HPE s pomocí řešení „na klíč“ od Nvidie urychluje trénink AI

20. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Nové superpočítačové řešení HPE určené velkým podnikům, výzkumným institucím a vládním organizacím urychluje trénování a ladění modelů umělé inteligence pomocí soukromých datových sad. Softwarové nástroje umožňující trénovat a ladit modely a vyvíjet aplikace umělé inteligence, doplňují kapalinou chlazené superpočítače, akcelerované výpočty, sítě, úložiště a služby.

„Přední světové firmy a výzkumná centra trénují a ladí modely umělé inteligence na podporu inovací a průlomových objevů ve výzkumu. Ovšem, aby tak mohly činit efektivně a účinně, potřebují účelová řešení,“ řekl Justin Hotard, výkonný viceprezident a generální ředitel divize HPC, AI a Labs ve společnosti Hewlett Packard Enterprise. „Pro podporu generativní AI potřebují organizace využívat řešení, která jsou udržitelná a poskytují specializovaný výkon a rozsah superpočítače pro podporu trénování modelů AI. Jsme nadšeni, že můžeme rozšířit naši spolupráci se společností NVIDIA a nabídnout hotové řešení pro AI, které našim zákazníkům pomůže výrazně urychlit trénink modelů AI a jeho výsledky.“

Klíčovými součástmi tohoto superpočítačového řešení pro generativní umělou inteligenci jsou softwarové nástroje pro vytváření aplikací na bázi umělé inteligence, přizpůsobování předem vytvořených modelů a vývoj a úpravy kódu. Software je integrován se superpočítačovou technologií HPE Cray, která je založena na stejné výkonné architektuře používané v nejrychlejším superpočítači na světě a poháněna superčipy NVIDIA Grace Hopper GH200. Společně toto řešení organizacím nabízí bezprecedentní rozsah a výkon potřebný pro velké pracovní zátěže v oblasti umělé inteligence, jako je například trénování velkých jazykových modelů (LLM) a doporučovacích modelů s hlubokým učením (DLRM). Pomocí vývojového prostředí HPE Machine Learning Development Environment na tomto systému byl open source model Llama 2 s 70 miliardami parametrů vyladěn za méně než tři minuty, což se přímo promítá do rychlejšího dosažení hodnoty pro zákazníky. Pokročilé superpočítačové schopnosti HPE podporované technologií NVIDIA zvyšují výkon systému dvoj až trojnásobně.

„Generativní umělá inteligence mění všechny průmyslové a vědecké obory,“ řekl Ian Buck, viceprezident divize Hyperscale a HPC ve společnosti NVIDIA. „Spolupráce společnosti NVIDIA s HPE na tomto hotovém řešení pro trénink a simulaci AI, které je poháněno superčipy NVIDIA GH200 Grace Hopper, poskytne zákazníkům výkon potřebný k dosažení průlomových výsledků v jejich iniciativách generativní AI.“

Výkonné integrované řešení AI

Superpočítačové řešení pro generativní umělou inteligenci je účelová, integrovaná, na umělé inteligenci založená nabídka, která zahrnuje následující komplexní technologie a služby:

  • Software pro akceleraci AI/ML – Sada tří softwarových nástrojů pomůže zákazníkům trénovat a ladit modely AI a vytvářet vlastní aplikace AI.
    • HPE Machine Learning Development Environment je softwarová platforma pro strojové učení (ML), která umožňuje rychleji vyvíjet a nasazovat modely umělé inteligence díky integraci s populárními ML frameworky a zjednodušení přípravy dat.
    • NVIDIA AI Enterprise urychluje nasazení špičkové umělé inteligence. Nabízí rozsáhlé rámce, předtrénované modely a nástroje, které zjednodušují vývoj a nasazení produkční AI.
    • Sada HPE Cray Programming Environment programátorům přináší kompletní sadu nástrojů pro vývoj, portování, ladění a vylepšování kódu.
  • Škálovatelné prostředky – Řešení založené na HPE Cray EX2500, systému třídy exascale, a vybavené čipy NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchips, lze škálovat až na tisíce GPU s možností vyčlenit plnou kapacitu uzlů na podporu jediné pracovní zátěže s umělou inteligencí pro rychlejší dosažení hodnoty. Tento systém je první, který je vybaven konfigurací čtyř uzlů GH200 Superchip.
  • Síť pro umělou inteligenci v reálném čase - HPE Slingshot Interconnect nabízí otevřenou, vysoce výkonnou síť založenou na Ethernetu, která je navržena tak, aby podporovala pracovní zátěž třídy exascale. Toto laditelné propojení, založené na technologii HPE Cray, zvyšuje výkon celého systému tím, že umožňuje extrémně vysokorychlostní síťování.
  • Jednoduchost na klíč – Řešení je doplněno službou HPE Complete Care Services, která poskytuje globální specialisty pro nastavení, instalaci a kompletní podporu po celou dobu životnosti, aby se zjednodušilo zavádění AI.

