Intel představil detaily k připravovanému Thunderbolt 4. Co vám přinese?

13. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
S blížícím se nástupem nového rozhraní se konečně dovídáme také detailnější informace. Nová generace rozhraní Thunderbolt bude vycházet ze svého předchůdce, ale přinese celou řadu zajímavých vylepšení.

Mezi klíčové novinky bude patřit snížení minimálních nároků na výkon, rozšířené funkce nebo kompatibilita s, rovněž připravovaným, standardem USB 4.

Nová generace rozhraní Thunderbolt bude dále schopná poskytnout např. dokovací stanice až se čtyřmi Thunderbolt porty a univerzální kabely budou moci dosahovat až 2m délky.

Jako první budou počítat s podporou rozhraní Thunderbolt 4 procesory Intel Tiger Lake a kontroléry Intel řady 8000, které budou zpětně kompatibilní s Thunderbolt 3.

Vývojářské kity a další nástroje nutné pro certifikační testy, jsou již k dispozici.

Jen pro připomenutí si uveďme, že díky rozhraní Thunderbolt lze prostřednictvím fyzického konektoru USB-C současně přenášet data, video i elektrický proud.

Oproti předchozí generaci rozhraní Thunderbolt se mohou uživatelé těšit např. na zdvojnásobení minimálních parametrů při přenosu videa a dat, což v praxi bude znamenat schopnost připojení až dvou 4K displejů nebo jednoho 8K displeje na jeden port. A data půjde díky použití PCIe přenášet rychlostí až 3 000 Mbps (na jeden port). Již jsme si řekli, že dokovací stanice budou nově schopné nabídnout až čtyři Thunderbolt porty a u počítačů bude vždy minimálně jeden port schopný posloužit i pro napájení. Další výhodou by měla být možnost probuzení připojeného počítače prostřednictvím externí myši či klávesnice, pokud budou připojeny k Thunderbolt docku.

Maximální přenosová rychlost však zůstane i přes veškeré změny zachována.

A posílena by měla být také bezpečnost – díky použití bezpečného přístupu Intel VT-d-based direct memory access (DMA) bude možné zabránit fyzickým DMA útokům.

První zařízení s podporou rozhraní Thunderbolt 4 by se měla do prodeje dostat ještě během letošního roku.

Video :