Intel představil své vize a produktové plány

12. 9. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Od datacenter po ultramobilní zařízení typu tabletů, telefonů či výpočetní techniky integrované do oblečení – segmenty výpočetní techniky procházejí revolučními změnami, prohlásil nový generální ředitel společnosti Intel Brian Krzanich který během dnešního úvodního vystoupení na Intel Developer Forum představil vizi společnosti Intel a popsal, jakým způsobem se zaměří na jednotlivé tržní segmenty.

Urychlení pokroku v segmentu ultrapřenosných zařízení

Brian Krzanich podotkl, že Intel tento týden představí platformu „Bay Trail”, jež je prvním intelovským SoC pro mobilní zařízení vyráběným 22nm procesem. „Bay Trail” vychází z nové úsporné a výkonné mikroarchitektury Silvermont, jež bude pohánět řadu produktů postavených na platformách Android a Windows, zejména v tabletech a zařízení typu „dva v jednom“.

V komentáři k rozšiřujícímu se ultramobilnímu segmentu Brian Krzanich podotkl, že právě ultrapřenosná zařízení jsou podstatně dynamičtějším segmentem, než za jaký jsou považována.

Intel bude i nadále usilovat o co nejmenší spotřebu svých procesorů. Jako důkaz slouží rodina procesorů Intel Quark. Nízkoenergetické procesory rozšíří dosah společnosti Intel od průmyslového „internetu věcí” až k produktům, které jsou integrovány do oblečení. Procesory budou určeny pro uplatnění tam, kde spotřeba a velikost mají přednost před výkonem. Intel vytvoří referenční produkty (jako příklad byl předveden náramek) s těmito procesory už během posledního čtvrtletí letošního roku. Tím pomůže svým partnerům urychlit vývoj na míru šitých a optimalizovaných řešení.

V oblasti vysokorychlostních bezdrátových přenosů dat 4G přináší nové LTE řešení od Intelu životaschopnou alternativu pro vícemódovou a vícepásmovou 4G komunikaci. Tím padá hlavní bariéra pro další pokroky společnosti Intel v segmentu chytrých telefonů. Intel aktuálně distribuuje vícemódový čip (modem Intel XMM 7160), který je jedním z nejmenších a energeticky nejúspornějších vícemódových a vícepásmových řešení pro globální LTE roaming.

Jako příklad zrychlujícího se tempa vývoje pod novým vedením společnosti Brian Krzanich zmínil LTE produkt nové generace, modem Intel XMM 7260, jenž se aktuálně nachází ve vývojové fázi. Na trhu by se měl objevit v roce 2014 a nabídne pokročilé funkce LTE, jako je například agregace operátorů, kterou Brian Krzanich během svého vystoupení na modemu Intel XMM 7260 demonstroval s dosažením dvojnásobné propustnosti. Uvedení produktu na trh je harmonizováno s rozšiřováním pokročilých 4G sítí.

Brian Krzanich rovněž představil platformu chytrých telefonů vybavených jak řešením Intel XMM 7160 TE, tak novou generací SoC Intel Atom pro chytré telefony a tablety uváděné na trh v roce 2014. Platforma nese kódové označení „Merrifield”, je postavena na mikroarchitektuře Silvermont a nabídne vyšší výkon, lepší energetickou účinnost a tedy vyšší životnost na baterie.

Vůdčí postavení Intelu ve výrobních technologiích

Brian Krzanich zmínil i rychlou inovaci v oblasti osobních počítačů, přičemž představil systém „Broadwell” vyráběný jako první produkt na 14nm procesem. Do výroby by měl přijít ještě do konce tohoto roku. První finální výrobky používající systém „Broadwell” nabídnou vyšší výkon, delší životnost na baterie a úsporný výkon pro řešení „dva v jednom“, pasivně chlazené počítače, ultrabooky a další výpočetní techniku.

