IT obor krize nepoznamenala, žádaní jsou např. weboví vývojáři

13. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Coding Bootcamp)
Pandemie Covid-19 otřásla trhem práce v základech. Dle Českého statistického úřadu dopady krize pocítilo celkově až 45 % zaměstnanců. IT však zůstalo krizí téměř nepoznamenáno a při nutnosti začít dělat věci na dálku se ještě více ukázalo, jak moc mnohé firmy kvalitní IT potřebují.

Do IT tak nyní přicházejí i začátečníci, kteří v něm vidí lukrativní budoucnost a jistotu, ale i freelanceři a zaměstnanci z oborů zasažených krizí.

Zaměstnanci dříve perspektivních pozic výrobního průmyslu byli najednou nuceni zůstat doma, bez práce. Živnostníkům klesly příjmy, řada zaměstnanců musela být propuštěna, pozastavily se nábory. V tuto dobu prošel mírným ochlazením i IT trh. „Došlo ke změnám i na IT trhu, kdy některé, zejména větší firmy, dočasně odložily rozhodnutí o přijímání nových členů týmu. Tato situace poskytla výhodu menším firmám, které v minulých letech měly na IT trhu práce velmi složitou pozici. Ty menší firmy či startupy, které dokázaly zareagovat pružněji, měly po určitý čas daleko menší konkurenci, tudíž se jim podařilo obsadit i dlouho prázdné pozice šikovnými lidmi,“popsala světlejší stránku Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.

IT jako sázka na jistotu

Uplynulé měsíce daly bezpochyby mnohým spoustu volného času k přehodnocení své kariéry a zájmu o nové obory. Tento jev potvrdila i Jana Večerková: „Mimo nadšence o programování je nyní i větší zájem o kurzy od dvou skupin. První jsou úplní začátečníci, kteří vnímají nedostatek IT dovedností jako překážku pro jejich budoucí kariéru. Druhá skupina jsou zaměstnanci či freelanceři pracující v oborech, o kterých se mluví jako o nejvíce zasažených Covid-19 krizí, například turismus či oborech, kterým Covid-19 uspíšil i tak blížící se sníženou poptávku jako je automotive.

Změna kariéry ze dne na den

S nejrůznějšími online kurzy se roztrhl pytel, avšak změna kariéry je velké rozhodnutí, do kterého se vyplatí investovat nejen finance, ale i čas. Ideální cestou jsou právě několikatýdenní intenzivní bootcampy. Efektivní je využít možnosti takzvaného pre-bootcamp studia a zjistit, jestli je to pro uchazeče opravdu to pravé. „Studenti, kteří jsou přijati do našeho fulltime coding bootcampu, se minimálně několik týdnů před zahájením studia u nás věnují také tzv. prebootcamp studies. Jedná se o ucelený soubor materiálů, cvičení a informací, které studenta připravují na intenzivní způsob studia s námi a umožňují našim studentům efektivněji vstřebávat nové informace,“ popsala zakladatelka Coding Bootcamp Praha.

Po kom je největší poptávka?

V posledních deseti letech se neustále zvyšovala poptávka po IT odbornících a tento trend nadále pokračuje. „Nejlepší přehled máme o situaci ve webovém vývoji, kde je po několikaměsíčním ochlazení poptáván srovnatelný počet pozic jako před Covid-19. Mezi nejpoptávanější programovací jazyky na českém trhu pro webové vývojáře nadále patří JavaScript, PHP a Python,“ dává tip pro uplatnění na trhu Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.

Štítky: 

Podobné články

Fortinet poskytne bezplatné vzdělávací příležitosti v oblasti kyberbezpečnosti

22. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Společnost Fortinet se připojila k iniciativě Evropské komise s názvem „Akademie dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti“. Na základě tohoto kroku se společnost zavázala v průběhu příštích tří let zdarma nabídnout svá odborné školení v oblasti kybernetické bezpečnosti a kurzy zvyšování povědomí o bezpečnosti až 75 000 jednotlivcům v Evropě. Čtěte více

Acronis MSP akademie přidává 19 nových modulů a více než sto videí

12. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Společnost Acronis rozšířila platformu Acronis MSP Academy, jejímž cílem je umožnit poskytovatelům řízených služeb maximálně využívat nových znalostí a dovedností na neustále se vyvíjejícím IT trhu. Nejnovější rozšíření zahrnuje 19 nových modulů a více než 100 videí poskytujících špičková obchodní a technická školení. Čtěte více

Interaktivní displeje pro vzdělávací segment

30. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Podobným tempem jako v řadě dalších oblastí postupuje digitalizace také ve školství. V důsledku toho do škol rychle pronikají nejrůznější moderní technologie včetně velkoformátových interaktivních dotykových panelů. Velkoformátové displeje se tak stávají nejen atraktivní výukovou pomůckou, ale také intenzivně se rozvíjející kategorií signage řešení. Čtěte více

Notebooky do škol

22. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Školství je pro řadu resellerů atraktivním segmentem, do kterého dlouhodobě dodávají nejrůznější produkty a služby. My si proto přiblížíme specifickou nabídku přenosných počítačů určených pro nasazení na (primárně) základních školách, případně v dalších prostředích s výskytem dětských uživatelů. Čtěte více