Jaké trendy se objevují v oblasti dohledové techniky? Nejen AI a hluboké učení

12. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Bezpečnostní videokamery představují inteligentní technologii, která díky umělé inteligenci (AI) pomáhá v rozvoji firmám i společnosti jako takové. V kontextu pandemie lze aplikace hlubokého učení efektivně využívat pro rutinní organizační úkoly. V roce 2021 se očekává také nástup takzvané hyperautomatizace, i v této oblasti podpoří bezpečnostní kamery plnění základních činností.

Předvídavá technologie: Brzy bude úkolem bezpečnostních kamer předpovídat chování zaznamenaných subjektů a upozorňovat na potenciální nebezpečné situace. Reaktivní funkce se odsunou na druhou kolej. Kamery již nebudou jen pasivními pomocníky ostrahy, ale aktivními rádci. Zaměstnanci ostrahy se budou moct soustředit na činnosti, které se bez lidské přítomnosti neobejdou.

Rozpoznávání obličeje a vzorce chování: Informace o chování lidí na veřejných prostranstvích jsou pro plánování infrastruktury a veřejnou bezpečnost stále důležitější. Inteligentní kamery hrají zásadní roli při sběru dat. Například pomocí technologie rozpoznávání obličeje. Řešení Panasonic už umí spolehlivě identifikovat tváře, a to i když lidé nosí sluneční brýle, pokrývky hlavy nebo roušku případně pokud odvracejí obličej od kamery.

Umělá inteligence a hluboké učení: Aplikace hlubokého učení mohou maloobchodníci používat například ke zlepšení zákaznické zkušenosti. Městské samosprávy je využijí při monitorování provozu a při správě inteligentních parkovacích systémů. K monitorování a zajišťování bezpečnosti je využívají i organizátoři velkých akcí nebo správci dopravních uzlů a dálnic. Síťové kamery Panasonic řady i-PRO X s funkcemi AI jsou pro novou generaci inteligentních aplikací ideální. Důležitou roli hraje technologie detekce pohybu pomocí umělé inteligence. Ta rozpoznává, zda jsou zaznamenané objekty lidé nebo vozidla, a umí dokonce rozlišovat mezi automobily, nákladními automobily, motocykly a jízdními koly. Lze ji také použít k detekci vloupání, podezřelého chování lidí a skupin a směru pohybu předmětů – například v jednosměrných ulicích.

Progresivní automatizace: Mnoho firem se v dnešní době snaží automatizovat maximum svých obchodních i IT procesů. Technologie jako umělá inteligence, strojové učení, robotická automatizace procesů (RPA) a inteligentní obchodní software získají na důležitosti – a budou společně růst ještě více než dříve. Tento trend je patrný také v oblasti bezpečnostních kamer. Stávají se ještě optimalizovanějšími řešeními, která zachycují a analyzují scénáře za součinnosti minimálního počtu personálu.

Ochrana životního prostředí a udržitelnost: Na jedné straně je kladen větší důraz na vysoce kvalitní a férové ​​výrobky, které díky své dlouhé životnosti šetří zdroje, ale také šetří peníze. A na druhou stranu kamery s umělou inteligencí mohou okamžitě pomoci chránit životní prostředí. Mohou například identifikovat pytláky v přírodních rezervacích, odhalit vytváření skládky a nahlásit padlé stromy nebo výskyt požáru.

Řízení pandemie: Aplikace hlubokého učení lze použít zejména pro organizační úkoly v kontextu současné pandemie, jako monitoring dodržování rozestupů nebo nošení roušek. Jsou také užitečné v nemocnicích, zvláště když je personál přetížen. Aplikace například pozná, když pacient spadne a potřebuje pomoc. AI-motor umožňuje spouštění alarmů na základě předdefinovaných parametrů s vyšší přesností než kdykoli předtím, například když se události vyskytnou jinak, než se očekávalo, nebo se odchylují od normálu. V budoucnu bude možné propojit záznam z kamery se zvukovým záznamem. Kamera pozná, když se shromáždí dav nebo se rozdělí, protože zazní rána.  

Podobné články

Umělá inteligence od Konica Minolta předpovídá budoucnost

29. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konica Minolta)
Nová řada chytrých kamer Konica Minolta dokáže s pomocí termovize a umělé inteligence upozornit na nebezpečí vzniku požáru ještě před samotným vznícením. Kamery rovněž dovedou odhalit nežádoucí zahřívání strojů a předejít tak jejich poškození nebo zvýšit ochranu objektů i za špatného počasí. Čtěte více

Hanwha Techwin rozšiřuje nabídku síťových videorekordérů podporujících kamery Wisenet AI

23. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hanwha Techwin)
Díky uvedení osmi- a šestnáctikanálových síťových videorekordérů řady Wisenet X mohou i malé podniky za dostupnou cenu využít výhod kamer Wisenet AI s bezplatnou licencí pro analýzu video obsahu na bázi AI se schopností hlubokého učení, prováděnou přímo na zařízení. Čtěte více

D-Link rozšířil nabídku kamer Vigilance o vylepšené modely

27. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: D-Link)
Společnost D-Link ohlásila kompletní aktualizaci svojí populární kamerové řady Vigilance. Nové kamery pro střežení interiérů i exteriérů mají rozlišení až 4K a jsou ideální pro malé a střední firmy i velké podniky, které hledají profesionální řešení za výhodnou cenu. Čtěte více

Český startup GoodVision a Axis mění kamery na dopravní senzory

26. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
Společnosti Axis Communications a GoodVision uvádějí nové řešení monitoringu dopravy v reálném čase. Aplikace GoodVision Live Traffic, která se nahraje přímo do kamer vybavených procesorovou jednotkou hlubokého učení, dokáže například rozlišovat a počítat až osm kategorií objektů, vyhodnocovat dopravní přestupky a vytvářet další statistiky. Čtěte více