Králem pirátství je Olomoucký kraj

28. 6. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: TruconneXion)
Softwarové pirátství je ve firmách sice na ústupu, ale stále se najdou kraje, v nichž se pirátům mimořádně daří. Nejvíce nelegálního softwaru je v Olomouckém kraji. Skokanem roku v potírání pirátství se stal kraj Vysočina, který si polepšil o čtyři příčky.
Foto: Sxc.hu

K stávajícím rájům v Ústeckém a Karlovarském kraji se přidal kraj Olomoucký, který během jednoho roku zaznamenal největší pád a zařadil se až na poslední místo. V těchto třech krajích se ve firmách užívá nejvíce pirátského softwaru,“ vyjmenoval kraje na dně žebříčku Martin Hnízdil, AuditPro manažer technologické společnosti Truconnexion, která analýzu dlouhodobě provádí na základě nasazení několika set tisíc licencí produktu AuditPro v komerčním a veřejném sektoru v České republice v průběhu let 2002 až 2013.

V popředí žebříčku dlouhodobě figurují Praha a Středočeský kraj: firmy z těchto dvou krajů pokročily nejdál a zejména Praha představuje dlouhodobého tahouna v potírání nelegálního softwaru,“ shrnul výsledky analýzy Hnízdil. Metropole těží z vyšší četnosti zahraničních vlastníků firem prosazujících při odhalování počítačových pirátů mezinárodní standardy a vlastní korporátní řešení. „Pro firmy sídlící v hlavním městě je typická větší citlivost na hrozbu restrikce, největší osvěta mezi zaměstnanci a také de facto nasycený trh s protipirátskými produkty,“ řekl Martin Hnízdil. Firmy v Praze a jejím středočeském okolí se podle něj přesvědčily, že se jim respekt k právním normám vyplatí i finančně a že díky němu ušetří náklady. Motivací je tedy nejen hrozba z postihu, ale i racionálně odůvodněná snaha uspořit.

Naopak firmy, v nichž pirátství jen kvete, nevyužívají žádný software pro evidenci licencí. „Často je to jenom excelovská tabulka, do níž se zanese instalovaný software. K rozšíření nelegálního softwaru pak stačí jeden neukázněný zaměstnanec nebo nepozornost, kvůli které dojde k nainstalování více kopií, než bylo nakoupeno,“ vysvětlil nejčastější příčiny Martin Hnízdil. Z dlouhodobého sledování vyplývá, že softwarové pirátství se nejčastěji odehrává ve firmách malé až střední velikosti využívajících deset až sto počítačů.

Skokanem roku je kraj Vysočina

Ve srovnání s poslední analýzou učinil největší kus práce v oblasti prevence softwarového pirátství kraj Vysočina, která si oproti minulému žebříčku polepšila o čtyři příčky a patří jí pozice pomyslného skokana roku.

Analýza technologické společnosti truconneXion, která pomáhá firmám a institucím preventivně předcházet softwarovému pirátství, dlouhodobě porovnává poptávku po preventivních nástrojích – tzv. auditovacích softwarech. „Je zřejmé, že firmy v některých regionech ve srovnání s minulostí věnují mnohem větší pozornost rizikům plynoucím z užívání nelegálního softwaru a prevence už pro ně není prázdné slovo,“ řekl Hnízdil.

Zaměstnanci nelegálně stahující software mají v takto vybavených firmách mnohem obtížnější pozici. Snadno je odhalí už jediný report, který prokazatelně prezentuje jejich nezákonné aktivity. „Při současné úrovni auditovacích systémů je pořízení podobného reportu otázkou jediného kliknutí myší. Zaměstnavatelé si takto udržují přehled a předcházejí případným škodám způsobeným používáním nelegálního softwaru či jeho instalováním do firemních počítačů, za které nesou zodpovědnost,“ připomněl Martin Hnízdil.

Celkové výsledky potvrzují předchozí pravidlo, že s rostoucí vzdáleností od hlavního města roste benevolence firem k porušování zákona, což nadále platí pro většinu moravských krajů a socioekonomicky slabší Ústecko a Karlovarsko.

Žebříček nelegálního softwaru podle krajů vychází z celkové poptávky na trhu a počtu prodaných licencí softwaru AuditPro, který pomáhá preventivně odhalovat nelegální užívání softwaru. Společnost Truconnexion při jeho sestavování brala v potaz i počet firem v jednotlivých krajích, jejich strukturu, velikost a rozsah nasazení informačních technologií.

Piráti na ústupu? Týká se jen firem, nikoli domácností

Celkový progres na poli firemní protipirátské osvěty pozoruje v České republice i společnost Microsoft. „V posledních letech zaznamenáváme rostoucí zájem o zavádění procesů, které umožňují lépe sledovat správu softwarových aktiv u našich zákazníků. Nasazením Software Asset Managementu (SAM) společnosti přispívají ke snižování míry pirátství v České republice, chrání svůj majetek a mají možnost uspořit až 30 % z nákladů na software,“ uvedla Ladislava Poláková, která má ve společnosti Microsoft na starosti protipirátské aktivity.

Podle posledního měření protipirátské organizace BSA se v Česku nelegálně užívá 35 procent softwaru a míra pirátství klesla o jeden procentní bod. Za tímto poklesem stojí podle BSA zejména firemní a veřejný sektor. Výrobcům a distributorům softwaru se tak podle BSA ročně krátí tržby o přibližně 3,8 miliardy korun. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software patří operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy, software pro grafiky a projektanty, počítačové hry.

Štítky: 

Podobné články

Více než policie se firmy bojí pokut od dodavatelů softwaru

27. 11. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: truconneXion)
Ještě před pár lety byly policejní razie kvůli porušování autorských práv k softwaru největším strašákem firem, které k podnikání využívají výpočetní techniku. Dnes se nejvíce bojí nikoli policie (11 %), ale smluvních pokut dodavatelů softwaru (29 %). Čtěte více
Foto: Freeimages.com

Software se nejvíce krade na Ústecku, nejméně v Praze

20. 8. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: truconneXion)
V uplynulém roce bylo nejvíce nelegálního softwaru v Ústeckém, Karlovarském a Olomouckém kraji. Situace se zlepšuje jen pomalu - na vině jsou především kraje, kde se počítačovým pirátům stále mimořádně daří. Čtěte více

Zaměstnanci v IT relaxují na internetu nejčastěji

29. 8. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: TruconneXion)
Zajímá vás, v jakém oboru zaměstnanci nejvíce a nejméně zneužívají pracovní čas na firemním počítači k soukromým účelům? Společnost TruconneXion zjistila, že nejmenší ztráty sčítají banky a finanční instituce, naopak nejvíce času se promarní v oboru informačních technologií. Čtěte více

Žebříček zneužívání pracovního času

9. 4. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: TruconneXion)
Zaměstnanci méně využívají e-mail k soukromým účelům, naopak se na pracovních počítačích častěji komunikuje po sociálních sítích či Skypu. Ukázal to průzkum TruconneXion. Čtěte více