„Jarní“ notebooky pro náročné uživatele

24. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jaro je období, kdy životodárnou obrodou neprochází jen příroda všude kolem nás, ale zároveň i portfolia většiny výrobců počítačů a notebooků. Ani letos tomu není jinak, protože do prodeje se právě v tomto období dostává celá řada novinek, kterých výrobci v uplynulých týdnech představili skutečně mnoho…

(Ve článku úmyslně necháváme stranou herní notebooky, které si přiblížíme v odděleném textu.)

Vzhledem k nástupu nových generací mobilních procesorů od společností AMD a Intel a grafických čipů od firem AMD a Nvidia je začátek letošního roku v segmentu přenosných počítačů oproti předchozím rokům přece jen o něco rušnější. Protože novým CPU a GPU jsme se několikrát podrobněji věnovali již v předchozích vydáních Reseller Magazinu, na následujících řádcích se už zaměříme jen na samotné počítače. (Pokud byste si chtěli vědomosti o nových procesorech a grafických čipech osvěžit, doporučuji vám vrátit se k prvním třem letošním číslům RM.)

Inovace se však nekonají jen u procesorů a grafických čipů, takže si pojďme některé zajímavé modely na dalších řádcích společně přiblížit…

Acer

Uživatele, kteří si potrpí kromě zajímavé výbavy i na propracovaný design, zpracování a dojem maximálního možného luxusu, Acer zaujme modely ze série Porsche Design Book RS. Notebooky, které splňují požadavky na certifikaci Intel Evo, jsou již dostupné včetně nejnovější série procesorů od Intelu a zaujmou již na první pohled díky krytu z uhlíkových vláken, hmotnosti 1,2 kg a tloušťce 15,99 mm. Ačkoli nejde o přístroje s maximálním výkonem, své zákazníky si jistě najdou.

Z trochu jiného soudku jsou přístroje z řady Concept D (D7, D7 Pro, D7 Ezel). V době vzniku článku byly dostupné jen ve variantách se staršími čipy, ale i přesto jde o zajímavá zařízení, která mají co nabídnout. Notebooky poskytují vysoký výkon a snadnou přenositelnost potřebnou pro profesionální a kreativní uživatele, kteří často pracují mimo své kanceláře či studia a potřebují tvořit na cestách. Vedle vysokého výkonu a propracovaného chlazení nabízejí zejména prvotřídní 4K IPS displeje s rozlišením 4K a velmi přesným zobrazením barev. Obrazovky s ověřením PANTONE mají široký barevný gamut pokrývající 100 % barevného prostoru Adobe RGB a barevnou odchylku Delta E < 2.


Asus

Společnost Asus si pro své nejnáročnější zákazníky připravila notebooky prémiové řady ZenBook, v čele s 15,6" ZenBook Pro Duo 15 OLED (UX582) a 14" ZenBook Duo 14 (UX482). Nové modely se dvěma obrazovkami přinášejí sekundární dotykový panel ScreenPad Plus s novým mechanismem automatického náklonu, který zlepšuje čitelnost, podporuje chlazení a umožňuje bezproblémovou spolupráci s hlavním displejem. Nejvyšší varianta modelu ZenBook Pro Duo 15 OLED nabízí procesory Intel Core i9 desáté generace a disponuje grafickými kartami Nvidia GeForce řady 3000. 

ZenBook Duo 14 přináší mnoho výhod a funkcí svého většího sourozence, ale díky 12,6" ScreenPad Plus displeji a kompaktnějšímu tvaru se zaměřuje na maximální mobilitu. Lehký ZenBook Duo 14 je vysoký 16,9 mm, je poháněný procesory Intel Core 11. generace a nabízí až 17 hodin výdrže baterie.

Druhá série Asusu určená náročným kreativním uživatelům, notebooky řady StudioBook, v současné chvíli na své nástupce vybavené nejnovějšími procesory a grafikami zatím čeká.

Dell

Zájemci o to nejlepší a nejnovější u notebooků značky Dell mohou zamířit k populární řadě XPS. Např. série XPS 13 je již dostupná s procesory Intel Core 11. generace a grafikou Xe. V poslední generaci XPS 13 se kromě nejnovějších procesorů nachází oproti předchozí verzi také vylepšená paměť LPDDR4x s taktem 4 267 MHz. Nejnovější porty Thunderbolt 4 přidávají další bezpečnostní vrstvu a také možnost přenášet obraz na externí 8K displej (nebo dva 4K panely). Elegantní vzhled dodává odolná konstrukce ze strojově opracovaného hliníku a uhlíkových vláken. Varianta 2 v 1 disponuje také IR kamerou s podporou funkce Windows Hello.

