Kybernetické hrozby v prvním čtvrtletí 2015

14. 5. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Kyberzločinci mají za první tři měsíce letošního roku na svědomí dvojnásobné množství útoků na počítače a mobilní zařízení než ve stejném období roku 2014. Celkem produkty Kaspersky Lab ve sledovaném období zablokovaly 2,2 miliardy škodlivých útoků na počítače a mobilní zařízení.

Podle dat z Kaspersky Lab Network zablokovaly produkty Kaspersky Lab celkem 2,2 miliardy škodlivých útoků na počítače a mobilní zařízení za první čtvrtletí roku 2015. To je dvojnásobně více než za stejné období předešlého roku. Řešení Kaspersky Lab odrazila 469 milionů útoků z online zdrojů po celém světě, tedy o třetinu (konkrétně o 32,8 %) více než v prvním čtvrtletí 2014.

Více než 93 milionů unikátních URL adres bylo webovým antivirovým programem označeno za škodlivé, tedy o 14,3 % více než v prvním čtvrtletí loňského roku.

Přitom bylo 40 % webových útoků neutralizovaných produkty Kaspersky Lab vedeno za použití webového zdroje umístěného v Rusku. Minulý rok se Rusko umístilo na první pozici spolu s USA, kdy byly tyto dvě země dohromady zodpovědné za 39 % webových útoků.

V případě mobilních hrozeb se v prvním čtvrtletí 2015 objevilo 103 072 nových škodlivých programů (o 6,6 % méně než za stejné období předchozího roku). Zaznamenáno bylo 1 527 nových mobilních bankovních trojských koní, (o 29 procentních bodů více než v prvním čtvrtletí 2014). Tempo růstu však pomalu klesá. V roce 2014 Kaspersky Lab napočítala celkem 12 100 mobilních bankovních Trojanů, tedy devětkrát tolik než v roce 2013.

„V posledních několika letech Kaspersky Lab pozorovala mnoho pokročilých kybernetických hrozeb, jejichž aktéři operovali v mnoha jazycích včetně ruštiny, čínštiny,angličtiny, korejštinyčišpanělštiny. V roce 2015 jsme informovali o kyberhrozbách „mluvících“ arabsky a francouzsky. Během mnoha let analýz kódů malwaru jsme také zaznamenali různé úrovně škodlivých funkcí. Od standardních „balíčků“ backdooru a zneužívání známých zranitelností až po komplexní kyberšpionážní platformy nebo dokonce nástroje tak mocné jako v případě skupiny Equation. Kybernetický svět funguje tak, že lovíme lovce, kteří neustále zlepšují nástroje, jimiž se nás pokoušejí obelstít. Ale my se také učíme,“ dodal Aleks Gostev, přední bezpečnostní analytik Kaspersky Lab.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více