K umělé inteligenci jsou Češi skeptičtí. Jaké jsou hlavní důvody?

23. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: STEM/MARK a Vodafone)
Umělá inteligence se nenápadně stává nedílnou součástí každodenního života a využívají ji firmy prakticky ve všech odvětvích. V jejím vnímání ze strany české veřejnosti se to však zatím příliš neodráží.

Pokud jde o umělou inteligenci, jsou Češi neutrální až nedůvěřiví. Nejčastěji sice uvádějí, že jde o přirozený technický vývoj (39 %), celkově je ale více těch, kdo se ho obávají, než těch, kteří ho vítají. Za největší hrozbu lidé považují bezpečnostní rizika, která může spoléhání na umělou inteligenci přinést – bojí se jich téměř 16 % respondentů. Více než 12 % Čechů si také myslí, že rozvoj umělé inteligence bude znamenat ztrátu pracovních míst. Na druhou stranu, pouze procento dotázaných si myslí, že se toto nebezpečí týká jich samotných. Za přínos pro lidstvo označilo umělou inteligenci jen 7 % oslovených.

Mezi oblastmi, kde podle většiny Čechů dojde nejdříve k nahrazení lidí stroji, vede jednoznačně průmysl (67 %), následovaný zemědělstvím (23 %) a armádou (22 %). Nejlépe by jim naopak měli odolávat zaměstnanci v oblastech jako školství, politika, služby, úřady nebo nemocnice. Na otázku, v čem už dnes umělá inteligence předčí člověka, je překvapivě nejčastější odpovědí sledování lidí (téměř polovina dotázaných). Až poté následuje matematika, obchodování či řízení dopravních prostředků. Nejméně schopností Češi umělé inteligenci přisuzují v umění a právu.

„Česká republika má i díky našim špičkovým vysokým školám ambici stát se evropským centrem umělé inteligence, která je dnes zásadním nástrojem pro růst ekonomiky, vzdělanosti a kvality života. S nějakou formou umělé inteligence pracuje celá řada českých start-upů, které v posledních letech procházejí naší soutěží. A je třeba říct, že jsou v tomto ohledu na vysoké technické úrovni. Pokud ale jde o širokou veřejnost, jen málokdo má jasnější představu o tom, co přesně si pod pojmem umělá inteligence představit a jak konkrétně nám může být, nebo už je prospěšná,“ uvedl Martin Kešner, zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku.

„Obava lidí z umělé inteligence je pochopitelná. Rozhodně ale není řešení obor umělé inteligence drasticky omezovat nebo zakazovat. Tím bychom dávali trumfy do rukou ostatním geopolitickým hráčům, kteří se nebudou zdráhat využít potenciál umělé inteligence naplno. Nesmíme zapomínat, že umělá inteligence jsou algoritmy. A algoritmy jsou užitečné nástroje, které mohou mimo jiné snížit zatížení pracovníků od zemědělců po doktory, zvýšit bezpečnost na silnicích nebo pomoci vědcům s průlomovými objevy pomocí automatizace a zrychlení rutinní práce. Vsázím na spolupráci mezi lidmi a umělou inteligencí, která se stane v následujících letech naprostou banálností, nad kterou se už nikdo nepozastaví,” dodal výzkumník umělé inteligence Marek Petr ze společnosti Promethist AI.

Průzkumu STEM/MARK se zúčastnilo 509 respondentů, kteří svým socio-demografickým rozložením reprezentovali celou českou populaci.

Podobné články

Automatické dokončování psaného kódu a další funkce

29. 11. 2023. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Y Soft)
Jakým způsobem využívají lidé pracující ve vývojovém oddělení české globální IT společnosti Y Soft umělou inteligenci? Jaké činnosti dokážou s její pomocí zjednodušit či urychlit a jak probíhá implementace AI do pracovních činností? Čtěte více

Organizace nejsou připraveny na obrovské energetické a datové požadavky AI

27. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Pure Storage)
Společnost Pure Storage vydala ve spolupráci se společností Wakefield Research novou studii identifikující překážky, s nimiž se organizace v různých odvětvích potýkají při zavádění umělé inteligence. Zpráva upozorňuje (nejen) na často přehlíženou problematiku řešení energetických a datových výzev spojených s přijetím AI a ukazuje, jak je důležité přehodnotit datovou infrastrukturu. Čtěte více

IBM ocenila inovativní přístup týmu TD SYNNEX titulem Progressive Partner of the Year

20. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
IBM tým české pobočky TD SYNNEX získal titul Progressive Partner of the Year 2023, jímž IBM ocenila především významný nárůst počtu nových partnerů, aktivní a inovativní přístup k partnerské základně a distribuci nových IBM technologií. Čtěte více

HPE s pomocí řešení „na klíč“ od Nvidie urychluje trénink AI

20. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Nové superpočítačové řešení HPE určené velkým podnikům, výzkumným institucím a vládním organizacím urychluje trénování a ladění modelů umělé inteligence pomocí soukromých datových sad. Softwarové nástroje umožňující trénovat a ladit modely a vyvíjet aplikace umělé inteligence, doplňují kapalinou chlazené superpočítače, akcelerované výpočty, sítě, úložiště a služby. Čtěte více