Každá čtvrtá firma řeší při migraci do cloudu nečekané komplikace

11. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Většina společností se stále snaží pochopit, jak plně zhodnotit své investice do cloudu, říká nový průzkum společnosti Accenture. Jen 37 % firem se domnívá, že plně dosáhli toho, co očekávali od investic do cloudových technologií. To je jen o dvě procenta více než v roce 2018, kdy byl průzkum proveden poprvé.

Pouze 45 % respondentů z řad vedoucích obchodu a IT uvedlo, že, že jsou velmi spokojeni s přínosy cloudu, což je jen 1% nárůst oproti roku 2018. O tom, že jejich migrace do cloudu přinese očekávanou hodnotu v předpokládaném čase, je přesvědčeno 29 % z odpovídajících. Zpráva Accenture zdůrazňuje, že firmy, které se v oblasti cloudu angažovaly více, mají výrazně lepší výsledky. Z vysoce angažovaných hlásí 46 % plné dosažení výhod, které jim cloud měl přinést, z méně angažovaných dosáhlo kýžených výsledků 36 % a u poslední nejméně zainteresované skupiny je to 28 %.

Firmy chápou, že s cloudovými technologiemi a službami získávají nejen rychlost a agilitu pro řešení svých byznysových výzev, ale že jim také pomáhají realizovat transformační změny přinášející nové příležitosti a hodnoty, uvedl Martin Trčka, senior manager z Accenture ČR. „Podle zprávy 80% výkonných manažerů nyní pohlíží na cloud jako na prostředek pro zmírnění nejistoty a snižování rizik. Navíc 87 % manažerů vnímá cloud jako důležitou součást jejich strategie k dosažení firemních cílů udržitelnosti.”

„Transformace založená na cloudu nabízí firmám ideální cestu k redefinici jejich podnikání, která uvolňuje kreativitu a odbornost zaměstnanců, podporuje úsilí o udržitelnost a vytváří nové příležitosti a hodnoty,“ řekl Karthik Narain, člen vedení Accenture Cloud First. „Ale ve skutečnosti nedokáže mnoho společností uvolnit plný potenciál cloudových technologií. Naše nejnovější zpráva poukazuje na překvapivě malý pokrok ve využití přínosů cloudových technologií v posledních dvou letech. Aby firmy v době covidu uspěly v konkurenci, měly by implementovat tzv. cloud-first strategii, ve které každý prvek jejich činnosti využije přednosti cloudu, a to neprodleně,“ dodal.

Průzkum se zaměřil také na to, co může firmy brzdit v řízení cloudové agendy a bránit jim dosažení cílů. Jako nejčastější překážku (v 54 %) uváděli CEO „nedostatek dovedností“. Z pohledu všech respondentů dominovala „bezpečnost a compliance rizika“ (46 %), následované problémy, „legacy infrastruktura a roztříštěnost aplikací“ a „nesoulad mezi IT a byznysem“ (oba 40 %). Tyto výsledky ukazují, že generální ředitelé mají výrazně odlišné dojmy z přínosů a nástrah cloudu než výkonní manažeři a další lidé s rozhodovací pravomocí. 54 % generálních ředitelů je naprosto přesvědčeno o schopnosti jejich organizací těžit z cloudových iniciativ očekávané hodnoty v očekávaném čase (oproti 34 % CIO a 28 % CFO).

„Z našeho průzkumu vyplývá, že úspěšně dotažené cloudové migrace, přinášející skutečné byznysové výhody, jsou velmi komplexními programy. Dobrou zprávou je, že pokud je tento program zaštítěn rigorózní, na výsledky orientovanou a na míru ušitou cloudovou strategií, podpořen partnerstvím s cloudovými experty a pokud dokáže adresovat i netechnologické výzvy adopce cloudových technologií (např. zvyšování kvalifikace vlastních zaměstnanců), pak organizace dosáhne požadovaných cílů a návratnosti investice samotné,“ poznamenal Martin Trčka.

Pro plné využití možností, jež cloudové technologie nabízí, Accenture doporučuje přijetí nových přístupů k práci, nových provozních modelů a rozvíjení nových rolí a dovedností. Podniky by se měly koncentrovat na tyto čtyři klíčové oblasti:

  1. Zaměření na obchodní hodnotu: optimální je rozvíjet cloud strategii založenou na komplexních ekonomických obchodních případech a na identifikaci možností růstu příjmů a efektivity nákladů. Nezbytné je sladění cílů a získání vedení firmy na svou stranu.
  2. Změna firemní kultury a vedení lidí: realizace nových programů pro zvyšování kvalifikace a rozvoj talentů, spolu s novými operačními modely, které pomohou změnit to, jak lidé pracují, s cílem lépe vyhovět měnícím se potřebám.
  3. Data a AI: otevření nových oborových a funkčně specifických na datech založených vhledů a uvolnění inteligence svázané staršími systémy pomocí cloudových datových modelů.
  4. Partnerství pro úspěch: využití dovednosti a zkušenosti strategických partnerů a jejich rozšíření mezi vlastní pracovníky. Cloudové služby jsou dobrou volbou pro firmy, které chtějí získat přístup k těm správným dovednostem, a zároveň udržet efektivitu nákladů.

K výše zmiňovaným závěrům došla nejnovější zpráva společnosti Accenture „Sky High Hopes: Navigating the Barriers to Maximizing Cloud Value“ (Navigace ke zdolávání bariér v maximalizaci přínosu cloudu). Ta shrnuje výsledky průzkumu, který provedla u 750 vedoucích obchodních a IT odborníků z velkých podniků v 11 průmyslových odvětvích a 17 zemích.

Podobné články

Sophos představil skenování zranitelností kontejnerů

8. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Novinka od Sophosu identifikujte zranitelnosti před nasazením obrazů kontejnerů. S cílem urychlit migraci do cloudu při udržení nejvyšší možné míry zabezpečení, zpřístupnil nyní Sophos v řešení Cloud Optix pokročilou správu cloudového zabezpečení pro podniky všech velikostí a v různých fázích adopce cloudu. Čtěte více

Hewlett Packard Enterprise posiluje svoji pozici v edge computingu

18. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: HPE)
Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) představila novinky pro řešení HPE SimpliVity určené pro zpracování dat na tzv. kraji sítě (edge) v podnikovém ekosystému IT, či pro menší organizace jako je centrální IT infrastruktura. Mezi vylepšeními nechybí pokročilá ochrana dat s možností jednoduchého a přímého zálohování do HPE cloudu. Čtěte více

Nejnovější verze OpenShiftu zdokonaluje Kubernetes pro tradiční i cloudové aplikace

9. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Nejnovější verze platformy Kubernetes, Red Hat OpenShift 4.7, je navržena tak, aby zjednodušila a zrychlila modernizaci aplikací a pomohla minimalizovat tlak na IT týmy při jejich snaze o sjednocení tradičních a cloudových aplikací. Aktuální verze je založena na Kubernetes 1.20 a všechny její nové vlastnosti jsou postaveny na základě konzistentní platformy, kterou Red Hat OpenShift nabízí napříč otevřeným hybridním cloudem. Čtěte více

Veeam do svého zálohování přináší přes 200 vylepšení

1. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Veeam)
Řešení Veeam Backup & Replication ve verzi 11 přináší více než 200 nových funkcí a vlastností a nadále tak vylepšuje i ochranu před ransomwarem nebo ztrátou dat. Nástroj je vhodný pro cloudová, virtuální, fyzická i podniková prostředí a spolupracuje s různými platformami včetně AWS, Microsoft Azure a Google Cloud. Čtěte více