Jméno města je nejčastěji používaným heslem v ČR

9. 9. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci)
I přesto, že si čeští uživatelé internetu pro zabezpečení volí poměrně silná hesla, jsou mezi nimi i mnohem slabší. Nejčastějšími hesly totiž bývají názvy měst a křestní jména.

Výzkum provedlo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Během roku zkoumali odborníci hesla 3 743 respondentů ve věku 18 až 67 let přičemž 83 % vzorku tvoří ženy.

V rámci výzkumu byla sledována formální charakteristika hesla (numerické a alfanumerik heslo, délka hesla), sémantická charakteristika hesla (heslo obsažené ve slovníku, vazba hesla na uživatele) a univerzálnost hesla (zdali je heslo využíváno pro přístup do dalších online služeb).

Průměrná délka hesla je 8,7 znaků. Nejdelší heslo naměřené v rámci tohoto výzkumu obsahovalo 32 znaků. Nejvíce uživatelů využívá alfanumerická případně čistě textová hesla (dohromady přes 88 % hesel z celého vzorku). Číselná hesla používá pouze 11 % uživatelů. Běžným slovníkovým útokem lze odhalit pouze velmi malé množství hesel.

Téměř polovina analyzovaných uživatelů (47,71 %) využívá tzv. univerzální heslo pro přístup k více službám na internetu, především ke své hlavní e-mailové schránce a k profilu na sociální síti. Hesla, která se objevuji v žebříčcích nejčastěji používaných hesel (jako 123456, či heslo) se neobjevují téměř vůbec.

Velmi často se používají hesla jako slunicko, lokomotiva, maminka a politika. Nejčastějším heslem je potom jméno města a následně křestní jméno.

Štítky: 

Podobné články

Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více