Infografika: „Spamový šampionát“ opět ovládly Spojené státy

30. 7. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Sophos)
Vítězem tabulky zemí, které nejvíce posílají nevyžádané e-maily, jsou stejně jako v prvním čtvrtletí letošního roku Spojené státy americké. Česká republika skončila na 34. místě – ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2014 si pohoršila o 16 příček.

Spojené státy se v předchozích třech měsících podílely na celkovém objemu nevyžádané pošty 24,2 %. Na prvním místě skončily s výrazným náskokem. Druhé místo zaujala překvapivě Francie se 6,7 %, která se v minulém období do „tuctu špinavců“ vůbec nedostala, a třetí místo se 6,2 % obsadila Čína. Ta si oproti prvnímu čtvrtletí roku, kdy skončila druhá, naopak polepšila.

Společnost Sophos připravuje žebříček Dirty Dozen (v překladu „Tucet špinavců“) pravidelně každé čtvrtletí a využívá k tomu informace své globální sítě pro zkoumání hrozeb SophosLabs. Čtvrtletní zprávy Dirty Dozen ukazují, ve kterých částech světa bylo v uplynulém období rozesláno nejvíce spamů. Aktuální přehled zemí, které se nejvíce podílejí na šíření nevyžádané pošty, Sophos zveřejňuje na svém webu Naked Security.

Tabulky spamového šampionátu jsou samozřejmě primárně vnímány negativně i bez ohledu na celosvětový objem spamu. TOP dvanáctka zemí nikdy nebude mít nouzi o kandidáty – jakmile jeden vypadne, nahradí ho jiný. V posledním čtvrtletí ale můžeme najít i několik pozitivních bodů – nejvíce pozoruhodný je fakt, že země s nejvyšším podílem spamu na obyvatele už nemají před ostatními tak vysoký náskok.

Jak se dá očekávat, Spojené státy zaujímají přední příčku především z důvodu nejvyššího počtu obyvatel a že je zde soustředěna většina světové internetové infrastruktury. I pro náš spamový šampionát jsou USA měřítkem pro srovnání objemu spamu na obyvatele. Ostatní země jsou pak v tabulkách umístěny podle toho, o kolik méně či více spamu než USA rozešlou.

Značně zjednodušeně tedy lze říct, že průměrný počítač v zemi, kde je objemově dvakrát více spamu na obyvatele než v USA, má tím pádem i dvakrát vyšší šanci, že může být nakažen malwarem.

Štítky: 
Viry, Sophos

Podobné články

První počítačový vir vznikl před 35 lety. Měl chránit před paděláním disket

20. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
První počítačový vir Brain vznikl v roce 1986 v Pákistánu. Tehdejší viry se šířily na disketách, často měly jen humornou funkci nebo dokazovaly schopnosti vývojáře. První pokusy vydělat na virech se objevily až v relativně nedávné době. Čtěte více

Mezi hrozbami i v březnu dominovaly kryptominery

7. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého v březnu navzdory konci některých kryptominerů, jako je CoinHive, jde stále o nejrozšířenější typ škodlivých kódů zaměřených na organizace. Čtěte více

Falešné dotazníky byly v lednu největší hrozbou českého internetu

8. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Na úvod letošního roku nejvíce uživatelů internetu v České republice potrápil škodlivý nástroj HTML/Adware.Agent.A. Podle statistiky společnosti Eset stál v lednu za bezmála šesti procenty všech zachycených online hrozeb. Na druhé místo žebříčku nejčastějších druhů malwaru se přesunul příbuzný JS/Adware.Agent.AA, který dosud seznamu škodlivých kódů v tuzemsku vévodil. Čtěte více

Čechy v listopadu ohrožoval trojan HTML/ScrInject, který přesměrovává na škodlivé weby

5. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Trojan HTML/ScrInject, který přesměrovává uživatele na škodlivé internetové stránky obsahující malware, v listopadu ohrožoval bezpečnost na českém internetu. Podle statistik Esetu šlo o druhou nejčetnější online hrozbu po dlouhodobě nejaktivnější potenciálně nechtěné aplikaci JS/Adware.Agent.AA. Čtěte více