Jak zákazníky zaujmout komplexním zálohovacím řešením

13. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Acronis)
Zákazníci jsou v současné době stále náročnější a jako prodejce řešení IT bezpečnosti musíte zaujmout řešeními a službami, které se odlišují od běžné konkurence. Například v oblasti zálohování dnes již nezískáte pozornost jen prostým zálohováním a obnovou, musíte ukázat něco navíc. Zákazníky můžete ohromit například přidanou ochranou proti ransomwaru, bezpečným úložištěm a schopností obnovy v řádu minut.

Aktivní ochrana proti ransomwaru

Ransomware je stále největší a dynamicky se vyvíjející hrozba. Jakmile se ransomware infiltruje do počítače nebo počítačové sítě, zašifruje veškerá data na lokálních discích, externích discích, v síťových úložištích, na NASu i data na ostatních strojích. Díky děravým protokolům (obvykle skrze neaktualizované systémy) se ransomware může dostat i na místa v síti a zařízení, která jsou jinak velmi dobře zabezpečena a obvykle nepřístupná. Velmi zákeřné je také to, že šifrování nemusí započít ihned po nákaze, ale až s časovým odstupem. Jakmile jsou veškerá data zašifrována, útočník požádá o výkupné. 

Pravidelné zálohování vždy fungovalo jako nejúčinnější ochrana proti ransomwaru. Avšak v poslední době se vyděrači zaměřili právě na zálohy a samotný zálohovací software. Pokud se ransomware dostane k zálohám (chytřejší ransomware se o to pokouší nejdříve), bez milosti je zašifruje také. Dnes je to tedy boj mezi tvůrci ransomwaru a vývojáři aktivní ochrany, protože ta zvyšuje šanci na odolání útoku. Aktivní ochrana může detekovat a zastavit šifrování i šíření ransomwaru nebo alespoň zmírnit napáchané škody. Aktivní ochrana Acronis Active Protection obsažená v zálohovacích řešeních včetně Acronis Backup navíc dokáže automaticky z mezipaměti souborového systému obnovit již zašifrované soubory. 

Spolehlivé úložiště

Zálohy zákazníci nemusejí aktivně chránit, pokud se k nim ransomware nedostane. To nejhorší, co mohou udělat je ukládat zálohy volně hned vedle dat uživatelů. Je proto nutné vyčlenit nějaký prostor pro zálohy a oddělit jej. Kopie záloh je třeba ukládat na místo, kde jim ransomware nemůže ublížit, ideálním místem je cloudové úložiště - zde Acronis nabízí službu Acronis Cloud Storage.

Protože komunikace mezi klientskými zařízeními a cloudovým úložištěm probíhá proprietárním mechanismem za pomocí ověřování mimo jiné skrze platné certifikáty, není tedy žádná šance, aby ransomware zálohy v cloudu poškodil či zašifroval. To znamená, že i kdyby byla zrovna organizace pod útokem a do cloudového úložiště by se poslala zavirovaná záloha, ostatní zálohy uložené v cloudu budou v pořádku.

Disaster Recovery

Pokud zákazníci nejsou ochotni tolerovat ani sebemenší výpadky způsobené ransomwarem nebo jinou příčinou (typicky je nutné garantovat plynulý provoz kritických systémů, kdy každá hodina výpadku generuje obrovské ztráty), můžete nabídnout kombinaci podnikového zálohovacího řešení Acronis Backup a Acronis Disaster Recovery. Tento systém dokáže v okamžiku havárie (způsobené například ransomwarem) spustit kritické stroje v cloudu a převzít tak veškeré služby, které je nutné provozovat. Po opětovném zprovoznění produkčního prostředí zákazník přepne téměř bez výpadku (1 – 2 minuty offline) fungování zpět na produkční stroje v organizaci. Na ty se na pozadí nahrají aktuální data z dočasně běžících cloudových strojů a následně dojde k jejich přepnutí.

Autor: Aleš Hok, sales manager, Acronis CZ

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více