Intel oznámil nové procesory

12. 4. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Anand Chandrasekher, senior viceprezident společnosti Intel a generální ředitel Ultra Mobility Group, představil na konferenci Intel Developer Forum v Pekingu dva nové procesory pro mobilní internetová zařízení a několik dalších důležitých novinek.

Oblíbená řada procesorů Intel AtomTM slaví 1. výročí svého uvedení na trh. Anand Chandrasekher, senior viceprezident společnosti Intel a generální ředitel Ultra Mobility Group, představil při této příležitosti na konferenci Intel Developer Forum v Pekingu dva nové procesory pro mobilní internetová zařízení a několik dalších důležitých novinek.
Nová vlna přinese Moorestown
Během svého vystoupení nazvaného „Nová vlna nárůstu mobilních technologií“ Anand Chandrasekher předvedl první živou ukázku nové generace platformy společnosti Intel určenou pro mobilní internetová zařízení. Platforma s kódovým označením Moorestown je založena na technologii Atom. Názorná ukázka demonstrovala více než desetinásobné snížení spotřeby energie ve stavu nečinnosti oproti Atomu. Úspor dosahuje díky kombinaci nových metod řízení spotřeby, zbrusu novému oddílu optimalizovanému pro segmenty mobilních internetových zařízení (MID) a procesu Intel High-k 45nm.
Platforma Moorestown se skládá ze zařízení „systému na jednom čipu“ (SystemOnChip). Je kódově označována Lincroft a integruje 45nm procesorové jádro Intel® Atom, řadič grafiky, videa a paměti a doprovodný vstupně-výstupní rozbočovač. Platformu bude doplňovat nová verze softwaru Moblin. Ten je optimalizován pro plnohodnotnou interaktivní práci s internetem stejně tak dobře, jako je tomu u stolního počítače, a zároveň nabízí hlasové funkce pro mobilní telefonování. Uvedení Moorestownu se plánuje na rok 2010,
Inteligentní architektura pro firmy
Novinkám Intelu v oblastech klientských, serverových a integrovaných produktových řad se věnoval Pat Gelsinger, senior viceprezident společnosti Intel a generální ředitel divize Digital Enterprise Group, ve své prezentaci „Architektura Intel: Investice do inteligentní architektury“. Vývojářům představil nejnovější programátorské nástroje pro architekturu Larrabee a svůj příspěvek uzavřel celkovým přehledem připravovaných produktů s architekturou Intel, určených pro segment firemních zákazníků.
Gelsinger rovněž upozornil na celosvětové uznání, které získala mikroarchitektura Nehalem ihned po uvedení procesoru Core® i7 v roce 2008 a znovu po nedávném představení řady Xeon 5500. Řada Xeon 5500 spojuje špičkovou procesorovou mikroarchitekturu s novou pamětí a vstupně-výstupním subsystémem, sběrnicí QPI a technologií Intelligent Power pro řízení spotřeby energie.