 

Další zástupci notebooků Dell pro náročné uživatele, typicky v řadách Latitude a Precision, přinejmenším v době psaní článku na svůj nástup na tuzemské trhy prozatím čekaly, ale snad již brzy bychom se mohli dočkat např. v lednu představeného modelu Latitude 9420. Model s certifikací Intel Evo přinese řadu inovací jako hlasitý příposlech a vylepšenou kameru, která se automaticky přizpůsobuje osvětlení a rozostřuje pozadí pro vyšší kvalitu videohovoru, či konektivitu Wi-Fi 6E nebo 5G LTE. Zároveň půjde o jedno z prvních PC vybavených technologií Intel Visual Sensing pro spolehlivější automatické probouzení a uzamykání.

Dynabook

Modely, které zaujmou profesionální uživatele, má v nabídce i značka Dynabook (která před několika lety na trhu nahradila počítače Toshiba, ale pokračuje v jejich dědictví i odkazu). Zmínit bychom rozhodně měli např. modely Portégé X30L-J (13,3") a Portégé X40-J (14"),kterékromě nejnovějších procesorů Intel vPro zaujmou i hmotností začínající pod úrovní jednoho kilogramu. Oba notebooky mají nový design šasi i pantů, jiné barvy a úzký rámeček, který maximalizuje plochu displeje a minimalizuje celkové rozměry. K dispozici je několik variant displejů včetně matného panelu Sharp IGZO s vysokým jasem a nízkou spotřebou energie. Oba modely dále zaujmou odolným provedením, dlouhou výdrží baterie (14, respektive 15 hodin), kvalitním zabezpečením a širokou nabídkou komunikačních rozhraní. Zájemce o konvertibilní zařízení lze odkázat na zařízení Portégé X30-W-J, což je přenosný počítač typu 2 v 1 s hmotností 989 g. Produkt splňuje specifikace Intel Evo a nabízí výdrž až 16 hodin.

Fujitsu

Mezi náročné patří i zákazníci společnosti Fujitsu, kteří se mohou u svého oblíbeného dodavatele aktuálně dívat např. po modelech LifeBook U9311 a U9311X. Novinky stavějí na platformě Intel vPro 11. generace, přinášejí podporu 5G připojení, mají delší výdrž baterie a jsou ještě tenčí a s hmotností začínající od 885 gramů i lehčí než předchozí modely. Kompaktní 13,3" modely (U9311 má klasické provedení a U9311X je konvertibilní) jsou díky šasi z hořčíkové slitiny robustní a odolné proti nárazům při přenášení. Z výbavy zaujme vylepšená podpora pro videokonference, všestranné zabezpečení nebo bohatá nabídka portů, rozhraní i bezdrátových technologií.

HP Inc.

Dalším výrobcem, který má náročným zákazníkům rozhodně co nabídnout, je HP Inc. Špičkové modely výrobce nabízí napříč různými produktovými řadami, které se mírně liší nejenom svými vlastnostmi a výbavou, ale i cílovou klientelou.

Tvůrčí uživatele by mohl zaujmout např. HP ENVY 14. Jedním z největších benefitů tohoto modelu je jeho (volitelně) otočný dotykový IPS displej s poměrem stran 16 : 10 a rozlišením WUXGA (1 920 × 1 200) a velmi přesným zobrazením barev. Dokonce jde o první 14" notebook z produkce HP s barevnou kalibrací s odchylkou Delta E < 2 hned po vybalení z krabice. Pomocí funkce HP Display Control lze snadno vstupovat do parametrů zobrazení a přizpůsobovat ho dle typu tvůrčí činnosti. Notebook s procesory Intel Core 11. generace dále zaujme výdrží až 16,5 hodiny, webkamerou s fyzickou krytkou, speciální klávesou pro ztlumení mikrofonu a funkcí AI Noise Removal pro inteligentní potlačení okolního hluku při použití reproduktorů, sluchátek nebo mikrofonu během videokonferencí, hlasových hovorů či nahrávání.

Zájemce o co nejkompaktnější zařízení potěší např. model HP Elite Dragonfly G2, který patří díky hmotnosti pod 1 kg k nejlehčím kompaktním konvertibilním zařízením vůbec. Díky procesorům Intel Core 11. generace a grafickému čipu Intel Xe nabízí adekvátní výkon a umožňuje uživatelům zůstat ve spojení prostřednictvím sítí 5G nebo 4G LTE. Na inženýry a další (spíše) technické profese pak cílí HP ZBook Firefly G8 (14 a 15,6"), který je díky hmotnosti od 1,35 kg vhodný i pro časté přenášení.

