Kybernetická kriminalita a hrozby pro malé a středně velké podniky

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Sophos Threat Report pro rok 2024 popisuje „Kyberkriminalitu na hlavní obchodní třídě“ a největší hrozby, kterým malé a středně velké podniky čelí. Podle studie v roce 2023 téměř 50 % detekcí malwaru v malých a středně velkých podnicích představovaly keyloggery, spyware a stealery (tedy malware, který útočníci používají ke krádeži dat a přihlašovacích údajů).

Útočníci následně ukradené informace využívají k získání neoprávněného vzdáleného přístupu, vydírání obětí, nasazení ransomwaru i k dalším činnostem.

Studie společnosti Sophos analyzuje i zprostředkovatele počátečního přístupu (IAB), tedy zločince specializující se na pronikání do počítačových sítí. Jak studie uvádí, IAB využívají dark web k propagaci svých schopností proniknout právě do sítí malých a středně velkých podniků nebo prodávají hotové přístupy do firem, jejichž obranu už prolomili. 

„Hodnota 'dat' jako měny mezi kyberzločinci exponenciálně vzrostla, což platí zejména pro malé a středně velké podniky, které mají tendenci používat jednu službu nebo softwarovou aplikaci pro celou svou činnost. Řekněme například, že útočníci nasadí do sítě svého cíle infostealer, který ukradne přihlašovací údaje a následně získá heslo k účetnímu softwaru společnosti. Útočníci by pak mohli získat přístup k finančním údajům cílové společnosti, včetně možnosti převést finanční prostředky na své vlastní účty,“ řekl Christopher Budd, ředitel expertního výzkumného týmu Sophos X-Ops společnosti Sophos. „Existuje důvod, proč více než 90 % všech kybernetických útoků nahlášených společnosti Sophos v roce 2023 zahrnovalo krádež dat nebo přihlašovacích údajů, ať už prostřednictvím ransomwarových útoků, datových úniků, neoprávněného vzdáleného přístupu nebo prosté krádeže dat.“

Největší kybernetickou hrozbou pro malé a středně velké podniky zůstává ransomware

Ačkoli se počet ransomwarových útoků na malé a středně velké podniky stabilizoval, stále v tomto segmentu jde o největší kybernetickou hrozbu. Z případů napadení malých a středně velkých podniků řešených týmem Incident Response (IR) společnosti Sophos, který pomáhá organizacím pod aktivním útokem, byl nejčastěji útočícím ransomwarovým gangem LockBit. Na druhém a třetím místě se umístily skupiny Akira a BlackCat. Malé a středně velké podniky zkoumané v této studii čelily také útokům staršího a méně známého ransomwaru jako BitLocker nebo Crytox.

Podle studie mění ransomwaroví útočníci svoji taktiku. To zahrnuje využití vzdáleného šifrování a zacílení na poskytovatele řízených služeb (MSP). Mezi lety 2022 a 2023 počet ransomwarových útoků, které zahrnovaly vzdálené šifrování, kdy útočníci používají nespravované zařízení v sítích organizací k šifrování souborů v jiných systémech v síti, vzrostl o 62 %.

V uplynulém roce navíc tým Managed Detection and Response (MDR) společnosti Sophos zasahoval v pěti případech napadení malých podniků prostřednictvím zneužití softwaru pro vzdálené monitorování a správu (RMM) jejich poskytovatele spravovaných služeb (MSP).

Zločinci zdokonalují své útoky prostřednictvím sociálního inženýrství a kompromitace firemních e-mailů

Podle studie společnosti Sophos byly útoky na firemní e-maily (BEC, Business Email Compromise) po ransomwaru druhým nejčastějším typem útoků, které tým Sophos IR v roce 2023 řešil. Útoky typu BEC a další kampaně sociálního inženýrství jsou stále sofistikovanější. Namísto pouhého zaslání e-mailu se škodlivou přílohou se nyní útočníci snaží své cíle spíše zaujmout zasláním celé série konverzačních e-mailů nebo jim dokonce zatelefonují.

Ve snaze vyhnout se odhalení tradičními antispamovými nástroji nyní útočníci experimentují s novými formáty škodlivého obsahu, vkládají obrázky obsahující škodlivý kód nebo zasílají škodlivé přílohy ve formátu aplikace OneNote či v archivačních formátech. V jednom z případů, které Sophos vyšetřoval, poslali útočníci dokument ve formátu PDF s rozmazanou a nečitelnou miniaturou „faktury“. Tlačítko pro stažení pak obsahovalo odkaz na škodlivou webovou stránku.

Podrobné informace o těchto i dalších kybernetických zločinech zaměřených na malé a středně velké podniky najdete ve studii 2024 Sophos Threat Report: Kyberkriminalita na hlavní obchodní třídě.

Podobné články

Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji než v 1. pololetí loňského roku

20. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Studie FortiGuard Labs Global Threat Landscape Report za 2. pololetí 2023 zdůrazňuje potřebu, aby dodavatelé dodržovali osvědčenou praxi ve zveřejňování zranitelností a aby podniky zlepšily kybernetickou hygienu a správu oprav softwaru. Čtěte více

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více