Intel představil 10. generaci procesorů Core

29. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Společnost Intel na veletrhu Computex představila detaily dlouho očekávané nové generace procesorů řady Core. Rodina procesorů Ice Lake staví na 10nm výrobním procesu a nejprve přijde v provedení pro mobilní zařízení (série U a Y).

K desáté generaci procesorů Core se váže celá řada novinek a zdaleka k nim nepatří pouze přechod na 10nm výrobní technologii. Důležité je např. nasazení inovované architektury CPU jader (nazývá se Sunny Cove), která přinese procesory až s čtyřmi jádry (osmi vlákny) s maximální frekvencí až 4,1 GHz. Např. oproti čipům Skylake by měly nabídnout výkon vyšší až o 18 % vzhledem k počtu zpracovaných instrukcí na jeden cyklus. Intel samozřejmě informuje rovněž o zvýšení výkonu na jedno jádro, ale ten bude podle všeho pouze marginální.

Neméně důležité novinky se očekávají také v případě integrovaných grafických jader, která by se zde měla vyskytnout již ve své 11. generaci. Nové čipy Iris Plus by měly přinést až dvounásobný grafický výkon. Chybět nebude ani 2x nárůst výkonu v případě HEVC kódování nebo podpora HDR ve specifikaci 10 bit/RGB na kanál.

Procesory se dále dočkají také nativní podpory rozhraní Thunderbolt 3 a Wi-Fi 6 (Gig+). Nativně bude podporována také spolupráce s operační pamětí typu DDR4 a LPDDRX. Samozřejmostí je podpora modelů Intel Optane, PCIe 3.0, USB 3.1, DisplayPortu 1.4(b) a řady dalších očekávaných technologií.

Díky přítomnosti funkce Deep Learning Boost si pak nové procesory mnohem lépe poradí také se všudypřítomnou umělou inteligencí.

Nové procesory z rodiny Ice Lake jsou již dostupné OEM výrobcům a předpokládá se, že v prvních komerčně dostupných zařízeních by se mohly objevit během léta.

Další detailní informace o nových procesorech si můžete nastudovat např. zde.

Štítky: 
Procesory, Intel

Podobné články

Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod. Čtěte více

Lenka Priesolová z ASBIS CZ představuje procesory AMD RYZEN 3. generace

22. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Zajímají vás výsledky testů procesorů AMD, ale nemáte čas pročítat všechny recenze? Podívali jsme se na nejvýznamnějších světové weby (např. TomsHardware, Anandtech, Overclockers a další), porovnali výsledky za vás a připravili jednoduchý přehled nejdůležitějších informací. Čtěte více

ASBIS představuje kompaktní počítače Intel NUC desáté generace

15. 6. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Společnost ASBIS CZ měla jako jedna z prvních možnost vyzkoušet si minipočítač Intel NUC desáté generace, který se právě dostává k dealerům a do prodejen. V čem překvapil a jaké dostal počítač hodnocení? Čtěte více

Intel představil nové desktopové procesory. Levné i výkonné herní

6. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
V čele nových procesorů Intel řady Comet Lake-S pro stolní počítače stojí model Core i9-10900K, podle výrobce nejvýkonnější herní procesor současnosti dosahující se svými deseti jádry frekvence až 5,3 GHz. Vedle této výkonné novinky však Intel představil i řadu dostupnějších variant napříč řadami i3, i5, i7, Celeron i Pentium. Čtěte více