I nároční uživatelé mají v těchto modelech k dispozici prémiové funkce a vlastnosti, aniž by to jakkoli ovlivnilo tenký a elegantní design. Techničtí a kreativní manažeři, studenti technických oborů i produktoví designéři si tak mohou dopřát profesionální výkon a stejně tak přednosti, k nimž patří věrnost barevného podání, certifikáty ISV, hladká spolupráce díky lepší konektivitě a špičkové zabezpečení.

Lenovo

U společnosti Lenovo si nároční uživatelé zcela jistě přijdou na své. Firma Lenovo představila své novinky z oblasti přenosných počítačů již z kraje roku a na následujících řádcích si některé z nich představíme blíže. V nabídce společnosti je pro náročné uživatele vyhrazena primárně série zařízení ThinkPad, která se rozrůstá hned o několik nových zařízení. Např. dosud nejtenčí zařízení ze série ThinkPad, model X1 Titanium Yoga, je vyroben z titanu a při tloušťce jen něco málo přes 11 mm disponuje 13,5" displejem s poměrem stran 3 : 2. Kompletní změnou prošly ThinkPady X1 Carbon (Gen 9) a X1 Yoga (Gen 6), které nyní nabízejí lepší uživatelské prostředí, displej s funkcemi pro snížení modrého světla, čtečku otisků prstů a nově i funkci ComputerVision Experiences podpořenou senzorem pro detekci přítomnosti dalšího člověka s cílem zvýšení bezpečnosti. Lenovo dále přichystalo např. model ThinkPad X12 Detachable, který kombinuje vlastnosti notebooku a odnímatelného tabletu s úhlopříčkou obrazovky 12,3". Displej je chráněný odolným sklem Corning Gorilla Glass a podporuje dotyková pera.

Náročné uživatele by mohla zaujmout i druhá generace přístroje ThinkBook Plus s vnějším E-Ink displejem nebo 14" notebook Yoga Slim 7i Pro s OLED obrazovkou. Novinky se mohou samozřejmě chlubit i celou řadou dalších povedených vlastností, jako je 5G konektivita, moderní rozhraní jako USB-C (Thunderbolt 4), Wi-Fi 6E nebo technologiemi pro vylepšení zvuku a obrazu jako Dolby Vision, Dolby Aos či Dolby Voice. Nadšence a zájemce o průkopnické technologie pak jistě uchvátí i již dříve představený Lenovo ThinkPad X1 Fold s flexibilním displejem.

Video : 
Štítky: 
Notebooky, Acer, Asus, Dell EMC, dynabook (Toshiba), Fujitsu, Lenovo

Podobné články

Startuje třídenní online festival PC buildingu ASUS ROG Live 2021

9. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Asus)
Během akce, která proběhne online od 9. do 11. dubna, se představí renomovaní moddeři Niklas Forsberg a Tim Malmborg, kteří účastníkům všech úrovní názorně ukážou, jak snadno sestavit vlastní PC. Součástí streamu bude také program ROG Rookie pro ty, kteří sestavují svůj vůbec první herní počítač. Čtěte více

V roce 2021 bude ve světě v provozu 6,2 miliardy telefonů a počítačů

8. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle nejnovějších informací společnosti Gartner dosáhne letos ve světě množství používaných počítačů (notebooků i desktopů), tabletů a chytrých telefonů na 6,2 miliardy kusů. Oproti loňsku to bude nárůst asi o 125 milionů. Čtěte více

Herní notebooky nejen do časů karantény

6. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Specializované herní přenosné počítače jsou specifickou kategorií, které mnozí nemohou přijít na jméno a podle mnoha názorů jsou nesmyslné a předražené. Je tomu však skutečně tak? Jistě záleží na úhlu pohledu a zejména na individuálních požadavcích každého z nás, ale zcela jistě jde zároveň i o velmi populární zařízení, která rozhodně nemají o zájem zákazníků nouzi. Ta nejlepší si dnes představíme… Čtěte více

Cooler Master uvedl na trh Thunderbolt 3 box pro externí grafickou kartu

6. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cooler Master)
Cooler Master MasterCase EG200 představuje kompletní řešení pro transformaci kancelářského notebooku ve výkonnou pracovní či herní stanici. Kromě grafické karty box nabízí také prostor pro externí disk a zároveň poslouží pro připojení dalších periférií, napájení i jako stojan notebooku. Čtěte více