obrovské negativní dopady i na firmy. Podle odhadů české společnosti Analytics Data Factory, která se zaměřuje na prevenci vzniku podvodů v reálném čase, se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake. Čtěte více