IBM představila linuxové servery pro umělou inteligenci a pokročilou analytiku

13. 9. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: IBM)
Společnost IBM představila řadu nových linuxových serverů, které pomohou zvládnout kognitivní pracovní zátěž a zefektivnit práci datových center. Nová řada serverů dokáže díky novému čipu využít inovace komunity OpenPower, a poskytnout tak vyšší výkon i efektivitu výpočtů, než umožňují servery x86.

Nové systémy Power jsou navrženy tak, aby usnadnily práci v oblasti umělé inteligence, deep learningu, výkonné analýzy údajů a jiných výpočetně náročných operací. Podnikům a poskytovatelům cloudových služeb tak ušetří náklady na provoz datových center.

Tři nové systémy rozšiřují portfolio serverů Linux společnosti IBM. Ta mimo jiné zahrnuje specializovanou řadu IBM serverů, která byla vyvinuta ve spolupráci se členy nadace OpenPower. Nové servery doplňují řadu Power Systems LC, která překonává x86 servery na různých úrovních datově náročné zátěže.

Během prvního testování, které proběhlo ve spolupráci s jedním z největších internetových poskytovatelů Tencent, se ukázalo, že nové servery IBM OpenPower jsou schopné zvládnout datově náročnou zátěž třikrát rychleji než jejich předchůdce typu x86. Lepšího výsledku bylo dosaženo i přes snížení počtu použitých serverů o dvě třetiny.

„Obchodní hodnota, kterou mohou přinést pokročilé analýzy, strojové učení a umělá inteligence, je stále více určována výkonem. Rychlý vývoj výpočetní techniky, která je schopná zpracovat velkou datovou zátěž, bude pro kognitivní éru klíčový,“ řekl Doug Balog, IBM Systems.

Přes nadaci OpenPower spolupracuje IBM s dalšími technologickými lídry. Společně chtějí přeměnit platformu na úrovni čipů a systémů, a to s využitím širokého spektra akcelerátorů, které umožní dosáhnout vyšší úrovně výkonnosti než na tradičních komoditních serverech. Prostřednictvím propojovacích inovací souhrnně označovaných jako PowerAccel budou přispěvatelé do ekosystému OpenPower pokračovat ve vývoji systémů a ostatních řešení založených na platformě Power.

Největším úspěchem otevřené spolupráce je nový IBM Power System S822LC určený pro vysoce výkonnostní servery. Systém díky novému procesoru IBM Power8 a Nvidia NVLink přináší první inovaci v tomto oboru, která je k dispozici pouze na otevřené architektuře Power. Nový systém spojuje pomocí NVLink – vysokorychlostního a energeticky obousměrně efektivního propojení – procesor IBM Power8 a GPU Nvidia TeslaR P100 Pascal. Toto propojení technologií IBM a Nvidia umožňuje pětkrát rychlejší proudění dat, než které by bylo možné v systému založeném na serverech x86.

Dva další dostupné servery LC - IBM Power System S821LC a IBM Power System S822LC pro zpracování velkého objemu dat mohou také využít technologie GPU pro zvýšení výkonu systému na několik aplikací. Zákazníci tak mohou pomocí PCIe připojit Nvidia Telsa K80 GPU.

Navíc se klienti mohou napojit na PowerAccel Coherent Processor Interface (CAPI), který je k dispozici na S821LC a S822LC modelech pro zpracování velkého objemu dat a dosáhnout tak vysokorychlostního propojení s FPGA urychlovači.

Servery IBM Power LC jsou kompatibilní s cloudovými prostředími založenými na Linuxu a jsou optimalizovány pro datově náročné aplikace. Mohou tak přinést vyšší efektivitu datových center. Nové servery jsou k dispozici za nižší cenu a přináší o 80 % vyšší výkon než systémy s procesory založenými na x86.

Štítky: 

Podobné články

Česko i svět čeká boom datových center pro internet věcí

3. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Altron)
Trh s datovými centry zažívá díky rychlému rozvoji informačních technologií prudký růst. Týká se to i tzv. edge datových center, která jsou díky svému umístění v blízkosti koncových uživatelů vhodná například pro systémy v internetu věcí. Z globálního pohledu by se měl trh s těmito datacentry podle poradenské společnosti PwC do roku 2024 téměř ztrojnásobit. Čtěte více

Fujitsu představilo server Primergy RX2450 M1 s procesory AMD Epyc

19. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fujitsu)
Fujitsu v těchto dnech začíná prodávat server Primergy RX2450 M1 postavený na procesoru AMD EPYC. Systém s výškou 2U pro montáž do racku obsahuje dvě patice CPU, umožňuje flexibilní konfiguraci a poskytuje výkon pro širokou škálu aplikací při nižší spotřebě energie a menších nárocích na prostor datového centra. Čtěte více

Nvidia představila vlastní serverové procesory

15. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Grace, jak Nvidia svůj nový procesor nazývá, je založen na ARMu. Ve vybraných operacích, jako jsou výpočty pro umělou inteligenci a obecně high performance computing (HPC), na které se specializuje, slibuje oproti dnes běžně používaným řešením až 10× vyšší výkon. Čtěte více

HPE přináší díky novým procesorům AMD vyšší výkon v celém portfoliu svých produktů

13. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise rozšířila svou nabídku výpočetních řešení založených na procesorech AMD, která svým výkonem překonává konkurenční řešení až o 39 %. Společnost HPE použitím nově na trh uvedených procesorů AMD Epyc 7003 Series navíc překonala více než 30 světových výkonových rekordů. Čtěte více