Ideální zabezpečení nosí každý v dlani

27. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Bezpečnost je jedním z hlavních témat, o kterých se v současnosti diskutuje. Zhoršující se situace v Evropě nutí státy, ale i soukromé firmy, přemýšlet nad jednoduchým a účinným řešením, které by dokázalo s jistotou poskytnout přístup jen oprávněným osobám. Je vcelku jedno, jestli jde o obranu proti nebezpečí terorismu, průmyslové špionáži, nebo jen ochranu vlastního domu.

Biometrické zabezpečení na bázi PalmSecure od společnosti Fujitsu podobné problémy efektivně vyřeší. Díky nové technologii, která dokáže rozpoznat jedinečný obrazec krevního řečiště dlaně ruky jednotlivce, je nyní možné jednoznačně a mnohem bezpečněji ověřovat totožnost člověka při vstupu do zaměstnání, přímo u jeho počítače, nebo třeba při odemykání domovních dveří. Ověření probíhá během několika vteřin, bezkontaktně, pouhým přidržením ruky nad snímačem.

„Zásadní výhodou PalmSecure je, že se struktura žil skrývá uvnitř dlaně a není možné jí zkopírovat. Taková možnost je fyziologicky nemožná,“ poznamenal Martin Černý z Fujitsu, který má řešení v České republice a na Slovensku na starosti. „Navíc nemusíte senzor neustále čistit, jako u otisků prstu. Ani není nutné měnit výšku snímače kvůli rozdílné výšce lidí, protože rukou dosáhnou všude. Zásadní výhoda oproti ostatním technologiím je míra chybného přijetí pouhých 0,00008 %. To znamená, že by se vám třeba na vrátnici ve firmě musela vystřídat celá Česká republika, než by přístroj chybně pustil dovnitř nežádoucí osobu.“

Podobné řešení hledali ve slovenské fakultní nemocnici v Martine, kde je jediné pracoviště nukleární medicíny v zemi. „Cílem byla jednoznačná identifikace osob, které mají na ozařovnu vstup. Nemocniční prostředí je však velmi specifické a je třeba zde udržovat vysokou míru čistoty. To byl jeden z hlavních důvodů, proč nakonec mezi dalšími způsoby ochrany zvítězil právě PalmSecure od Fujitsu,“ uvedl Richard Jura, obchodní ředitel partnerské firmy Altech Servis, která prováděla instalaci zařízení v nemocnici.

Obraz cév je u každé osoby jedinečný a jeho podrobnou strukturu lze použít k vytvoření jedinečného biometrického identifikátoru. Bezdotykové ověření je hygienické a neinvazivní, takže má oproti ostatním biometrickým metodám mnoho výhod. Není nutné nikam přikládat bradu, znovu a znovu nastavovat snímač, nebo řešit například narušení struktury otisku prstu. Krevní řečiště v dlani je totiž od určitého věku neměnné a stačí tak jedno sejmutí obrazu.

Vyspělý ověřovací algoritmus zajišťuje vysokou přesnost a všestranné využití. PalmSecure tak lze využít pro ověření identity u osobních počítačů, ale klidně i u bankomatů, kde nahradí PIN. Prolomení algoritmu je téměř nemožné a dává tu nejvyšší úroveň zabezpečení. Technologie je založená na více než dvou desetiletích zkušeností Fujitsu s rozpoznáváním obrazu krevního řečiště.

PalmSecure představuje ověřovací systém, který využívá nejnovější poznatky biometrických technologií a jejich zabezpečení, a reaguje tak na celosvětovou poptávku vlád i soukromého sektoru. Přestože je komerční využití na trhu relativně krátce, už si našlo tisíce zákazníků po celé Evropě. Od tajných služeb, až po školy, které se rozhodly zvýšit zabezpečení svých budov.

Pokud byste se chtěli o řešení dozvědět více, v pražské centrále Fujitsu nainstalované je, takže si můžete dojet na Chodov vyzkoušet, jestli by zrovna vás třeba nepustil chybně dovnitř.

Štítky: 

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více