Jak jsou využívány služby mobilních operátorů?

26. 3. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: ČTU)
Z průzkumu spokojenosti uživatelů mobilních služeb v ČR vyplynulo, že přibližně polovina respondentů využívá internet v mobilu s datovým limitem do 1 GB. Datové služby jsou typičtější pro mladší generace, studenty, manažery ve firmách a lidi ve vyšších příjmových skupinách.

Z průzkumu, který si nechal zpracovat Český telekomunikační úřad, mezi 1 501 respondenti, dále vyplynulo, že mezi uživateli mobilních telefonů nadále převládají klasické mobilní telefony. Smartphony jsou však výrazněji rozšířeny mezi mladší generací, především studenty. Je tedy možné předpokládat jejich rostoucí zastoupení. Využívání internetu v mobilu je častější mezi zaměstnanci s podřízenými a mezi studenty.

O2-Telefónica a T-Mobile jsou nadále klíčovými operátory na trhu mobilních služeb. Rozdělují si mezi sebe více než 70% všech klientů. Jeden ze čtyř zákazníků patří mezi klienty Vodafone. Využívání virtuálních operátorů přiznává 6% univerza.

Tarif využívá tři čtvrtiny klientů. Předplacená karta je více rozšířena mezi staršími lidmi a klienty s nízkými osobními příjmy. Spokojenost se současným hlavním operátorem je vysoká – pouze jeden z deseti zákazníků připouští nespokojenost. O něco nižší spokojenost je mezi klienty společnosti O2-Telefónica. Naopak více spokojeni jsou se svým operátorem klienti Vodafone a virtuálních operátorů.

Někteří z respondentů připouštějí v budoucnu změnu operátora. Hlavními faktory, které by mohly takovou změnu iniciovat, jsou především nabídka výhodnějšího volání a balíčky služeb za výhodnější cenu.

Výsledky ukazují, že operátoři mají proces změny služby zvládnutý velmi dobře. Nespokojenost s procesem změny služby připouští pouze cca 7 % zákazníků. Nižší spokojenost je pouze mezi O2 klienty, což může být ovlivněno i vyšší aktivitou samotného operátora, který své zákazníky více „obtěžuje“ s nabídkami na změnu služby.

Detaily z průzkumu si můžete stáhnout níže v prezentaci.

Podobné články

IDC snížilo prognózu prodeje chytrých telefonů pro letošní rok

12. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Analytická agentura IDC snížila kvůli vysoké nejistotě na trzích, volatilitě celních tarifů a dalším makroekonomickým problémům včetně vysoké inflace a nezaměstnanosti v některých regionech odhad počtu prodaných chytrých mobilních telefonů. Zatímco ještě v únoru agentura očekávala meziroční růst trhu o 2,3 %, nyní své odhady snížila na 0,6 %. Čtěte více

Evropský trh s chytrými telefony klesl v 1. čtvrtletí 2025 o dvě procenta

2. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canalys)
Podle nejnovějšího výzkumu společnosti Canalys dodávky chytrých telefonů v Evropě v 1. čtvrtletí 2025 klesly o dvě procenta na 32,4 milionu kusů. Celkový pokles byl způsoben zejména nízkou poptávkou po cenově dostupných zařízeních, protože dodávky high-endových přístrojů naopak dosahovaly rekordních čísel. Čtěte více

Celosvětový trh s chytrými telefony v 1. čtvrtletí 2025 vzrostl o 1,5 %

24. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC vzrostl celosvětový prodej chytrých telefonů v prvním čtvrtletí roku 2025 meziročně o 1,5 % na 304,9 milionu kusů. Trh s chytrými telefony si vedl v souladu s prognózami IDC, současná obchodní válka mezi USA a Čínou a volatilita cel však způsobuje obavy ohledně dalšího vývoje. Čtěte více
Zleva Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová

Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová (Samsung): Je důležité nezaspat dobu

13. 3. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Samsung)
Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová patří do marketingového a PR týmu společnosti Samsung. Z rozhovoru se například dozvíte, jak všestranná je integrace AI v podání Samsungu, jaké jsou nejnovější funkce v jejich produktech a také se seznámíte s trendy v přijetí AI mezi zákazníky v Česku a na Slovensku. Čtěte více