Budoucnost superpočítačů a umělé inteligence bude udržitelnější

Odhaduje se, že do roku 2028 bude růst pracovních zátěží umělé inteligence vyžadovat v datových centrech přibližně 20 gigawattů energie. Zákazníci budou vyžadovat řešení, která poskytnou novou úroveň energetické účinnosti, aby minimalizovali dopad své uhlíkové stopy.

Energetická účinnost je základem iniciativ společnosti HPE v oblasti výpočetní techniky, které přinášejí řešení s kapalinovým chlazením, jež mohou přinést až o 20 % vyšší výkon na kilowatt než řešení chlazená vzduchem a spotřebovávají o 15 % méně energie.

Společnost HPE dnes dodává většinu z deseti nejvýkonnějších superpočítačů na světě s využitím přímého kapalinového chlazení (DLC), které je součástí superpočítačového řešení pro generativní umělou inteligenci, aby bylo možné efektivně chladit systémy a zároveň snížit spotřebu energie pro výpočetně náročné aplikace.

Společnost HPE má jedinečnou pozici k tomu, aby pomohla organizacím uvolnit nejvýkonnější výpočetní technologie, které jim pomohou dosáhnout cílů v oblasti umělé inteligence a zároveň snížit spotřebu energie.

Dostupnost

Superpočítačové řešení pro generativní umělou inteligenci bude běžně dostupné od prosince ve více než 30 zemích.

Štítky: 
Superpočítače, HPC, Umělá inteligence, Strojové učení, Hewlett Packard Enterprise, Nvidia

Podobné články

HPE postavilo nejvýkonnější superpočítač v Polsku

17. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila nově sestavený superpočítač pro Akademické výpočetní centrum Cyfronet krakovské univerzity AGH, který se tak stal nejvýkonnějším výpočetním systémem v Polsku. Superpočítač podpoří umělou inteligencí řízený vědecký výzkum v astronomii, medicíně a ochraně klimatu díky vyššímu výkonu a vyšší energetické účinnosti. Čtěte více

Co přinese nová generace serverových procesorů Intel Xeon?

10. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, storagereview.com, servethehome.com, hothardware.com)
Vedle nových procesorů řady Core společnost Intel nedávno představila také inovované varianty serverových CPU série Xeon. Co konkrétně čtvrtá generace procesorů Intel Xeon Scalable a modely Intel Xeon Max (rozšířené o paměti typu HBM) zákazníkům nabídnou? Čtěte více
HPE Cray EX2500

HPE rozšiřuje portfolio superpočítačů řady Cray

21. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise učinila své superpočítače dostupné dalším podnikům. Tím jim poskytuje možnost rychleji řešit své problémy a inovovat díky špičkovým energeticky úsporným superpočítačům, které jsou dostupné v menších velikostech a za nižší cenu. Čtěte více

Hewlett Packard Enterprise v Česku staví nový výrobní závod na superpočítače

23. 5. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Specializovaný HPC výrobní závod, který je součástí čtyř globálních lokalit, kde společnost HPE vyrábí HPC systémy, se bude nacházet v Kutné Hoře – vedle stávajícího evropského závodu HPE na výrobu standardních serverů a řešení pro ukládání dat. O výrobu v novém závodě, která bude zahájena ve třetím kvartále 2022, se postará firma Foxconn. Čtěte více