Společnost Intel plánuje uvést na trh procesory Intel Atom a další produkty postavené na mikroarchitektuře nové generace „Airmont” vyráběné 14nm procesem již počátkem příštího roku. Konkrétní data se budou lišit podle produktového segmentu.

Nová architektura datacenter

Divize Intelu pro datacentra generuje každoročně příjmy přesahující deset miliard amerických dolarů. Řešení, která vyvíjí, umožňují zejména firmám vypořádat se s rostoucími nároky pro služby typu cloud nebo na správu dat generovaných miliardami uživatelů a připojených zařízení po celém světě. Cílem společnosti Intel je změnit architekturu datacenter tak, aby bylo možné vytvořit společný, softwarově definovaný základ nejen pro ně, ale i poskytovatele cloudových služeb: tento základ by zahrnoval jak servery, tak sítě, úložná zařízení a funkce zabezpečení.

Nejnovější procesorová rodina Intel Xeon pro datacentra se objeví na trhu ještě letos; minulý týden Intel představil portfolio produktů a technologií pro datová střediska, včetně druhé generace 64bitové produktové rodiny SoC Intel Atom C2000 pro mikroservery a úložná zařízení typu COLD (kódové označení „Avoton”), stejně jako pro nízkorozpočtové síťové platformy (kódové označení „Rangeley”).

Informační technologie mohou vyřešit světové problémy

Očekává se, že do roku 2050 bude na sedmdesát procent světové populace žít v megapolích. Vývoj v technologiích polovodičů bude dál podporovat správu dat v chytrých městech. Společnost Intel spolupracuje s městy Dublin a Londýn, aby vybudovala referenční řešení, jež by znamenala revoluci v oblasti městské správy a zajistila pro občany města s lepšími službami a s nižšími náklady.

Renee Jamesová ve svém vystoupení rovněž zdůraznila působení společnosti Intel v oblasti superpočítačů, kde díky skvělým výpočetním výkonům dochází ke změnám ve zdravotnictví, jež je největším sektorem globálního hospodářství. Společnost Intel spolupracuje s Knightovým institutem pro výzkum rakoviny při Oregonské lékařské a vědecké univerzitě na projektu, jehož cílem je snížit náklady a čas na analýzu genetických profilů lidí a vytváření map DNA, které bude možné prohledávat v různých směrech.

Štítky: 

Podobné články

Google I/O: (Nejenom) Android 12 a nová naděje pro nositelnou elektroniku

20. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google na své každoroční vývojářské konferenci opět představila řadu novinek, které budou formovat její produkty a služby v následujících měsících a letech… A o zajímavé novinky ani tentokrát skutečně nebyla nouze… Čtěte více

Co přinese podle Dell Technologies druhá polovina roku 2021?

3. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Předchozích 12 měsíců přineslo výraznější urychlení tempa digitální transformace, než si byl kdokoli schopen představit. Dá se tak předpokládat, že do roku 2025 dosáhneme úrovně digitalizace očekávané až v roce 2030. Čtěte více
Dan Dery, viceprezident pro globální produkty společnosti Motorola

Technologické předpovědi společnosti Motorola

4. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Zdá se, že rok 2021 bude vzrušující a naplněný množstvím nových trendů, technologií a inovací. Chování spotřebitelů se neustále vyvíjí a technologické společnosti přehodnotily své zaměření na nadcházející rok. Své hlavní předpovědi o tom, co můžeme letos očekávat, sepsal viceprezident pro globální produkty společnosti Motorola Dan Dery. Čtěte více
Foto: Roberto Nickson, Pexels.com

Digitální propast se zvětšuje – klíčová se stává schopnost měnit se a přizpůsobovat

23. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Globální pandemie potvrdila význam technologií, které se staly záchranným lanem ve většině průmyslových odvětví a prakticky všech oblastech výroby a obchodu. Accenture Technology Vision 2021 se zabývá dopadem technologií a jeho vývojem do budoucna. Čtěte více