Kyberkriminalita způsobí firmám v následujících pěti letech ztráty ve výši přes pět bilionů dolarů

17. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Pouhých 30 % firem si je jistých, že dobře zvládají řešení otázek internetové bezpečnosti. Společnosti po celém světě přitom podle zprávy společnosti Accenture utrpí v následujících pěti letech ztrátu 5,2 bilionu USD, kterou bude tvořit ušlý zisk a další náklady spojené s kyberútoky, pokud do svých obchodních modelů nezačlení odpovídající ochranná opatření.

„Bezpečnost na internetu zaostává za sofistikovaností kyberzločinců, což vede k narušování důvěry v digitální ekonomiku,“ řekl Omar Abbosh z Accenture. Zpráva dále uvádí, že kyberkriminalita způsobuje obrovské problémy, které mohou ohrozit obchodní aktivity, inovace a růst, expanzi do nových produktů a služeb, což bude společnosti v konečném důsledku stát biliony dolarů. Nejvíce ohrožený je high-tech průmysl, kde je v sázce více než 753 miliard USD, dále jsou to vědní obory a automobilový průmysl, kde hrozí ztráty 642 miliard USD a 505 miliard USD.

Čtyři z pěti respondentů (79 %) si myslí, že rozvoj digitální ekonomiky bude významně zaostávat, pokud v oblasti internetové bezpečnosti nenastane radikální zlepšení. Více než polovina (59 %) respondentů uvedla, že se internet stává stále nestabilnějším místem z hlediska kybernetické bezpečnosti a nejsou si jisti, jak reagovat. 

Zároveň si tři čtvrtiny (75 %) respondentů myslí, že řešení otázek spojených s kyberbezpečností bude vyžadovat organizované skupinové úsilí, protože žádná organizace nezvládne vyřešit problémy sama. Zvýšené obavy o internetovou bezpečnost má i více než polovina (56 %) pracovníků ve vedení firem, kteří by byli pro zavedení přísnějších obchodních opatření přijatých nějakou úřední organizací nebo vládním orgánem.

Převratný vývoj nových technologií vytváří další výzvy. Čtyři z pěti respondentů (79 %) připouštějí, že jejich organizace zavádí nové technologie rychleji, než zvládá řešit související problémy s kyberbezpečností. Tři čtvrtiny (76 %) uvádí, že se jim otázky kyberbezpečnosti vymkly z rukou kvůli novým technologiím jako je internet věcí (IoT) a průmyslový internet věcí (IIoT). Většina (80 %) respondentů uvedla, že ochrana jejich firem proti nedostatkům zabezpečení třetích stran je stále obtížnější, což není vzhledem ke složitosti rozrůstajících se internetových ekosystémů překvapující.

I když žijeme v době sofistikovaných a masových hackerských útoků, zejména pro firmy zůstává stále velkým nebezpečím prosté fyzické zcizení dat. Ať už jde o primitivní zkopírování databází klientů nebo firemního know-how odcházejícím zaměstnancem, externím pracovníkem zajišťujícím například úklid nebo neopatrné jednání některého ze zaměstnanců, který umožní třetí straně přístup k důležitým datům nebo do firemních systémů.

„Evidujeme, že v poslední době narůstá množství krádeží dat ve firmách. To mají na svědomí nejen nezvaní hosté, ale také další osoby, které se často v rušných budovách pohybují. Výjimkou nejsou ani zaměstnanci dané firmy,“ řekl Radek Škrabal, provozní ředitel společnosti SSI Group, která poskytuje bezpečnostní a facility služby pro více než 400 objektů v České republice a na Slovensku. „Zároveň sledujeme, že čím dál více firem si toto riziko uvědomuje či bylo přímo takto poškozeno, a posiluje systematická bezpečnostní a kontrolní opatření uvnitř firem,“ dodal.

Podobné články

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více