Jaké trendy se objevují v oblasti dohledové techniky? Nejen AI a hluboké učení

12. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Bezpečnostní videokamery představují inteligentní technologii, která díky umělé inteligenci (AI) pomáhá v rozvoji firmám i společnosti jako takové. V kontextu pandemie lze aplikace hlubokého učení efektivně využívat pro rutinní organizační úkoly. V roce 2021 se očekává také nástup takzvané hyperautomatizace, i v této oblasti podpoří bezpečnostní kamery plnění základních činností.

Předvídavá technologie: Brzy bude úkolem bezpečnostních kamer předpovídat chování zaznamenaných subjektů a upozorňovat na potenciální nebezpečné situace. Reaktivní funkce se odsunou na druhou kolej. Kamery již nebudou jen pasivními pomocníky ostrahy, ale aktivními rádci. Zaměstnanci ostrahy se budou moct soustředit na činnosti, které se bez lidské přítomnosti neobejdou.

Rozpoznávání obličeje a vzorce chování: Informace o chování lidí na veřejných prostranstvích jsou pro plánování infrastruktury a veřejnou bezpečnost stále důležitější. Inteligentní kamery hrají zásadní roli při sběru dat. Například pomocí technologie rozpoznávání obličeje. Řešení Panasonic už umí spolehlivě identifikovat tváře, a to i když lidé nosí sluneční brýle, pokrývky hlavy nebo roušku případně pokud odvracejí obličej od kamery.

Umělá inteligence a hluboké učení: Aplikace hlubokého učení mohou maloobchodníci používat například ke zlepšení zákaznické zkušenosti. Městské samosprávy je využijí při monitorování provozu a při správě inteligentních parkovacích systémů. K monitorování a zajišťování bezpečnosti je využívají i organizátoři velkých akcí nebo správci dopravních uzlů a dálnic. Síťové kamery Panasonic řady i-PRO X s funkcemi AI jsou pro novou generaci inteligentních aplikací ideální. Důležitou roli hraje technologie detekce pohybu pomocí umělé inteligence. Ta rozpoznává, zda jsou zaznamenané objekty lidé nebo vozidla, a umí dokonce rozlišovat mezi automobily, nákladními automobily, motocykly a jízdními koly. Lze ji také použít k detekci vloupání, podezřelého chování lidí a skupin a směru pohybu předmětů – například v jednosměrných ulicích.

Progresivní automatizace: Mnoho firem se v dnešní době snaží automatizovat maximum svých obchodních i IT procesů. Technologie jako umělá inteligence, strojové učení, robotická automatizace procesů (RPA) a inteligentní obchodní software získají na důležitosti – a budou společně růst ještě více než dříve. Tento trend je patrný také v oblasti bezpečnostních kamer. Stávají se ještě optimalizovanějšími řešeními, která zachycují a analyzují scénáře za součinnosti minimálního počtu personálu.

Ochrana životního prostředí a udržitelnost: Na jedné straně je kladen větší důraz na vysoce kvalitní a férové ​​výrobky, které díky své dlouhé životnosti šetří zdroje, ale také šetří peníze. A na druhou stranu kamery s umělou inteligencí mohou okamžitě pomoci chránit životní prostředí. Mohou například identifikovat pytláky v přírodních rezervacích, odhalit vytváření skládky a nahlásit padlé stromy nebo výskyt požáru.

Řízení pandemie: Aplikace hlubokého učení lze použít zejména pro organizační úkoly v kontextu současné pandemie, jako monitoring dodržování rozestupů nebo nošení roušek. Jsou také užitečné v nemocnicích, zvláště když je personál přetížen. Aplikace například pozná, když pacient spadne a potřebuje pomoc. AI-motor umožňuje spouštění alarmů na základě předdefinovaných parametrů s vyšší přesností než kdykoli předtím, například když se události vyskytnou jinak, než se očekávalo, nebo se odchylují od normálu. V budoucnu bude možné propojit záznam z kamery se zvukovým záznamem. Kamera pozná, když se shromáždí dav nebo se rozdělí, protože zazní rána.  

Podobné články

Z bezpečnostních kamer se stávají senzory umělé inteligence

30. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Securitas)
Online workshop společnosti Securitas ČR ukázal, že základním prvkem moderního zabezpečení se i v Česku stává IP kamera s umělou inteligencí. Kamery dnes slouží spíš jako detektory, které z videa automaticky extrahují metadata, a český systém umělé inteligence dokáže rozpoznat tvář s pravděpodobností jedna ku milionu i v případě, že je zakryta rouškou. Čtěte více

Axis: IP kamery řady P32

25. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis)
Společnost Axis uvedla na trh nové přírůstky v sérii síťových kamer P32. Fixní varifokální kopulovité kamery nabízejí cenově výhodnou instalaci a jsou vhodné pro dohled v celé řadě míst, včetně datových a logistických center, nebo prémiových maloobchodních prodejen. K dispozici je i verze s duální čipovou sadou navržená pro analytiku s umělou inteligenci a hlubokým učením. Čtěte více
Robert Jaroš, obchodní ředitel společnosti Express Alarm Czech

Express Alarm Czech: Nezávislý distributor bezpečnostních technologií se specializací na značku Hikvision

9. 2. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Robert Jaroš, obchodní ředitel ve společnosti Express Alarm Czech, nám prozradil, co všechno společnost na českém trhu nabízí i to, kam se bude trh s bezpečnostními systémy ubírat v dohledné době. Řeč byla také o značce Hikvision a novém bezdrátovém bezpečnostním systému AX PRO, jehož je společnost Express Alarm Czech exkluzivním distributorem. Čtěte více

Evolveo: kamerový systém Detective WN8

31. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Evolveo)
Společnost Evolveo uvedla na český trh ucelený bezpečnostní kamerový systém, který se skládá z osmikanálového Wi-Fi NVR rekordéru a čtyř venkovních IP kamer. Mezi výhody řešení patří snadná dostupnost i jednoduchá instalace a obsluha. Čtěte více