Intel zahájil prodej nových mobilních procesorů 11. generace

13. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Nejnovější generace notebookových herních CPU od Intelu, označovaná také jako Tiger Lake-H, dosahuje taktů až 5 GHz. Procesory vyráběné 10nm SuperFin metodou slibují maximální možný výkon pro hráče, tvůrce obsahu i profesionální uživatele. Současně byly představeny procesory pro mobilní profesionály zastoupené modely Core i9-11950H Xeon W-11000.

Vlajkovou lodí nové série je model Intel Core i9-11980HK, jehož takt může dosáhnout až 5 GHz. I díky nové architektuře procesorových jader (Willow Cove) Intel slibuje až 19% nárůst výpočetního výkonu u vícevláknových výpočtů.

V nabídce této řady se postupně budou objevovat různé modely osazené až osmi jádry (a 16 vlákny). Vybrané modely budou samozřejmě, jak je již v této sérii zvykem, odemčeny pro možnost uživatelského taktování, k čemuž Intel rovnou dodává i několik softwarových nástrojů.

Procesory však nebudou spoléhat pouze na vysoké takty, ale i na řadu dalších důležitých vlastností. Pro mobilní hráče je např. důležité přímé vysokorychlostní napojení procesoru na GDDR6 paměť grafické karty, které zajistí rychlejší grafické výpočty a potažmo i vykreslování obrazu. Oproti stejné sérii procesorů z 10. série Intel Core nabídnou tyto inovované varianty až 2,5× propustnost PCIe sběrnice (podporováno je až 20 linek PCIe Gen 4 s tím, že přítomno může být až dalších 24 linek PCIe Gen 3).

Dále nechybí podpora rozhraní Intel Optane, 6GHz Intel Killer Wi-Fi 6E (Gig+) či Thunderbolt 4 (až 40 gbps). Podrobnější informace získáte např. zde.

Kromě procesorů ze spotřebitelské série Tiger Lake-H Intel současně oznámil také nová CPU pro mobilní profesionály. Reprezentují je modely Core i9-11950H Xeon W-11000 a navíc přinášejí zejména vlastnosti nezbytné pro nasazení v enterprise či podnikovém sektoru. Zmínit můžeme zejména platformu vPro a dále pak např. podporu pamětí Error Correcting Code (ECC), systém Intel Hardware Shield či technologie jako Intel Total Memory Encryption, Intel Active Management Technology či Intel Deep Learning Boost​.

Štítky: 
Fotogalerie: 

Podobné články

ARMové Macy získávají díky Parallels schopnost spouštět Windows

19. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Parallels)
Nová verze nástroje Parallels Desktop 16.5 pro Mac přináší do světa počítačů vybavených armovými procesory Apple M1 možnost spouštění virtualizovaných Windows 10 (v ARM edici). Čtěte více

Nvidia představila vlastní serverové procesory

15. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Grace, jak Nvidia svůj nový procesor nazývá, je založen na ARMu. Ve vybraných operacích, jako jsou výpočty pro umělou inteligenci a obecně high performance computing (HPC), na které se specializuje, slibuje oproti dnes běžně používaným řešením až 10× vyšší výkon. Čtěte více
Wafery pro produkci čipů

Nedostatek čipů může přetrvávat roky

7. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Yahoo Finance)
CEO a předseda představenstva společnosti Cisco Chuck Robbins se nechal v rozhovoru pro Yahoo Finance slyšet, že současné potíže s dodávkami čipů mohou přetrvat měsíce i roky. V podobném duchu se bohužel nesla i následná reakce šéfa Intelu Pata Gelsingera. Čtěte více
Foto: Vishnu Mohanan, Unsplash

V posledním kvartálu roku 2020 bylo vyrobeno 6,7 miliardy „armových“ čipů

22. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: ARM)
Popularita ARM čipů v poslední době (i díky firmě Apple) rychle roste. V posledním čtvrtletí loňského roku byl navíc podle společnosti ARM, která čipy navrhuje a poskytuje následně k nim poskytuje licence výrobním partnerům, vytvořen nový historický rekord. Čtěte více