K umělé inteligenci jsou Češi skeptičtí. Jaké jsou hlavní důvody?

23. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: STEM/MARK a Vodafone)
Umělá inteligence se nenápadně stává nedílnou součástí každodenního života a využívají ji firmy prakticky ve všech odvětvích. V jejím vnímání ze strany české veřejnosti se to však zatím příliš neodráží.

Pokud jde o umělou inteligenci, jsou Češi neutrální až nedůvěřiví. Nejčastěji sice uvádějí, že jde o přirozený technický vývoj (39 %), celkově je ale více těch, kdo se ho obávají, než těch, kteří ho vítají. Za největší hrozbu lidé považují bezpečnostní rizika, která může spoléhání na umělou inteligenci přinést – bojí se jich téměř 16 % respondentů. Více než 12 % Čechů si také myslí, že rozvoj umělé inteligence bude znamenat ztrátu pracovních míst. Na druhou stranu, pouze procento dotázaných si myslí, že se toto nebezpečí týká jich samotných. Za přínos pro lidstvo označilo umělou inteligenci jen 7 % oslovených.

Mezi oblastmi, kde podle většiny Čechů dojde nejdříve k nahrazení lidí stroji, vede jednoznačně průmysl (67 %), následovaný zemědělstvím (23 %) a armádou (22 %). Nejlépe by jim naopak měli odolávat zaměstnanci v oblastech jako školství, politika, služby, úřady nebo nemocnice. Na otázku, v čem už dnes umělá inteligence předčí člověka, je překvapivě nejčastější odpovědí sledování lidí (téměř polovina dotázaných). Až poté následuje matematika, obchodování či řízení dopravních prostředků. Nejméně schopností Češi umělé inteligenci přisuzují v umění a právu.

„Česká republika má i díky našim špičkovým vysokým školám ambici stát se evropským centrem umělé inteligence, která je dnes zásadním nástrojem pro růst ekonomiky, vzdělanosti a kvality života. S nějakou formou umělé inteligence pracuje celá řada českých start-upů, které v posledních letech procházejí naší soutěží. A je třeba říct, že jsou v tomto ohledu na vysoké technické úrovni. Pokud ale jde o širokou veřejnost, jen málokdo má jasnější představu o tom, co přesně si pod pojmem umělá inteligence představit a jak konkrétně nám může být, nebo už je prospěšná,“ uvedl Martin Kešner, zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku.

„Obava lidí z umělé inteligence je pochopitelná. Rozhodně ale není řešení obor umělé inteligence drasticky omezovat nebo zakazovat. Tím bychom dávali trumfy do rukou ostatním geopolitickým hráčům, kteří se nebudou zdráhat využít potenciál umělé inteligence naplno. Nesmíme zapomínat, že umělá inteligence jsou algoritmy. A algoritmy jsou užitečné nástroje, které mohou mimo jiné snížit zatížení pracovníků od zemědělců po doktory, zvýšit bezpečnost na silnicích nebo pomoci vědcům s průlomovými objevy pomocí automatizace a zrychlení rutinní práce. Vsázím na spolupráci mezi lidmi a umělou inteligencí, která se stane v následujících letech naprostou banálností, nad kterou se už nikdo nepozastaví,” dodal výzkumník umělé inteligence Marek Petr ze společnosti Promethist AI.

Průzkumu STEM/MARK se zúčastnilo 509 respondentů, kteří svým socio-demografickým rozložením reprezentovali celou českou populaci.

Podobné články

Jakub Opálka (Salesforce): AI přináší do oblasti CRM systémů zásadní změny

11. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Rozhovor s Jakubem Opálkou, territory managerem společnosti Salesforce, odhaluje vliv umělé inteligence (nejenom) na svět podnikových CRM systémů. Kromě dopadů a využití AI v oblasti CRM platforem jsme hovořili také o bezpečnosti dat, které AI svěřujeme, nebo o vnímání důvěry v digitální éře. Prostor dostalo i působení společnosti Salesforce na českém trhu. Čtěte více

Automatizace sítí jako způsob, jak eliminovat kyberbezpečnostní hrozby

20. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty kyberútoků neklesají a útočníci stále častěji využívají méně obvyklé internetové protokoly nebo útočí přímo na aplikační vrstvě. Firmy totiž často nastavují a spravují své počítačové sítě ručně. Automatizace sítí přitom není jen nástrojem pro úsporu času správců a eliminaci chyb. Dokáže totiž včas odhalit i kyberútok, případně napravit vzniklé škody. Čtěte více
John Lutz Boorman, vedoucí oddělení produktů a marketingu, Hanwha Vision Europe

Ředitel pro umělou inteligenci jako pracovní místo v oblasti bezpečnosti?

19. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hanwha Vision)
Potenciál umělé inteligence transformovat celá odvětví, od zefektivnění provozu až po vytvoření nových zdrojů příjmů, vzbuzuje velké nadšení. Jak ukazuje průzkum globálního poskytovatele Hanwha Vision, AI je pro vedoucí pracovníky hlavní investiční prioritou, která má podpořit inovace, zvýšit ziskovost a zlepšit bezpečnost. Čtěte více

Jak prakticky využít potenciál AI ve výrobní firmě

19. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Enehano)
Svět technologií se dnes točí kolem AI. Ano, už delší dobu to je buzzword, který je skloňován v souvislosti s téměř každým technologickým pokrokem. Mluví se o umělé inteligenci, strojovém učení, generativní umělé inteligenci, chatbotech, voicebotech i autonomních robotech. Prostor si však umělá inteligence postupně získává také ve výrobním průmyslu. Čtěte více